Mija rok od śmierci Pawła Huellego. W środę przyjdź do św. Jana, uczcić pamięć pisarza
Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło 27 wniosków.
Szansę na Nagrodę mają:
- Dominik Kisiel, pianista, improwizator i kompozytor. Nominowany za autorski album „Pieśni” łączący w sobie elementy muzyki fortepianowej z wielu obszarów: jazzu, muzyki neoromantycznej, folkowej oraz współczesnej.
- Karolina Kowalska, aktorka Teatru Wybrzeże. Nominowana za tytułową rolę w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.
- Eugenia Tynna, graficzka, wykładowczyni ASP, Nominowana za „Alfabet Gdański” inspirowany historią i architekturą miasta, liczne projekty szyldów w Trójmieście przyczyniające się do estetycznej poprawy przestrzeni miejskich oraz projekty wystaw.
- Michał Mossakowski, pianista, organista, doktor sztuk muzycznych. Nominowany za płytę z utworami Miłosza Magina, nagranie utworów Marka Czerniewicza, prawykonanie kompozycji Adama Dzieżyka, Oliviera Penarda, Jerzego Maksymiuka.
- Magdalena Pela, artystka wizualna, malarka, autorka obiektów. Nominowana za projekt „Słowo dobre / słowo złe” w Europejskim Centrum Solidarności, wystawę indywidualną „Notice” w Galerii Pionova oraz wystawę „SKENE” w Galerii El.
- Urszula Sikora, poetka, psycholożka, psychoterapeutka i slamerka. Nominowana za tom poetycki „Trzynasty miesiąc”, prowadzenie licznych warsztatów kreatywnego pisania oraz organizację konkursów i slamów poetyckich.
- Szymon Zawodny, saksofonista, kompozytor. Nominowany za debiutancką płytę zespołu Szymon Zawodny Quintet „Zero Waste” oraz imponujący dorobek muzyczny. Płyty „Warsaw Saxophone Orchestra feat. The Whoop Group”, Crimes II” oraz „Bibi”.
Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. Szansę na wygraną ma czterech z siedmiu wybranych przez kapitułę, utalentowanych twórców.
Trzech nagrodzonych wybierze kapituła konkursu pod przewodnictwem Maximiliana Kieturakisa, przedstawiciela Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, w której skład wchodzą przedstawiciele urzędu miejskiego, uczelni wyższych, ubiegłoroczni laureaci i przedstawiciele mediów.
Czwarty laureat zostanie wybrany w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. Głosowanie potrwa od 21 do 27 listopada na portalu Gazety Wyborczej Trójmiasto.
Nagroda Europejski Poeta Wolności 2026. Poznaliśmy sześcioro nominowanych
Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2024
- Dominik Kisiel
Pianista, improwizator i kompozytor. Doktorant Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Z pasją dąży do maksymalnego wykorzystania brzmieniowych możliwości fortepianu. Muzykę improwizowaną odbiera jako intuicyjne przeżycie transcendentalne.
Laureat licznych konkursów fortepianowych i jazzowych, stypendysta Marszałka Województwa oraz Prezydenta Miasta Gdańska.
Nominowany za autorski album „Pieśni” łączący w sobie elementy muzyki fortepianowej z wielu obszarów: jazzu, muzyki neoromantycznej, folkowej oraz współczesnej.
Album został wydany we własnym wydawnictwie – Vibrant Records – jako nawiązanie do poszukiwania wibracji w muzyce i w życiu. Koncert premierowy albumu „Pieśni” odbył się podczas letniej edycji tegorocznego Festiwalu Jazz Jantar w Klubie Żak.
Stworzenie i prowadzenie nowatorskiego przedmiotu „Jazzowe Koncerty Improwizowane” dla studentów Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Epizodyczną rolę improwizującego pianisty w operetce „Księżniczka Czardasza” w reżyserii Jerzego Snakowskiego w Operze Bałtyckiej.
- Karolina Kowalska
Aktorka Teatru Wybrzeże. Przez trzynaście lat tańczyła – od klasycznego baletu aż po jazz, ale ciągle jej czegoś brakowało. W teatrze to coś znalazła. Teatr to dla niej schron, czułość, wyzwanie i odpowiedzialność. Miejsce, gdzie się nie oszukuje, jedyne, w którym umiera się i powtórnie rodzi kilka razy w tygodniu. Pierwszy sezon pracy w Gdańsku zaczęła od spotkania z Radkiem Stępniem w spektaklu „Koło Sprawy Bożej”. Za kreację Celiny Mickiewiczowej w tym przedstawieniu otrzymała Nagrodę Nardellego za debiut na scenach dramatycznych.
Nominowana za tytułową rolę w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. To dramat oparty na faktach, który stawia pytania o przemoc wobec kobiet zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA. Publiczność i krytycy docenili świetny warsztat aktorski i intuicję sceniczną, która pozwoliła stworzyć niezwykle emocjonalną i przejmującą postać młodopolskiej modelki, Zofii Paluchowej.
- Eugenia Tynna
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładowczyni na Wydziale Grafiki, Architektury i Wzornictwa.
Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego, liternictwa, komunikacji wizualnej oraz praktyk przygotowujących studentów do pracy zawodowej. Specjalizuje się w signpaintingu – ręcznie malowanych szyldach, typografii i liternictwie, a także w brandingu i projektowaniu przestrzeni publicznej. Bada i przywraca zanikające rzemiosło liternicze oraz techniki złocenia. Aktywnie angażuje się w projekty miejskie.
Nominowana za „Alfabet Gdański” inspirowany historią i architekturą miasta, liczne projekty szyldów w Trójmieście przyczyniające się do estetycznej poprawy przestrzeni miejskich oraz projekty wystaw.
„Alfabet Gdański” – liternicze kostki z zaprojektowanym alfabetem inspirowanym historią i architekturą miasta zostały wkomponowane w gdańskie chodniki harmonijnie wpasowując się w tkankę urbanistyczną.
Nowatorska aranżacja wystawy „ W Gdyni nie pada” inspirowana naturą bałtyckiego wybrzeża i kuracyjną infrastrukturą została zaprojektowana w sposób, który umożliwił wielozmysłowe odkrywanie dziejów gdyńskiego letniska.
Wystawa „Znaki” zwracała uwagę na zanikające rzemiosło liternictwa ręcznego, które stanowiło istotny element w komunikacji wizualnej i estetyce w przestrzeni publicznej.
- Michał Mossakowski
Pianista, organista, doktor sztuk muzycznych.
Należy do grona najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, Narodowe Konserwatorium w Paryżu oraz Akademię Muzyczną w Katowicach. Obecnie jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zdobywca nagród na konkursach w Nowym Jorku, Paryżu, Salzburgu, Hartford, Mariańskich Łaźniach, Warszawie, Poznaniu. W latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego.
Nominowany za płytę z utworami Miłosza Magina, nagranie utworów Marka Czerniewicza, prawykonanie kompozycji Adama Dzieżyka, Oliviera Penarda, Jerzego Maksymiuka.
Nagranie płyty z utworami Miłosza Magina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod dyrekcją Łukasza Borowicza było światową premierą fonograficzną. W 2024 roku wraz z wiolonczelistą Błażejem Golińskim nagrał utwory „Wojna” i „Got” gdańskiego kompozytora Marka Czerniewicza. W ramach koncertu na 100 – lecie urodzin Fangora brał udział w światowym prawykonaniu utworu „Autum” gdańskiego kompozytora Adama Dzierżyka. Uczestniczył w światowym prawykonaniu kompozycji Jerzego Maksymiuka pod batutą kompozytora w Filharmonii Bałtyckiej w 2022 roku.
Michał Mossakowski wystąpił również w roli solisty wraz z Jean-Marc Fessardem i Orkiestrą Kameralną Progress pod dyrekcją Szymona Morusa w Ratuszu Staromiejskim - podczas światowego wykonania utworu Concert Argentin Oliviera Penarda.
- Magdalena Pela
Artystka wizualna, malarka, autorka obiektów.
Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i obecnie pracuje jako adiunktka na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się także w stałych kolekcjach renomowanych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz NOMUS. W 2024 roku znalazła się w gronie finalistek VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego.
Nominowana za projekt „Słowo dobre / słowo złe” w Europejskim Centrum Solidarności, wystawę indywidualną „Notice” w Galerii Pionova oraz wystawę „SKENE” w Galerii El.
W 2022 roku Magdalena Pela zrealizowała projekt „Słowo dobre / słowo złe” w Europejskim Centrum Solidarności, upamiętniający rocznicę śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza. Projekt ten poruszał tematykę mocy słów i ich wpływu na społeczeństwo.
W tym samym roku artystka obroniła tytuł doktora sztuki, prezentując wystawę indywidualną „Notice” w Galerii Pionova w Gdańsku.
W 2023 roku zrealizowała wystawę indywidualną „SKENE” w Galerii EL w Elblągu (kuratorka Emilia Orzechowska), która spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków i publiczności.
- Urszula Sikora
Poetka, psycholożka, psychoterapeutka i slamerka.
Skończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie szkoli się w czteroletniej szkole psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pracuje z młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Jest poetką, pisarką i slamerką. W 2023 roku ukazał się jej pierwszy tom poetycki „Trzynasty miesiąc”. Regularnie organizuje i prowadzi wydarzenia kulturalne i warsztaty twórcze, m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej i Księgarni Marpress. W Domu Zarazy zorganizowała niekomercyjne wydarzenia skoncentrowane wokół poezji, integrujące twórców i społeczności lokalnej Oliwy.
Nominowana za tom poetycki „Trzynasty miesiąc”, prowadzenie licznych warsztatów kreatywnego pisania oraz organizację konkursów i slamów poetyckich.
Poetycka książka „Trzynasty miesiąc” wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zyskała uznanie krytyki i czytelników.
Została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 w kategorii debiut i Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana KOS 2024. Tom został również doceniony nagrodą Ewy Filipczuk w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina.
- Szymon Zawodny
Saksofonista, kompozytor, założyciel „Szymon Zawodny Quintet”, członek kwartetu „The Whoop Group”, „Filip Żółtowski Quartet” i duetu „Zawodny/Dys”.
Studiował w Amsterdamie, Wiedniu i Gdańsku. Uzyskał stopień doktora sztuki a obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wszechstronny artysta wykonujący nie tylko muzykę jazzową ale także współczesną i klasyczną..
Nominowany za debiutancką płytę zespołu Szymon Zawodny Quintet „Zero Waste” oraz imponujący dorobek muzyczny. Płyty „Warsaw Saxophone Orchestra feat. The Whoop Group”, Crimes II” oraz „Bibi”.
Płyta „Warsaw Saxophone Orchestra feat. The Whoop Group” zdobyła nagrodę Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku - Muzyka Orkiestrowa.
Debiutancka płyta zespołu „Szymon Zawodny Quintet „Zero Waste” odnosi się do wieloznaczności problemów współczesnego świata – ekologii i troski o Ziemię. W albumie „Crimes II” The Whoop Group znalazły się autorskie aranżacje wybranych dzieł orkiestrowych a płyta „Bibi” „Filip Żółtowski Quartet” jest mocniejszym zwróceniem się w stronę elektronicznych brzmień. Jako kompozytor i wykonawca Szymon Zawodny dokonał wielu prawykonań własnych utworów (m. in. „A Furious Ride”, czy „The Postcards from Poland”), a także dzieł które były mu dedykowane (np. „Czekając na Zorzę Polarną” Anny Ignatowicz Glińskiej” czy „The Sky is Blue and White” Anny Rocławskiej-Musiałczyk).
Oprac. AO
Kameralne Narracje na urokliwym Niedźwiedniku. Zobacz, jak wyglądały