• Start
  • Wiadomości
  • Za empatię i okazane serce. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia

Za empatię i okazane serce. Wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia

W czwartek 22 października, po raz 12. wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia. Tegoroczna nagroda główna trafiła do Marzeny Olszewskiej-Fryc. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Hanna Necel, Elżbieta Senkus-Konefka oraz Tomasz Piasecki. Przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną wydarzenie odbyło się on-line.
22.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tegoroczne wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia odbyło się on-line. Nagroda główna trafiła do Marzeny Olszewskiej-Fryc
Tegoroczne wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia odbyło się on-line. Nagroda główna trafiła do Marzeny Olszewskiej-Fryc (okno między Agnieszką Owczarczak - przewodniczącą Rady Miasta Gdańska i Aleksandrą Dulkiewicz - prezydent Gdańska
gdansk.pl

 

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia to inicjatywa Pawła Adamowicza, nieżyjącego prezydenta Gdańska. Nagrodę może otrzymać osoba, która przepracowała w gdańskiej służbie zdrowia przynajmniej pięć lat. Kandydatów nominują pacjenci, pracodawcy lub współpracownicy. Nagrodę można otrzymać tylko raz. 

W ubiegłych latach wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia odbywało się podczas uroczystej gali. Tym razem nominowani zaproszeni zostali przed ekran komputerów. Przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną wybrano najbezpieczniejszą formę ogłoszenia wyników konkursu. 

- Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia wręczamy zawsze w okolicach 18 października, czyli Dnia św. Łukasza, patrona pracowników służby zdrowia - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska. - Tym sposobem, w imieniu gdańszczanek i gdańszczan, chcemy podziękować nie tylko za umiejętności zawodowe, ale przede wszystkim za życzliwość i serce, za empatię podarowaną tym, którzy są w potrzebie. Ostatnie pół roku coraz bardziej uświadamia nam, jak potrzebne jest ludzkie podejście do służby zdrowia. Mam poczucie i wiarę, że polska służba zdrowia jest silna siłą konkretnych lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych. Nie wręczamy nagrody za osiągnięcia naukowe, lecz za otwarte serce, które nagrodzeni mają dla swoich podopiecznych. 

Słowa uznania i podziękowania dla pracowników służby zdrowia przekazała także Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. 

- Szkoda, że nie możemy spotkać się na żywo, ale sytuacja jest wyjątkowa - powiedziała Agnieszka Owczarczak. - Mam nadzieję, że przy kolejnej edycji tej nagrody będzie to już możliwe. Mogłoby się wydawać, że wszyscy wiemy, że praca lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych jest wyzwaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym, ale zapewne większość z nas tak naprawdę zaczyna sobie zdawać z tego sprawę w momencie zagrożenia życia czy zdrowia - własnego lub najbliższych. Każdego dnia, a szczególnie teraz, w tak trudnym okresie pandemii, borykacie się państwo z problemami, podejmujecie często heroiczne decyzje, z którymi wielu z nas nie dałoby sobie rady. Dziś mamy szansę docenić wasze zaangażowanie i codzienny trud, dlatego chciałabym złożyć na państwa ręce podziękowania za wysiłek, który wkładacie w wykonywanie waszych obowiązków, za profesjonalną opiekę, którą otaczacie pacjentów, za troskę, życzliwość i szczerą empatię. Świadomość, że czuwają nad nami dobrzy lekarze i pielęgniarki z pewnością dodaje sił i pomaga w leczeniu. 


7 nominacji

W tegorocznej edycji konkursu nominowano następujące osoby: 

  • Marzena Olszewska - Fryc - nominowana przez Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. Szpital im. M. Kopernika oraz grupę pacjentów
  • Katarzyna Plata-Nazar - nominowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedrę i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci oraz grupę pacjentów
  • Elżbieta Senkus-Konefka - nominowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz grupę pacjentów
  • Tomasz Piasecki - nominowany przez REMED + LECTUS
  • Jarosław Kobiela - nominowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
  • Anna Kalisz - nominowana przez Lux Med Sp. z o.o. Centrum Medyczne Medycyna Rodzinna oraz grupę pacjentów
  • Hanna Necel - nominowana przez Szpitale Pomorskie

 

12 tys. dla głównej laureatki

Nagroda główna trafiła w tym roku do Marzeny Olszewskiej-Fryc, dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. Kobieta otrzymała nagrodę pieniężną w kwocie 12 tys. zł. 

- Jestem niezmiernie zaszczycona, głos mi drży - mówiła Marzena Olszewska-Fryc. - Choć przyzwyczajona jestem do ciężkiej pracy i do kontaktu z ludźmi, jestem osobą, która nie liczy na pochwały czy nagrody, tym bardziej jestem wzruszona. Moja praca to moje działanie, a moje działanie to moi ludzie, czyli ludzie którzy są na posterunku pracy: pielęgniarki, opiekunowie, ratownicy, lekarze - wszyscy ci, którzy ze mną współpracują, którzy pomagają w ciężkim czasie. Chciałam też podziękować moim wolontariuszom, którzy nie spoczęli na laurach, nie przestraszyli się epidemii. Cały czas pracują ze mną, pomagają pacjentom, pracownikom. Dziękuję też moim pielęgniarkom. Najważniejsze jest dla mnie to, że ludzie widzą, że z nimi jestem i zawsze będę. 

Kapituła przyznała też trzy wyróżnienia, za które laureaci otrzymali nagrody w wysokości 6 tys. zł. Wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Senkus-Konefka, Tomasz Piasecki i Hanna Necel.

- To nie jest mój sukces, to sukces mojego zespołu - powiedziała dr n. med. Elżbieta Senkus-Konefka - onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Pracuję z fantastycznym zespołem (...) i chciałabym im wszystkim podziękować. Korzystając z okazji chciałabym przypomnieć, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Wiele pań boi się zgłosić do lekarza, ponieważ jest pandemia, ale nieleczony nowotwór jest groźniejszy niż wirus. Zachęcam do dbałości o swoje piersi.

- Dziękuję za okazane mi zaufanie - mówiła Hanna Necel, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. - Moją siłą jest mój zespół, który od marca boryka się z pandemią i tylko dzięki tym ludziom, tutaj jestem. Moje anioły, moje pielęgniarki, nie mają skrzydeł ani piór, ale mają kombinezony i przyłbice. Są bardzo zmęczone, czasem widzę, jak je zdejmują, a z czoła kapie im pot.

Tomasz Piasecki, lekarz psychiatra współpracujący z Poradnią Specjalistyczną Remed + Lectus, prowadzący też własną praktykę lekarską, miał prawdopodobnie problem z połączeniem internetowym, nie zabrał głosu w trakcie ogłaszania wyniku konkursu. 

 
Elżbieta Senkus-Konefka to lekarz onkolog, jedna z trzech wyróżnionych w tegorocznym konkursie dla pracowników służby zdrowia. Pani doktor apelowała podczas wystąpienia on-line, aby kobiety nawet w czasie pandemii, nie zapominały o konieczności badania piersi
Elżbieta Senkus-Konefka to lekarz onkolog, jedna z trzech wyróżnionych w tegorocznym konkursie dla pracowników służby zdrowia. Pani doktor apelowała podczas wystąpienia on-line, aby kobiety nawet w czasie pandemii, nie zapominały o konieczności badania piersi
fot. Wojtek Jakubowski /KFP

Sylwetki laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia w roku 2020

Nagroda główna

Marzena Olszewska-Fryc - magister pielęgniarstwa ze specjalizacją w zakresie epidemiologii, rekomendowana przez Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Szpital im. M. Kopernika oraz grupę pacjentów, staż pracy 35 lat, obecnie dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki w szpitalu im. M. Kopernika. Od lat mocno się angażuje w działania na rzecz działalności samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, także przez działania w zakresie dokształcania i podnoszenie kwalifikacji personelu pielęgniarskiego. Głęboko zaangażowana we współpracę z Hospicjum Domowym dla Dzieci, pomagając w akacjach charytatywnych oraz we współpracę z Hospicjum im. Dudkiewicza. Opracowała i prowadzi szkolenia oraz praktyki szpitalne dla wolontariuszy. W roku 2019 otrzymała wyróżnienie "wolontariusza roku" od Fundacji Hospicyjnej. Organizatorka licznych i ważnych akcji wolontaryjnych (w tym „wolontariatu szpitalnego”, za co Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego otrzymał wyróżnienie „Zdrowy Samorząd”), także obecnie - w okresie walki z pandemią Covid- 19; wykładowca wydziału pielęgniarstwa w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie; organizatorka licznych konferencji szkoleniowych dla środowisk medycznych, inicjatorka i organizatorka prozdrowotnych festynów rodzinnych w ścisłej współpracy z UMG.

Osoby wyróżnione (trzy równorzędne wyróżnienia)

Hanna Necel - magister pielęgniarstwa ze specjalizacją w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego, rekomendowana przez Szpitale Pomorskie - Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, staż pracy 36 lat. Wieloletnia, aktywna pielęgniarka, bardzo zaangażowana w swoją pracę oraz funkcję, którą sprawuje (obecnie dyrektor ds. pielęgniarstwa. Organizatorka programów edukacyjnych dla pacjentów, wspólnie ze swoim zespołem zaangażowała się w realizację działań mających na celu podniesienie bezpieczeństwa osób pracujących, jak i  pacjentów szpitala zakaźnego w czasie obecnie panującej pandemii. Utworzyła w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku system wsparcia dla chorych i ich rodzin w zakresie pacjenta długoterminowego po wypisie ze szpitala w zakresie opieki i samoopieki.

Tomasz Piasecki – lekarz medycyny, specjalista II stopnia w zakresie psychiatrii, magister farmacji, rekomendowany przez REMED + LECTUS, staż pracy 38 lat, współpracujący z podmiotami realizującymi działania społeczne na rzecz mieszkańców Gdańska, np. Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Domem Pomocy Społecznej „Ostoja” oraz Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta „KOŁO” w Gdańsku. Lekarz pełen empatii, szacunku, bezwarunkowej akceptacji drugiej osoby, z bardzo indywidualnym i pozytywnym podejściem do pacjentów.

Elżbieta Senkus-Konefka – doktor habilitowany w zakresie nauk medycznych, specjalistka onkologii klinicznej i radioterapii, rekomendowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz grupę pacjentów, staż pracy 29 lat, zasłużona koordynatorka Centrum Chorób Piersi w UCK w Gdańsku. Jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie leczenia raka piersi. Dzięki jej inicjatywie Polki, nie tylko gdańszczanki, mają dostęp do polskiej wersji poradnika na temat nowoczesnego leczenia raka piersi, wydanego przez ESMO. Dzięki jej staraniom w ostatnich latach poprawiły się warunki leczenia nowotworów piersi w Gdańsku i jakość wykonywanych usług - w UCK powstał tzw. breast unit, ośrodek kompleksowo zajmujący się leczeniem raka piersi. Pani doktor jest propagatorką współpracy z organizacjami pacjenckimi - pozwala im działać na terenie swojego oddziału, z jej inicjatywy wolontariusze uczą mieszkanki Gdańska i reszty regionu samobadania piersi oraz zachęcają je do wykonywania badań profilaktycznych. W dobie pandemii Centrum Chorób Piersi UCK którym kieruje, nie zaprzestało działania, a mieszkanki Gdańska mogą otrzymać pomoc i szybko rozpocząć leczenie onkologiczne.

Dla wszystkich nominowanych przygotowano też upominki książkowe i list gratulacyjny od prezydent Gdańska.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim