• Start
  • Wiadomości
  • Z przedszkolakami o prawach dziecka - głos najmłodszych gdańszczan jest ważny

Z przedszkolakami o prawach dziecka - głos najmłodszych gdańszczan jest ważny

W czwartek, 18 listopada, Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 5 odwiedziła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Tematem przewodnim spotkania były prawa dziecka, o których rozmawiano podczas debaty z najmłodszymi. Wizyta odbyła się tuż przed Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, który przypada 20 listopada.
19.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, spotkała się z przedszkolakami tuż przed Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, spotkała się z przedszkolakami tuż przed Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka
Fot. Pozytywne Przedszkole nr 5

 

W wizycie udział wzięli także: Piotr Szeląg, wiceprezes zarządu Fundacji Pozytywne Inicjatywy oraz Paulina Gliszczyńska, przedstawicielka Rady Rodziców. Gości przywitała dyrektor placówki Kamilla Król oraz Rada Dzieci, która powstała w przedszkolu, aby reprezentować głos najmłodszych w kontaktach z dyrekcją i z dorosłymi. Co roku z każdej grupy, w sposób demokratyczny, wybierana jest jedna osoba. Tak utworzona reprezentacja otrzymuje symboliczny klucz od przedszkola na znak, że głos dzieci jest ważny i są one brane pod uwagę przy podejmowaniu wielu kluczowych decyzji. Rada Dzieci w „Piąteczce” powstała po to, aby zaszczepić wśród dzieci poczucie decyzyjności, możliwość działania dla swojej społeczności przedszkolnej i jest częścią wychowania obywatelskiego.

Dyskusja na poziomie

Podczas spotkania odbyła się debata na temat praw dziecka, podczas której przedstawiciele dzieci opowiedzieli o tym, jak je rozumieją i dlaczego są one ważne. Mówiono m.in. o prawie do zabawy, np. klockami i z kolegami, w udawanie zwierząt, prawie do edukacji i do życia w rodzinie. Istotnym elementem debaty było stwierdzenie, że prawa dzieci należą się im wszystkim i nie można ich nikomu odebrać.

 

- Życzę sobie, aby częściej debaty z dorosłymi odbywały się w takiej atmosferze, tzn. merytorycznie, rzeczowo i z poszanowaniem współrozmówców - mówiła Monika Chabior. 

Elementem tego spotkania był także quiz. Choć miał on formę zabawy to poruszane tematy były jak najbardziej poważne. Oprócz ciekawostek dotyczących Gdańska, pojawiły się zagadnienia związane z tolerancją, demokracją i ojczyzną. Były też i pytania dzieci kierowane do zastępczyni prezydenta, np. o to, czym zajmuje się w swojej pracy, czy ma psa i jakie są jej ulubione miejsca w Gdańsku.

- Moja praca jest trochę podobna do budowania z klocków, bo muszę różne sprawy układać w większą całość. Kocham psy, mam zresztą własnego dużego psa, a wszystkie dotychczasowe czworonogi zostały przeze mnie przygarnięte. Natomiast moimi ulubionymi miejscami w Gdańsku są Oliwa oraz Pchli Targ - wyjaśniała najmłodszym Monika Chabior. 

Dzieci zapamiętały także paszport covidowy, który pokazała im w swoim telefonie.

 

Spacer po placówce

W ramach czwartkowego spotkania goście zostali także oprowadzeni po przedszkolu przez Radę Dzieci. Gdańską „Piąteczkę” wyróżniają metody pracy, a dokładnie "plan daltoński". Taka forma pracy z dziećmi uczy ich samodzielności, refleksji i współpracy. Zdjęcie Moniki Chabior znalazło się na tablicy obecności w grupie Wędrowników i okazało się, że pełni ona tego dnia dyżur w kąciku bibliotecznym. Dzieci wyjaśniły ideę tablicy planowania pracy oraz sens par daltońskich. Goście odwiedzili także inne przedszkolaki w ich grupach, mieli okazję przyjrzeć się organizacji przestrzeni w salach oraz pomocom dydaktycznym, z którymi pracują przedszkolaki.

Dla dzieci był to dzień niezwykły z kilku powodów: taka wizyta to dla nich trening radzenia sobie z tremą, nauka jak zachować się w ważnych momentach w życiu, jak przyjmować gości i jak się do tego przygotować oraz jak rozmawiać i dyskutować. Spotkanie to było dla przedszkolaków z „Piąteczki” życiową lekcją postaw obywatelskich i poczucia, że są one ważne nie tylko na arenie przedszkolnej, ale i w przestrzeni miejskiej Gdańska.

Oprac. KG

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia