XX LO. Sportowe emocje, choć to była... matma

Niewiele brakowało, by gospodarze – reprezentacja XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku – znaleźli się na podium. Najlepsi w rozwiązywaniu piekielnie trudnych zadań matematycznych okazali się uczniowie Liceum Akademickiego w Toruniu. Na drugim miejscu był warszawski „Staszic”, trzecia – gdyńska Trójka.
24.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Turnej odbywał się w sali gimnastycznej - emocje były sportowe. Na zdjęciu Bożena Kondratiuk, dyrektorka XX LO i Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Najpierw była rozgrzewka, potem ostra rozgrywka finałowa: strzały, odbicia, punkty od sędziów, odliczanie czasu i niezwykle emocjonujący finał. Zawodników dopingowali z trybun rozentuzjazmowani kibice. Tak wyglądał drugi dzień I Ogólnopolskiego Turnieju Matematycznego, podczas którego XX LO w Gdańsku gościło drużyny z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, I LO im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie, III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do finału zakwalifikowały się 5-osobowe drużyny Liceum Akademickiego z Torunia, gdyńskiej Trójki i LO im. Staszica w Warszawie. Walka o udział w decydującym starciu była niezwykle zacięta – podczas przeprowadzonych pierwszego dnia turnieju eliminacji, drużyna „Staszica” rozwiązała 39 zadań na 40! Gdynianie mieli na swoim koncie 38 rozwiązanych zadań a uczniowie z Torunia – 37.

– To fantastyczny wynik – podkreśla Bożena Kondratiuk, dyrektorka XX LO, niezwykle dumna także ze swojej młodej drużyny, która rozwiązała aż 30 zadań i zajęła w turnieju 4. miejsce. Jury turnieju przewodniczył prof. Antoni Augustynowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Młodzi matematycy po mistrzowsku opanowali stres i walczyli do końca. Szalę zwycięstwa na korzyść drużyny z Torunia przechylił Grzegorz Dłużewski, który brawurowo rozwiązał ostatnie zadanie.

– Kiedy byłem w przedszkolu, najbardziej interesowała mnie gra na pianinie – mówi. – Dopiero dzięki zajęciom kółka matematycznego zainteresowałem się matematyką. Ale na pianinie nadal gram!

– Jesteście geniuszami matematycznymi – powiedział do młodych zawodników Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska. – Gratuluję wam i waszym nauczycielom i dziękuję, że przyjechaliście do Gdańska na ten turniej.

Jaki jest przepis na sukces? Adam Makowski, wicedyrektor Gimnazjum i Liceum Akademickiego UMK w Toruniu, który przywiózł na turniej zwycięską drużynę, mówi: – Po prostu naszą szkołę wybierają najzdolniejsi i najpracowitsi, a my staramy się nie przeszkadzać im w rozwoju. Nie mamy też problemu z tym, żeby uznać, że uczeń wie coś lepiej niż nauczyciel.

Laureaci pierwszego miejsca w turnieju pojadą na Maltę. Tę wspaniałą nagrodę ufundowała Fundacja Charytatywna Roberta Kyts i Jadwigi Roguskiej-Kyts z Chicago. Wszyscy uczestnicy otrzymali nie tylko dyplomy, ale i cenne nagrody od Rady Dzielnicy Piecki-Migowo i sponsorów: firm Spartez sp. z o.o. sp.k. i Solwit SA. Turniej odbywał się pod patronatem prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, a jego współorganizatorem – razem z XX LO im. Zbigniewa Herberta – było Stowarzyszenie „bez rutyny”.   

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim