• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Wzgórze Mickiewicza - lampy, progi zwalniające i stacja dla rowerów

Budżet Obywatelski 2018. Wzgórze Mickiewicza - lampy, progi zwalniające i stacja dla rowerów

To jedyna dzielnica w Gdańsku, w której w ramach tegorocznego głosowania na Budżet Obywatelski 2018, "wygrały" wszystkie zgłoszone projekty. Dotyczą one niewielkich, ale potrzebnych w tej części miasta inwestycji. Na co zagłosowali mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza?
13.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na Wzgórzu Mickiewicza zrealizowane zostaną wszystkie projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2018

W tej dzielnicy najwięcej głosów zdobył projekt "Oświetlenie lampami LED placu zabaw przy ulicy Jacka Soplicy". Chodzi o instalację trzech energooszczędnych lamp parkowych.

- Po zmroku na tym placu zabaw jest po prostu ciemno, brzydko i nieprzyjemnie. Dzieciaki wracają więc szybciej do domu. Oświetlenie przydałoby się zwłaszcza teraz, kiedy mamy już jesień, a jest jeszcze w miarę ciepło, za to robi się nieprzyjemnie po zmroku. To niewielki teren. Trzy lampy powinny wystarczyć – tłumaczy Krzysztof Knitter, wnioskodawca i jednocześnie przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. - Dodatkowe lampy przyczynią się także do lepszego obrazu po zmierzchu z tutejszego monitoringu.

Szacunkowy koszt tego projektu to 36 tys. złotych. Oddano na niego 210 głosów.

Pozostałe projekty, które zostaną zrealizowane w tej dzielnicy w ramach BO 2018:

"Uporządkowanie terenu położonego wzdłuż chodnika znajdującego się pomiędzy ulicą Pana Tadeusza i ulicą Maryli": Przejście pomiędzy ulicami Pana Tadeusza i Maryli jest częścią ciągu pieszego prowadzącego z centrum dzielnicy Wzgórze Mickiewicza do węzła przesiadkowego na terenie Siedlec. W ramach inwestycji uporządkowany zostanie teren zielony przylegający do chodnika, posadzone zostaną pnącza, założony trawnik, a także postawione kosze na śmieci oraz tabliczki informujące o obowiązku sprzątania po psach.

"Montaż samoobsługowej stacji dla rowerów, wózków dziecięcych i inwalidzkich": Będzie to miejsce naprawcze, wyposażone w narzędzia oraz pompkę rowerową. To rodzaj samoobsługowej stacji, przy której będzie można wyregulować przerzutki i hamulce, dokręcić wszystkie połączenia śrubowe oraz napompować koła. Stacja może służyć także wózkom dziecięcym oraz inwalidzkim. Lokalizacja: Teren rekreacyjny na rogu ulic Jacka Soplicy i Wojskiego lub inna uzgodniona lokalizacja w pobliżu.

"Wyłożenie kostką brukową płukaną nieutwardzonych dojazdów do posesji w drugiej linii zabudowy przy ulicy Jacka Soplicy": Projekt zakłada utwardzenie kostką nawierzchni pięciu dojazdów do posesji.

"Bezpieczny dzieciak - montaż barierek przy wyjściu z placu zabaw i placu rekreacyjnego": Celem tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa dla dzieci wychodzących z placu zabaw oraz terenu rekreacyjnego. Pomimo ogrodzenia tego terenu najmłodsi często wybiegają bezpośrednio na ulicę. Zdarzało się również, że parkujące tuż przy furtce samochody zasłaniały pole widzenia i przejeżdżający kierowcy oraz piesi nie mieli kontaktu wzrokowego. Lokalizacja barierek: ul. Jacka Soplicy oraz róg ulic Jacka Soplicy i Wojskiego, przy placu zabaw i placu rekreacyjnym.

"Cisza i spokój na Jacka Soplicy - montaż progów zwalniających": Celem projektu jest uspokojenie ruchu na ulicy Jacka Soplicy, co powinno wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Ta niewielka ulica osiedlowa jest dość mocno obciążona ruchem samochodowym, ponieważ, jak podkreśla wnioskodawca, pełni funkcję dojazdową oraz tranzytową: każdego ranka wiele samochodów omija tędy korki na ul. Łostowickiej a popołudniami na ul. Kartuskiej. Nawierzchnia tej ulicy, wykonana z płyt typu "meba", potęguje hałas, przez co jest ona jedną z najgłośniejszych ulic dzielnicy.

Czy zgłaszanie kilku, ale małych, niskobudżetowych projektów to sposób na to, by jak najwięcej z nich, zostało zrealizowanych w ramach BO?

- Potrzeby w dzielnicy są różne. Cztery z tych projektów zgłosiłem ja, jeden moja zastępczyni w Radzie Dzielnicy, i jeden mój sąsiad. Myślę, że kiedy koordynuje to jedna osoba to można lepiej wykorzystać te pieniądze. Niewykluczone jednak, że przez to, iż nie ma w tej sytuacji specjalnej konkurencji to może frekwencja w głosowaniu jest niższa – zastanawia się przewodniczący Knitter.

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2018. Parki naukowo-muzyczne przy szkołach w Górnym Wrzeszczu. Już w przyszłym roku

Jaki projekt zostanie zrealizowany na Wyspie Sobieszewskiej w ramach Budżetu Obywatelskiego?

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej