Dla zdrowia gdańskich seniorów
Głównym celem programu „Trzeci wiek w zdrowiu” jest zmniejszenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków procesu starzenia się populacji, zaś w wymiarze indywidualnym: zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu.
W ramach programu przewidziano 8 tygodni treningów i edukacji z zakresu: prozdrowotnego stylu życia, procesu starzenia się, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, substancji psychoaktywnych, suplementów diety, stresu i relacji społecznych, pierwszej pomocy i idei koperty życia, relacji pacjent – lekarz. Po 3 i 9 miesiącach od zakończenia programu przeprowadzane jest badanie utrzymania efektów programu, kontynuacji aktywnego i zdrowego stylu życia oraz uczestnictwa w życiu społecznym.
Oddaj głos na Portalu Samorządowym
Duże zainteresowanie programem
Program finansowany w całości z budżetu miasta, a jego koszt to 230.000 zł. Ze zgłoszonych w 2022 roku do udziału w projekcie zakwalifikowano 250 osób (przed pandemią było to ok. 300 osób corocznie), frekwencja wyniosła 91 proc. (podobnie przed pandemią).
Według prognozy GUS liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln - osoby te będą stanowiły około 40 proc. ogółu ludności Polski. Przebieg i następstwa starzenia się Polaków będą wymagać większej uwagi eksperckiej i społecznej, w tym również działań o charakterze edukacyjnym na temat zdrowia (rozumianego jako styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem żywienia i aktywności fizycznej) - podstawowego obszaru działań związanych z procesem starzenia się społeczeństwa. Dodatkowo, seniorzy będą coraz częściej korzystać z usług placówek ochrony zdrowia niż dotychczas.