Podwyżki zostały przyjęte na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku. Wprowadziła ona zmiany w systemie wynagradzania prezydenta RP, byłych prezydentów RP, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Wcześniej - w sierpniu - prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, posłów, senatorów, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, do podsekretarzy stanu (wiceministrów) włącznie.
Jedną ze zmian było zwiększenie mnożnika tzw. kwoty bazowej, który w przypadku samorządu terytorialnego uzależniony jest od liczby mieszkańców w gminie. W najwiekszych miastach Polski, w tym w Gdańsku, wzrasta on z 7 krotności do 11,2 krotności. W ślad za tym kwota maksymalnego wynagrodzenia dla prezydenta rośnie z tego powodu z 12 525,94 PLN brutto do 20 041,50 PLN.
- Wysokość uposażenia została ustalona nie kwotowo, lecz na podstawie współczynnika - tłumaczy Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. - To pozwala na waloryzację. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku prezydenta miasta, a także radnych miejskich i dzielnicowych. Skorzystaliśmy z wzorców przygotowanych przez Kraków, Szczecin, Poznań i Słupsk.
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 23 radnych RMG, w tym dwóch radnych opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości - Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS oraz Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta zaś pozostali radni PiS wstrzymali się od głosu.
To, że nie akceptujemy zarządzania miastem przez @Dulkiewicz_A, to jedno. A drugie, że jednak jest organem i należy się wynagrodzenie wg standardów przyjętych w odnośnych przepisach - napisał na Twitterze radny Kazimierz Koralewski.
Z kolei za przyjęciem podwyżki dla radnych miejskich opowiedziało się 21 radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Radni Prawa i Sprawiedliwości w całości wstrzymali się od głosu.
Na mocy uchwały przewodnicząca Rady Miasta Gdańska wraz z zastępcami otrzyma 4294,60 PLN brutto, zaś pozostali radni po 4115,66 PLN brutto. Dotąd uposażenie radnych wynosiło ok. 2600 PLN brutto.
Radni zadecydowali także o podwyżkach dla przewodniczących rad dzielnic, przewodniczących zarządów dzielnic oraz ich zastępców. W tym przypadku decyzja radnych nie ma związku z zapisami ustawy i była inicjatywą Rady Miasta. W dyskusji przewodniczący klubu KO Cezary Śpiewak-Dowbór podkreślał, że podwyżka została zaproponowana na podobnym poziomie procentowym, jak wzrost wynagrodzeń dla radnych miejskich.
Za przyjęciem projektu stosownej uchwały opowiedziała się zdecydowana większość Rady Miasta. Przewodniczący rady dzielnicy otrzymywać będzie 447,35 złotych, przewodniczący zarządu dzielnicy otrzyma 1073,65 złotych, zaś zastępca przewodniczącego rady dzielnicy - 447,35 złotych.