• Start
  • Wiadomości
  • Żabianka. Pomysł na dzielnicowe ogrody sensoryczne z małym zainteresowaniem oferentów

Żabianka. Pomysł na dzielnicowe ogrody sensoryczne z małym zainteresowaniem oferentów

We wtorek, 28 maja, minął termin składania ofert na wykonanie zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Zakłada on stworzenie trzech dzielnicowych ogrodów sensorycznych na terenie przedszkoli nr: 48, 60 i 64. Mają to być miejsca, w których dzieci będą mogły poznawać otaczający je świat wszystkimi zmysłami.
29.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy ogród sensoryczny w Gdańsku powstał w 2017 r w pobliżu Stawu Młyńskiego
Pierwszy ogród sensoryczny w Gdańsku powstał w 2017 r w pobliżu Stawu Młyńskiego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Czym jest ogród sensoryczny? To "sala terapeutyczna" na świeżym powietrzu, którą można podzielić na kilka stref: smakową, dotykową, zapachową, słuchową i wzrokową, gdzie wprowadza się podziały tematyczne. Każdy zakątek służy innemu doświadczaniu i ma pobudzać inne zmysły. Ogrody sensoryczne rozwijają wyobraźnię dotykową, wrażenia estetyczne oraz kształtują wrażliwość.

Zwycięski projekt BO zakłada zakup oraz montaż specjalnych urządzeń i instalacji, zasadzenie odpowiednich roślin oraz wykonanie robót ziemnych przygotowujących tereny pod ogrody. Wszystkie powstać mają na terenie przedszkoli miejskich w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Co konkretnie zaplanowano?

Pojawią się m.in. urządzenia edukacyjne, w tym: pale z kolorowymi szkiełkami, cymbały terenowe, domki dla ptaków oraz dla owadów, domek z kolorowymi szkiełkami, urządzenie do manipulowania wodą i stelaż do instalacji różnych elementów. Do tego zbudowane zostaną chodniki, ścieżki i ścieżki sensoryczne. Dodatkowo przy Przedszkolu nr 48 zaplanowano tunel wierzbowy oraz "kącik smakowo-węchowy", czyli ogródek uprawowy w skrzyniach. Z kolei przy Przedszkolu nr 60 powstać ma tor przeszkód w postaci pali. Na terenie Przedszkola nr 64 zaplanowano natomiast urządzenie dźwiękowe do rozmów, "półki na skarby" oraz tor przeszkód w postaci pali.

Zakończony 28 maja przetarg był już drugim postępowaniem dotyczącym tego projektu. Do pierwszego przetargu nie zgłosił się bowiem żaden oferent. Do drugiego - jedna firma. Zaproponowana przez nią kwota za wykonanie tych inwestycji jest jednak dwukrotnie wyższa niż oszacowała to Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizacje inwestycji w naszym mieście.

Założono, że wykonanie każdego z ogrodów sensorycznych kosztować będzie od 120 tys. do 122 tys. złotych. Tymczasem firma Zakład Budowlany Rafał Lechmann z Kiełpina wyceniła prace na kwoty od 196 tys. do 210 tys. złotych.

W najbliższym czasie zbierze się więc specjalna komisja, która w takich przypadkach analizuje, czy należy przyjąć proponowane stawki, a tym samym zawnioskować o dodatkowe środki z miejskiego budżetu, czy też unieważnić przetarg i ogłosić kolejny.

W Budżecie Obywatelskim 2018 wygrał projekt budowy trzech dzielnicowych ogrodów sensorycznych
W Budżecie Obywatelskim 2018 wygrał projekt budowy trzech dzielnicowych ogrodów sensorycznych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Pierwszy ogród sensoryczny otwarto w naszym mieście w Oliwie, w lipcu 2017roku, w parku nad Stawem Młyńskim. Jego powierzchnia liczy blisko 1500 metrów kwadratowych, a znalazły się w nim różnorodne elementy pobudzające zmysły. Wśród nich: rabaty obsadzone ziołami wpływające na zmysł węchu, smaku, dotyku i wzroku, zróżnicowana w fakturze i kolorystyce nawierzchnia ciągów komunikacyjnych, elementy małej architektury z drewna czy kompozycje zapachowe i kolorystyczne szaty roślinnej - dostarczające odmiennych doznań w zależności od pory roku.

WIĘCEJ:

Oliwa. Powąchaj i dotknij. Zmysłowe doznania w nowym miejskim ogrodzie

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki