
Czytaj także: Muzeum Gdańska po latach uhonorowało darczyńcę - za znaleziony na plaży szeląg z 1754 roku
Czytaj także: Nigdy tam nie trafisz - zobacz, co skrywają magazyny Muzeum Gdańska
Księga z Nowego Portu
Pierwszy z darów to księga administracyjna prowadzona przez Jana Klingera – wuja darczyńcy, który pełnił funkcję administratora w Nowym Porcie w latach 1946-1951. Dokument zawiera zapisy dotyczące wpłat za media i stanowi cenny materiał do badań nad codziennym funkcjonowaniem dzielnicy portowej w powojennych latach.
Drugim przekazanym obiektem jest cegła z sygnaturą „KOKOSCHKEN”, pochodząca z cegielni w Kokoszkach, założonej na początku XIX wieku. Do 1910 roku cegły były sygnowane ręcznie, a po tym czasie – mechanicznie.
Zakład dostarczał materiał budowlany do wielu kluczowych inwestycji w Gdańsku, m.in. budowy stoczni Schichaua, koszar Czarnych Huzarów we Wrzeszczu, mostów kolei kokoszkowskiej oraz nieistniejącego już dworu w Kokoszkach. Przekazana cegła pochodzi z okresu po 1910 roku.

Czytaj także: „Nawa Gdańska” Włodzimierza Szpingera w zbiorach Muzeum Gdańska
Ile obiektów jest w zbiorach Muzeum Gdańska?
Muzeum Gdańska nieustannie rozbudowuje swoje zbiory (stan obecny ok. 70 tys. pojedynczych obiektów), dbając o zachowanie materialnego dziedzictwa miasta. Dzięki zaangażowaniu darczyńców takich jak Krzysztof Nowotarski, instytucja może kontynuować swoją misję ochrony i popularyzacji historii Gdańska. Obecnie grono Darczyńców Muzeum Gdańska liczy 633 osoby.
- Dzięki takim postawom i ofiarności możemy jeszcze lepiej dokumentować historię Gdańska i opowiadać o jego przeszłości. Darczyńcą naszego Muzeum może zostać każdy, kto chce współtworzyć opowieść o naszym mieście i widzi sens w przekazaniu ciekawego przedmiotu, który to ilustruje – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Przekazane właśnie pamiątki na pewno znajdą swoje zastosowanie. Księga, jako nieznane dotychczas źródło, nadaje się do opracowania artykułu o powojennej historii Nowego Portu i życiu codziennym jego mieszkańców. Z kolei wizerunek cegły na pewno wykorzystamy w planowanym, siódmym już, tomie z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic o historii Kokoszek, Matarni i Osowej.
Czytaj także: Czar starych pocztówek. Nowy Port, Westerplatte i inne perełki
oprac. IB