• Start
  • Wiadomości
  • Zabytkowe przedszkole przy ul. Do Studzienki już po remoncie

Zabytkowy budynek przedszkola przy ul. Do Studzienki już po remoncie

Zielone okiennice ozdobiły zabytkową siedzibę przedszkola przy ul. Do Studzienki. XVII-wieczny obiekt przeszedł termomodernizację dzięki funduszom unijnym. Koszt prac wyniósł ok. 3 mln zł.
12.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dwukondygnacyjny budynek o jasnej fasadzie z zielonymi okiennicami. Wejście do budynku otoczone jest białymi kolumnami.
Budynek przedszkole nr 4 przy ul. Do Studzienki
fot. DRMG

Jaśniejszy Gdańsk. Które ulice zostaną oświetlone w 2024 roku?

Budynek przedszkola nr 4 przy ul. Do Studzienki 36 przeszedł metamorfozę, która zakończyła się na przełomie roku.

Jaka jest historia dworku?

Obiekt pochodzi z II połowy XVII wieku. Ten dawny barokowy Dwór Królewskiej Doliny, zbudowano dla Zachariasza Zappio - kupca zbożowego, piwowara i filantropa, który szczególnie szczodrze opiekował się kościołem św. Jana.

Posiadłość powstała z okazji narodzin córki Zachariasza - Adelgundy. Zachariasz zakupił w 1654 roku kawałek ziemi, należący do wsi Zigankenberg, zwanej ówcześnie Zieloną (obecnie Królewską) Doliną, i wzniósł tam dwór otoczony, systematycznie tworzonym, pięknym parkiem.

Nazwa doliny (pierwotnie łac. Regia Vallis), i biegnącej obecnie przez nią ulicy, nawiązują do kilkumiesięcznego pobytu w rezydencji Zappiów, w 1677 r., polskiego króla Jana III Sobieskiego.

W okresie PRL budynek został zaadaptowany na przedszkole i wpisany do rejestru zabytków. Obecnie działa w nim Przedszkole nr 4 przy ul. Do Studzienki 36.

Zbliżenie na białe nowe okna z zielonymi okiennicami.
Nowe okna zdobią zielone okiennice
fot. DRMG

Przedszkole zyskało nową elewację, okna i zielone okiennice, które ozdabiają obiekt.

Przeprowadzono również konserwację betonowych elementów kolumn, półkolumn i pilastrów przy wejściu do przedszkola. Ponadto dokonano naprawy spękań ścian. Remont przeprowadzono także w piwnicach i na poddaszu, które zostały docieplone. Ponadto odnowiono pokrycie dachowe budynku.

Betoniarka na Motławie. Trwa modernizacja i wzmacnianie Długiego Pobrzeża

Na zdjęciu widać dwukondygnacyjny budynek o jasnej fasadzie z zielonymi okiennicami, umieszczony w zimowej aurze. Na ziemi leży śnieg, widać fragmenty zielonej trawy. Na pierwszym planie znajduje się ścieżka do wejścia z kolumnowym portykiem, a całość wydaje się być spokojna, osadzone być może w parku.
XVII-wieczny budynek ma odnowiony dach, ocieplone piwnice i poddasze
fot. DRMG

Wykonawcą prac była firma PHU "LABAR" LECH LABUDDA, a koszt termomodernizacji wyniósł ok. 3 mln zł. Inwestycja była częścią Programu Termomodernizacji, które otrzymało dofinansowanie unijne. Łącznie program objął 30 placówek oświatowych i opiekuńczych.

oprac. AU

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza