• Start
  • Wiadomości
  • XVI Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się w Trójmieście

XVI Ogólnopolski Kongres Kobiet we wrześniu odbędzie się w Trójmieście

„Świat według kobiet” - to hasło XVI Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w dniach 28-29 września, w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Wydarzenie poświęcone będzie m.in. ekonomii, ekologii, zdrowiu psychicznemu, kulturze, edukacji, sprawom międzynarodowym, bezpieczeństwu i przywództwu kobiet. W programie znajdą się debaty, warsztaty, konsultacje i dyskusje o świecie, Polsce i polityce według kobiet. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny - rejestracja ruszy 15 lipca.
25.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa osób pozujących do zdjęcia na świeżym powietrzu, przed banerem z logo Kongres Kobiet . Wśród nich jest kilka kobiet i jeden mężczyzna, wszyscy ubrani elegancko, w oficjalnych strojach
Kongres jest organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz trójmiejskie prezydentki; Magdalenę Czarzyńską-Jachim, prezydent Sopotu, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Aleksandrę Kosiorek, prezydent Gdynia, przy współudziale wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Trzy lata Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet. Walka z dyskryminacją trwa

Wyjątkowy kongres

- Będzie to kongres wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że będzie odbywał się w spokojnych, powyborczych czasach i że będzie wyprzedzał agendę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Będzie wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że jest zorganizowany przy współudziale trzech prezydentek: Gdańska, Sopotu i Gdyni, oraz pana marszałka i pani wojewody. Wydarzenie odbędzie się więc w dosyć niezwykłych warunkach samorządowych, mianowicie tam, gdzie władzę przejęły kobiety - powiedziała prof. Magdalena Środa podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, która odbyła się we wtorek, 25 czerwca, pod Ergo Areną.

XVI Kongres Kobiet odbędzie się w hali na placu Dwóch Miast w dniach 28-29 września, pod hasłem „Świat według kobiet”. W licznych debatach goście i gościnie będą przedstawiać swoją wizję m.in. ekonomii, ekologii, edukacji i kultury. Rozmów będzie dużo, bo - jak zauważa prof. Magdalena Środa - sercem demokracji jest rozmowa.

Do udziału w wydarzeniu zapraszane są kobiety z całej Polski, z różnych środowisk, ze wsi i miast, ministerki, rolniczki, akademiczki, feministki, ekonomistki, aktorki, sołtyski, samorządowczynie i organizacje pozarządowe, by rozmawiać i tworzyć realne projekty egalitarnej demokracji w Polsce, bo wciąż w społeczeństwie istnieją nierówności i wykluczeń, które dotykają w szczególności kobiety.

Polskie kobiety (na wsi) mają moc. O dzisiejszych gospodyniach - liderkach. WIDEO i FOTO

Na zdjęciu widać kobietę przemawiającą do mikrofonów podczas konferencji prasowej na świeżym powietrzu, otoczoną przez grupę innych kobiet. W tle znajduje się baner z logo Kongres Kobiet , a przemówienie jest rejestrowane przez media, o czym świadczą mikrofony z logotypami różnych stacji telewizyjnych i radiowych
Przy mikrofonie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Obok niej, na zdjęciu po prawej stronie, prof. Magdalena Środa
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wiatr zmian - Trójmiasto daje przykład innym

W polityce, a szczególnie na najwyższych stanowiskach kobiety są wciąż w mniejszości. Od niedawna Trójmiasto jest wyjątkowe w skali kraju, bo to właśnie tutaj po październikowych wyborach samorządowych władzę objęły trzy prezydentki.

- Myślę, że potrzebujemy realnej, mocnej rozmowy o tym, co jeszcze możemy zrobić, żeby kobiety chciały brać aktywny udział w życiu publicznym – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przytoczę kilka danych dotyczących przedostatnich wyborów samorządowych. Według inicjatywy „Dziewczyny do polityki” w 70 procentach pierwsze miejsca na listach zajmowali mężczyźni, a w 30 procentach kobiety. W efekcie, niezależnie od wielkości gminy, około 30- 35 procent kobiet zostało radnymi różnych szczebli. Natomiast kiedy spojrzymy na stanowiska, które są wybierane bezpośrednio, to na 107 miast prezydenckich w Polsce tylko 17 z nich to stanowiska obsadzone przez kobiety, czyli około 16 procent. To pokazuje, że nadal potrzebujemy rozmowy dotyczącej tego, dlaczego kobiety mogłyby, jeśli chcą, być aktywniejsze w życiu społecznym. Kongres Kobiet to nie tylko to dwudniowe spotkanie we wrześniu. W samorządzie bardzo cenimy sobie także ciągłą, oddolną pracę. To element dużej kampanii społecznej: Gdańsk Miasto Równości oraz nieustanny dialog z mieszkańcami na temat tego, jak chcemy, żeby wyglądała nasza lokalna wspólnota. Z poszanowaniem prawa człowieka, które tak samo dotyczą mężczyzn i kobiet, osób młodszych i osób starszych.

O równości płci mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.

- To niesamowite, jaką energię do działania daje kobietom spotkanie, rozmowa i debata. Dopóki my, jako trzy prezydentki jesteśmy ewenementem, to mamy jeszcze długą drogę do tego, żeby kobiety po prostu były w życiu publicznym i polityce. Bardzo ważna jest edukacja i mam nadzieję, że dzięki wprowadzanym zmianom dziewczynki będą wiedziały, że mogą być profesorkami. prezydentkami, inżynierkami, mogą robić w życiu to, co chcą i nie mają z góry wytyczonych dróg. Zmieńmy edukację, uczmy dziewczynki i uczmy chłopców tego, że jesteśmy równi, że nie mamy z góry określonych stanowisk i funkcji, że możemy razem zmieniać świat, bo stanowimy jego część po połowie i powinniśmy być po połowie reprezentowani we władzach, które decydują o wyglądzie i funkcjonowaniu tego świata.

We współorganizację wydarzenia jest zaangażowana także Aleksandra Kosiorek, prezydentka Gdyni.

- Gdynia nie mogła nie włączyć się w organizację Kongresu Kobiet. Jako prawniczka, która jeszcze do niedawna aktywnie zawodowo zajmowała się prawami pań, widzę potrzebę dyskusji na temat dzisiejszej pozycji liderek polityki. Kongres jest jednak nie tylko o kobietach, jest on również o edukacji, kulturze, równouprawnieniu i pozycji mężczyzn w świecie, jaki chcielibyśmy dla przyszłych pokoleń projektować. Dla mnie jako matki to bardzo istotne, aby edukacja przewidywała rolę dziewczynek, które same będą decydować, jaką karierę zawodową przed sobą zaprojektują – mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydentka Gdyni. - Niezmiernie ważny jest również fakt, że nie tylko miasta Trójmiasta organizują Kongres Kobiet, ale że włącza się w niego zarówno województwo, jak i Urząd Marszałkowski. To znak, że od morza wieje wiatr zmian i że w Trójmieście, w samorządzie i województwie pomorskim następuje bardzo jakościowa zmiana, z czego bardzo się cieszę.

Na zdjęciu widać kobietę przemawiającą do mikrofonów na konferencji prasowej, stojącą na świeżym powietrzu. Za nią znajduje się grupa kobiet, które słuchają jej wystąpienia, a w tle widoczny jest baner z logo Kongres Kobiet
Prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Kongres jest organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz trójmiejskie prezydentki; Magdalenę Czarzyńską-Jachim, prezydent Sopotu, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Aleksandrę Kosiorek, prezydent Gdynia, przy współudziale Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej oraz Mieczysława Struka marszałka województwa.

- Jesteśmy zainteresowani nie tylko dyskusją, ale też wdrażaniem konkretnych zmian na poziomie legislacji, ale i w praktyce. Kilka lat temu powołaliśmy Pomorski Zespół do spraw Kobiet - jeden z nielicznych zespołów, który zajmował się tą problematyką. Zdecydowaliśmy się także na przeprowadzenie badań, na które wydaliśmy pół miliona złotych. Badaliśmy: jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy, ale i jaka jest sytuacja kobiet w różnych częściach naszego regionu - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dbałość o prawa kobiet to także powołanie osób, które będą odpowiedzialne za politykę równościową w swoich samorządach, a więc powołanie pełnomocników, którzy będą pilnować zasady równości w dostępie do pracy, kultury i wszelkich działań społecznych. Myślę, że taki dobry wiatr od morza, o którym wspominały prezydentki, powinien popłynąć do całej Polski, by zmieniać świadomość i stosunek do tych bardzo ważnych spraw, które dotyczą i kobiet, i mężczyzn.

Na zdjęciu widać mężczyznę w garniturze przemawiającego na konferencji prasowej na świeżym powietrzu, otoczonego przez grupę kobiet. W tle znajdują się banery z logo Kongres Kobiet , a przed mówcą ustawione są mikrofony z logotypami różnych stacji telewizyjnych i radiowych
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

XVI Ogólnopolski Kongres Kobiet - najważniejsze informacje

XVI Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się 28-29 września w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Wydarzenie będzie ogólnopolskie, udział w nim będzie nieodpłatny ale będą obowiązywały zapisy. Szczegółowy program powstaje oddolnie w odpowiedzi na konsultacje i potrzeby społeczności. W jego powstawanie zaangażowane są także organizacje pozarządowe. Tematyka będzie obejmowała takie zakresy jak: ekonomia, ekologia, zdrowie psychiczne, kultura, edukacja, bezpieczeństwo i przywództwo kobiet. Planowane są także liczne warsztaty oraz konsultacje m.in. prawne i psychologiczne.

Szczegółowy program i informacje o zapisach będzie można znaleźć na stronie Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Misją Stowarzyszenia Kongresu Kobiet jest działanie na rzecz realnej równości kobiet i mężczyzn (równość praw, szans i możliwości), działanie na rzecz uznania godności, autonomii i wolności wszystkich (i kobiet i mężczyzn), budowanie solidarności kobiet poprzez wymianę doświadczeń, wzajemną pomoc i pracę nad pamięcią o naszej historii.

Oprac. AO

Jaki jest związek między płcią a karierą w polityce? Ciekawa debata kobiet

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane