• Start
  • Wiadomości
  • Z Kijowa do Trójmiasta. Pracownicy magistratu stolicy Ukrainy poznają, jak funkcjonują pomorskie samorządy

Z Kijowa do Trójmiasta. Pracownicy magistratu stolicy Ukrainy poznają, jak funkcjonują pomorskie samorządy

Od środy do soboty (8-11 grudnia) w Trójmieście przebywa pięcioosobowa delegacja pracowników Urzędu Miasta Kijowa, którzy poznają specyfikę polskich samorządów, szczególnie pod względem komunikacji z mieszkańcami. Współpraca Gdańska z samorządami Ukrainy ma już długą tradycję. Kontakty w ostatnich latach nie były tak intensywne, jak wcześniej, ze względu na pandemię koronawirusa. Kijów, którego merem jest Witalij Kliczko, deklaruje otwarcie na dalszą współpracę.
09.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Delegacja z Kijowa podczas wizyty w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Od lewej: Olena Artemenko, Tetiana Cherpak, Dmytro Ruban, Viktoriia Obrucheva, Anna Bilokin, Iryna Kolechkina. Po prawej, nieco z tyłu - Roman Daszczyński, redaktor naczelny portalu Gdansk.pl
Delegacja z Kijowa podczas wizyty w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Od lewej: Olena Artemenko, Tetiana Cherpak, Dmytro Ruban, Viktoriia Obrucheva, Anna Bilokin, Iryna Kolechkina. Po prawej, nieco z tyłu - Roman Daszczyński, redaktor naczelny portalu Gdansk.pl
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Miasto Gdańsk od lat współpracuje na Ukrainie z Mariupolem, Odessą, Równem, Dnieprem, Kijowem i Lwowem. Polega to na dzieleniu się doświadczeniem i dobrymi praktykami, a także wspieraniu miast ukraińskich w poszukiwaniu drogi do Europy. 

- Miasto bardzo ceni współpracę z ukraińskimi partnerami - mówi Anna Kieturakis, główny specjalista w Referacie Spraw Zagranicznych Biura Prezydenta Gdańska. - Tak jak jej poprzednik, Paweł Adamowicz, prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest orędowniczką większego zaangażowania ze strony Polski i społeczności europejskiej w tworzenie sieci wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina zawsze odgrywała w tym dążeniu szczególną rolę ze względu na niesłabnące dążenie tego kraju, by stać się państwem europejskim. 

 

 

Gdy w 2010 roku z inicjatywy Polski i Szwecji Unia Europejska stworzyła program Partnerstwa Wschodniego, Paweł Adamowicz od razu zaangażował się w prace Forum Społeczeństwa Obywatelskiego dla krajów naszego regionu. Gdańsk zaczął tworzyć programy mające na celu wymianę dobrych praktyk i tworzenie platform współpracy z miastami państw powstałych po rozpadzie ZSRR. Projekt nazywa się “Gdańsk otwarty na Wschód”. Wkrótce potem nadeszła nominacja dla Komitetu Regionów i jego spółki zależnej CORLEAP (Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego). Obecnie prezydent Dulkiewicz przewodniczy ważnej Grupie Roboczej ds. Ukrainy, która wypracowuje politykę UE odnośnie Ukrainy.

 

 

W 2016 roku Gdańsk przystąpił do ALDA (European Association for Local Democracy) - stowarzyszenia, które tworzy lokalne instytucje demokracji w miastach i gminach, gdzie demokracja może być słaba i zagrożona. We współpracy z władzami tych miast, niezależnymi, lokalnymi organizacjami obywatelskimi i specjalistami europejskimi, udało się od podstaw zbudować zaangażowanie mieszkańców. Tylko w ten sposób, przy oddolnej pracy, możliwe jest stworzenie społeczeństwa obywatelskiego. W 2017 roku prezydent Adamowicz udał się do Mariupola, aby we współpracy z ALDA, finansowanej przez Gdańsk, założyć Agencję Demokracji Lokalnej. Odniosła sukces, realizując europejskie projekty i aktywnie działając na rzecz wprowadzenia europejskich wartości i standardów w życie zagrożonego wojną obwodu donieckiego.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę