Wzrost zachorowań na Covid-19. Przybywa zakażeń Krakenem - nową mutacją koronawirusa

- Jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż Omikron, ale objawy nie są groźne - mówi o Krakenie, kolejnej mutacji koronawirusa, która dotarła do Polski, Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. Przechodzimy właśnie - na Pomorzu i w Polsce - szczyt zachorowań na SARS-CoV-2, ale od połowy marca zakażeń powinno być coraz mniej. 
17.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala szpitalna, na pierwszym planie lekarz w stroju ochronnym, w tle łóżko na którym leży chory mężczyzna obok niego stoi lekarz w stroju ochronnym i maseczce
Nz. Oddział intensywnej terapii Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w czerwcu 2021 roku był miejscem, do którego trafiali chorzy z ciężkim przebiegiem Covid-19
fot. Krzysztof Myskowski/KFP

Szczyt fali covidowej. Wariant dominujący to nadal Omikron 

We wtorek, 7 marca 2023 roku, ministerstwo zdrowia poinformowało o 4833 nowych zakażeniach koronawirusem (tydzień wcześniej było to 3036 potwierdzonych zachorowań na Covid-19, w tym 163 przypadki na Pomorzu) i 18 przypadkach śmiertelnych (4 przypadki tylko z powodu Covid-19). Obecnie w całym kraju, także na Pomorzu (we wtorek 7 marca - 238 zakażeń) obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na SARS-CoV-2. 

UCK obala mity. Chory na padaczkę może żyć normalnie, a wiedza najlepiej leczy ze strachu

Z informacji podanych przez Zbigniewa Zawadzkiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wynika, że na Pomorzu od 16 do 22 lutego 2023 roku zanotowano 530 przypadków, dwa tygodnie później w tygodniu 1-7 marca 2023 roku było to już 917 przypadków.

  • Wariantem dominującym na Pomorzu jest nadal Omikron - podkreślił Zbigniew Zawadzki.  Kraken znacznie bardziej zaraźliwy niż Omikron

Zobacz jak wyglądała piąta fala pandemii (w styczniu roku 2022):

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że za wzrosty obecnej fali covidowej w przeważającej mierze odpowiada mutacja Kraken, której w Polsce mamy blisko 21 proc.

Gdański Uniwersytet Medyczny. Projekt Med fake, czyli zaufajmy szczepieniom

"Wkrótce powinniśmy osiągnąć szczyt zakażeń - wzrosty zaczynają już hamować. W szpitalach mamy o ponad 1 tys. mniej chorych z Covid-19 niż w szczycie poprzedniej fali" - napisał minister.

- Zakażeń wariantem Kraken jest coraz więcej, bo znacznie szybciej się rozprzestrzenia niż Omikron - tłumaczy pomorski lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński. - Ze statystyk wynika, że odpowiada obecnie za ponad 20 procent zakażeń w Polsce. Wydaje się, że właśnie teraz jesteśmy w szczycie zachorowań, który powinien zacząć spadać. Szacuje się, że od połowy marca powinno to być już widoczne w statystykach. 

 

dobreszczepionki
Pomorski lekarz wojewódzki zachęca do szczepienia się przeciw Covid-19. - Po przechorowaniu koronawirusa zyskujemy do 30 proc. odporności, szczepionka chroni nas prawie w 100 procentach przed ciężkim przebiegiem zakażenia - dodaje Jerzy Karpiński
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Objawy zakażenia Krakenem. Jakie?

Chorzy z ciężkim przebiegiem Covid-19 trafiają obecnie do “normalnych” szpitali, są tylko izolowani od reszty pacjentów. 

- Nasze szpitale mają wszystko co potrzeba do leczenia ciężkich przebiegów zakażenia koronawirusem - dodaje Karpiński. - Respiratory, namioty tlenowe, każdy szpital ma po pandemii własne zabezpieczenie tlenowe. Ale chorych na szczęście jest niewielu. Do tej pory od początku roku 2023 takiego leczenia wymagało kilkadziesiąt osób. Lekarze POZ mają w przychodniach testy Combo, podczas wizyty u lekarza warto je wykonać, żeby wiedzieć który z wirusów nas zaatakował, to ważne także pod kątem ewentualnych powikłań. 

Nowe szczepionki w punktach szczepień przeciw Covid-19. Aktualna lista punktów w Gdańsku

Objawy mutacji Kraken są podobne do grypy: gorączka, kaszel, osłabienie, ból mięśni, trudności w oddychaniu. Jak mówi lekarz wojewódzki w większości przypadków wystarczy pozostanie w domu i aplikacja dostępnych w aptece środków znoszących objawy choroby. Jeśli jednak nie ma poprawy, gorączka utrzymuje się powyżej trzech dni, lekarz może podejrzewać pojawienie się kolejnej infekcji - bakteryjnej i zalecić antybiotyk.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka