Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia” już od 10 września. Wywiad z Markiem Brandem
Książka „Pătratul negru” („Czarny kwadrat”) stanowi przekrój twórczości związanego z Gdańskiem poety Tadeusza Dąbrowskiego (ur. w 1979 roku w Elblągu) - począwszy od jego debiutanckich „Wypieków” (1999 rok), aż po opublikowany niedawno tom „Scrabble” (PIW, 2020 rok).
Autorem przekładu jest wybitny rumuński slawista, polonista, tłumacz literatury polskiej na język rumuński Constantin Geambasu. O polskim poecie, eseiście i krytyku literackim, okrzykniętym swojego czasu „najzdolniejszym poetą młodego pokolenia” pisze tak:
- To, co wyróżnia Tadeusza Dąbrowskiego w dzisiejszym krajobrazie poezji, to osobisty sposób patrzenia na świat, i język, który świadczy o imponującym potencjale twórczym. Widać to chociażby w amerykańskim cyklu wierszy „Black Square” (Zephyr Press, 2011), w którym poeta odwołuje się do postmodernistycznych środków, takich jak ironia i auto-ironia, humor, groteska, aluzja, absurd i gra językowa, nakreślając poetyckie obrazy znajdujące się na granicy życia codziennego i metafizyki.
„Pătratul negru” to piętnasta obcojęzyczna książka Tadeusza Dąbrowskiego. Dotychczas wiersze poety ukazały się m.in. w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim. Twórczość przyniosła mu wiele prestiżowych nagród - Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej odebrał w 2006 roku z rąk samego Tadeusza Różewicza. Krytycy docenili również wydany trzy lata później tomik zatytułowany „Czarny kwadrat”, za który otrzymał Nagrodę Kościelskich, przyznawaną przez jedną z najstarszych instytucji kulturalnych w Polsce. Jest także, między innymi, laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2002 rok) oraz Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” (2007 rok).
Wydawnictwo można kupić online, na stronie: www.librariaeikon.ro.
Akademia Miniatury. Ruszył nabór na całoroczne zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży