• Start
  • Wiadomości
  • XL Nadzwyczajna Sesja RMG. O edukacji z miejskimi radnymi, apel przegłosowany i przyjęty

XL Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Gdańska. O edukacji z miejskimi radnymi, apel przegłosowany i przyjęty

Obecny kształt szkół, obawa związana ze zmianami proponowanymi przez Ministra Edukacji i Nauki oraz dostępne możliwości. To główne tematy poruszane podczas debaty w trakcie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Gdańska, zwołanej przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańsk, która odbyła się w poniedziałek, 18 października. W jej trakcie przyjęty został także apel radnych.
18.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna za pulpitem, obok po prawej kobieta za stołem (prezydent Dulkiewicz)
XL Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Gdańska dotyczyła edukacji. W debacie udział wziął m.in. Jarosław Spychała, inicjator i realizator wykładów w ramach Gdańskiej Akademii Filozofii
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Polska oświata powinna być miejscem spotkania, wzrastania i towarzyszenia młodym ludziom w poznawaniu świata, w wyrabianiu poglądów i tworzenia się relacji społecznych. Od tego uzależniona jest nasza przyszłość. Dzisiejsze uczennice i uczniowie, pracownicy i rodzice, razem tworzymy wspólnotę szkolną. Stojąc przed zmianą, która pewnie wejdzie w życie, powinniśmy porozmawiać o tym, co ona oznacza dla naszego społeczeństwa i co możemy zrobić, aby zminimalizować jej skutki - mówiła podczas wystąpienia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Przed rozpoczęciem debaty odbyła się prezentacja, w trakcie której przedstawiono najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia, pokazano kierunek, w którym zmierza gdańska edukacja oraz zagrożenia związane z proponowanymi zmianami w ustawie Prawo oświatowe.

- Hasłem przewodnim gdańskiej edukacji jest "Szkoła i przedszkole współpracy". Natomiast to na czym nam także zależy, to aby była to instytucja ucząca się. Czyli taka, która słucha, wyciąga wnioski, uczy się i rozumie, że można popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Jest otwarta, wspiera inicjatywy i rozumie, że kontakt szkoły ze zróżnicowana społecznością i otoczeniem jest faktyczną praktyką pozwalająca przygotować się do życia. - mówiła w trakcie prezentacji Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.


W debacie "Wizja rozwoju gdańskiej edukacji w kontekście projektowanych zmian prawa oświatowego" udział wzięli:

  • Jarosław Spychała, inicjator i realizator wykładów w ramach Gdańskiej Akademii Filozofii,
  • Franciszek Potulski, były wiceminister Edukacji Narodowej,
  • Alina Molska, przezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku,
  • Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku,
  • Agnieszka Tomasik, dyrektora ZSO nr 8 w Gdańsku oraz koordynatorka innowacyjnego programu doskonalenia nauczycieli "Kreatywna Pedagogika",
  • Katarzyna Kuźma-Giorewa, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 38 w Gdańsku,
  • Krzysztof Linde, uczeń i przewodniczący samorządu uczniowskiego IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
  • Igor Dorawa, reprezentant Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska,
  • Marek Smolski, przedstawiciel rodziców działający w Gdańskim Forum Edukacyjnym,
  • Jan Suchanek, mecenas i przedstawiciel środowiska prawniczego.

Po zakończeniu debaty odbyła się dyskusja miejskich radnych oraz głosowanie nad przyjęciem apelu klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska w sprawie zatrzymania destrukcji polskiego systemu edukacji. 21 radnych głosowało za, natomiast 12 było przeciw. Apel został przyjęty.

Apel RMG ws. zatrzymania destrukcji polskiego systemu edukacji

 

ZOBACZ ZAPIS CAŁEJ XL NADZWYCZAJNEJ SESJI RMG 

 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza