XX edycja Dni Mniejszości Narodowych

Spektakl „Jak się tu znaleźliśmy”, zmysłowy spacer po Wrzeszczu i wieczór mniejszości narodowych z koncertem zespołu Zazula - to tegoroczny program święta mniejszości narodowych w Gdańsku. Odbędzie się ono w dniach 24–26 listopada w Teatrze Miniatura.
24.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dzieci w słuchawkach na uszach patrzą na pudełko
Zmysłowy spacer po Wrzeszczu to atrakcja dla przedstawicieli każdej grupy wiekowej
mat. organizatora

Biografie Gdańskie

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, a dla gdańszczan do zapoznania się z ich kulturą. W tym roku odbywa się już 20. edycja tego wydarzenia. Od czterech edycji organizuje je Teatr Miniatura we współpracy z gdańskim Urzędem Miejskim. Tym razem w ramach programu odbędzie się kilka wydarzeń.

Portrety Daniela Chodowieckiego i jego żony. Muzeum Gdańska ma dwa nowe obrazy: „Są bezcenne”

W piątek, 24 listopada o godz. 10.00 i 12.00 oraz w sobotę, 25 listopada o godz. 12.00 zostanie pokazany spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” w reżyserii Magdaleny Miklasz i Amadeusza Nosala – opowieści dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych o tym, jak trafiły do Gdańska. 24 listopada o 11.00 (wersja dla szkół/grup zorganizowanych) i 17.00 (wersja dla rodzin) będzie można się wybrać na spacer po Wrzeszczu, który dzięki wykorzystaniu różnych zmysłów pobudzi wyobraźnię uczestników i pomoże odnaleźć ślady wielokulturowej historii miasta.

Zapisy: warsztaty@teatrminiatura.pl.

Wieczór mniejszości narodowych

Na zakończenie w niedzielę, 26 listopada o 17.00 odbędzie się Wieczór mniejszości narodowych, podczas którego wystąpi polsko-ukraiński zespół Zazula specjalizujący się w technice śpiewu białego. Łączy ją z elementami współczesnych gatunków rozrywkowych, takich jak rock, funk czy muzyka elektroniczna. W swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc ze wspólnoty polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. 

kilka młodych kobiet ubranych w stroje ludowe, stojących na tle starej wiejskiej chaty
Występ zespołu Zazula będzie jedną z atrakcji Dni Mniejszości Narodowych
mat. organizatora

Koncertowi będzie towarzyszył wspólny stół z potrawami kuchni mniejszości narodowych przygotowany przez współorganizatorów wydarzenia: Białoruskie Towarzystwo Kulturalne CHATKA, Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Gdańsku, oddział pomorski Związku Ukraińców w Polsce oraz oddział gdański Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Bezpłatne wejściówki na Wieczór mniejszości narodowych i koncert zespołu Zazula oraz bilety na spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” są dostępne w kasie teatru, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu.

Skąd pomysł Dni Mniejszości Narodowych?

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. małych ojczyzn, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci – wszyscy trwale wpłynęli na to, jaki Gdańsk jest dzisiaj. Po II wojnie światowej do wyzwolonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski. 

Bezpłatne wejściówki na Wieczór mniejszości narodowych oraz bilety na spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” są dostępne w kasie teatru, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu.

Zapisy na spacer po Wrzeszczu: warsztaty@teatrminiatura.pl.

Program Dni Mniejszości Narodowych

24 listopada 2023 (piątek), 11.00
Biografie miasta | zmysłowy spacer po Wrzeszczu (dla szkół)

24 listopada 2023 (piątek), 17.00
Biografie miasta | zmysłowy spacer po Wrzeszczu (dla rodzin)

24 listopada 2023 (piątek), 10.00 i 12.00

25 listopada 2023 (sobota), 12.00
Jak się tu znaleźliśmy | spektakl na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej, w reż. Magdaleny Miklasz i Amadeusza Nosala

26 listopada 2023 (niedziela), 17.00
Wieczór mniejszości narodowych | koncert zespołu Zazula oraz wspólny stół z potrawami kuchni mniejszości narodowych

oprac. MW

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!