O tym, jak wolontariusze Fundacji “Dr Clown” Region Pomorze przystosowali swoje działania w trakcie epidemii, pisaliśmy już wcześniej.
“Doktorzy clowni” w dobie epidemii niosą uśmiech, tańcząc pod oknami gdańskich szpitali
W okolicach Dnia Dziecka “uśmiechnięci doktorzy” zintensyfikowali swoje działania taneczne pod oknami szpitali w Gdańsku i Gdyni, oprócz tego dziecięcy pacjenci otrzymali także wyjątkowe upominki w ramach akcji „Paczka z uśmiechem” - trafiły one na 60 oddziałów pediatrycznych w całej Polsce, w tym również do Szpitala Dziecięcego Polanki oraz Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.
Z powodu epidemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” w szpitalach i innych placówkach zostały wstrzymane do odwołania w całej Polsce, ale program „terapii śmiechem” kontynuowany jest wirtualnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, wspomnianych tańców, a od 1 czerwca również na platformie internetowej, na której każdy rodzic będzie miał możliwość umówienia swojego dziecka na indywidualne spotkanie online z Doktorami Clownami.
- Celem naszych aktualnych działań jest wsparcie dzieci, które odbywają leczenie w szpitalach, a z powodu epidemii koronawirusa mają ograniczoną możliwość spotkań z członkami rodziny, ale również z naszymi wolontariuszami. Szpitalne oddziały są dla nas wciąż zamknięte, ale dzięki „Śmiechofonowi”, Doktorzy Clowni mogą teraz odwiedzać chore dzieci, tyle że wirtualnie - wyjaśnia Agata Bednarek, prezes zarządu Fundacji „Dr Clown”. - Spotkania są bezpłatne i dostępne dla każdego! Podczas takiej rozmowy nasi Doktorzy Clowni zadbają o poprawę humoru małego pacjenta i przekażą mu mnóstwo pozytywnej energii.
Żeby zarezerwować spotkanie, trzeba skorzystać z formularza na stronie internetowej Fundacji.
FUNDACJA "DR CLOWN" PRZYGOTOWAŁA ZABAWNY FILM Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Wirtualne wizyty Doktorów Clownów mają na celu podniesienie motywacji do zdrowienia i minimalizowanie poczucia lęku, który często towarzyszy zarówno chorym dzieciom, jak i rodzicom.
- Choroba i związany z nią pobyt w szpitalu jest bardzo trudną sytuacją dla każdego dziecka. Szpital to nowe otoczenie, nieznane zapachy, obcy ludzie wokół - dodaje Natalia Budzyńska, pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Regionie Pomorze. -To sytuacja niezrozumiała dla malucha, która budzi w nim lęk i niepokój. Obecnie sytuacja jest jeszcze trudniejsza, a dziecięce lęki są spotęgowane. Przyjęcia planowe w szpitalach są ograniczone lub wstrzymane, w szpitalach jest bardzo mało dzieci. Napięcie towarzyszy również rodzicom, których obawy również są dużo większe niż byłyby bez epidemii. Chcemy pomóc dzieciom i wesprzeć je w tych trudnych chwilach, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich rodziców do skorzystania z naszego „Śmiechofonu”.