• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Gdańsku - już otwarta

Jedną z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego otwarto w Gdańsku. FOTO

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim aż do 1 października podziwiać możemy blisko 70 oryginalnych dzieł, w tym prace dotąd rzadko lub nigdy nieeksponowane, pochodzące z Muzeum w Sanoku i kolekcji prywatnych. Bilety  Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), dzieci do 6 lat nie płacą.
02.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-07-01-cwystawa-beksinski-001_949x633.JPG
Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim potrwa od 1 lica do 1 października 2023
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Beksiński w Gdańsku” - dziś otwarcie wielkiej wystawy w Teatrze Szekspirowskim

Wystawa w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest niebywałą okazją dla osób zafascynowanych fantastyką i twórczością Zdzisława Beksińskiego, aby obcować z dziełami mistrza tego gatunku. W dwóch salach, umiejscowionych na dwóch poziomach teatru, można odnaleźć dzieła rzadko eksponowane i unikaty. 

Większość z nich - 64 obrazy - pochodzi z posiadającego największy ich zbiór Muzeum Historycznego w Sanoku. Artysta własną kolekcję podarował instytucji w spadku. Cześć z nich nie jest eksponowana na wystawie stałej. 

Jednak zupełnie niespotykaną atrakcją będą dzieła wypożyczone z kolekcji osób prywatnych. Na wystawie znajduje się dziewięć takich obrazów. Trzema dotąd cieszyli oko tylko ich właściciele. 

Od wczorajszego otwarcia wystawa cieszy się już dużym zainteresowaniem widzów.

Zobacz galerię z pierwszego dnia otwarcia:

 

Wystawę “Beksiński w Gdańsku” można oglądać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) do 1 października 2023 r.

A tak było podczas wernisażu, 30 czerwca 2023 r.

 

Organizatorami wystawy “Beksiński w Gdańsku” jest Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie wraz z Muzeum Historycznym w Sanoku oraz Galerią Beks.pl.

Godziny otwarcia GTS:

  • Dni powszednie: od 10:00 do 20:00
  • Weekendy: od 10:00 do 21:00

Bilety na wystawę

  • Bilet normalny: 40 PLN
  • Bilet ulgowy: 30 PLN – uczniowie, studenci, emeryci i renciści za okazaniem legitymacji, osoby powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne.
  • Dzieci do 6 roku życia: darmowy wstęp
2023-07-01-cwystawa-beksinski-012_949x633.JPG
Od pierwszego dnia cieszy się dużym zainteresowaniem widzów
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zdzisław Beksiński 

Malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Uważany za jednego z bardziej oryginalnych i popularnych polskich twórców współczesnych.

W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. 

Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 roku wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przyniosła mu wystawa zorganizowana w 1964 roku przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Niedługo później Beksiński porzucił pracę w Autosanie, postanawiając zająć się wyłącznie twórczością artystyczną.

Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 roku ukazała nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji, oblicze artysty. To wtedy ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwał do połowy lat 80. W 1977 roku Beksiński opuścił Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy.

Ostatnie 20 lat jego twórczości przynosi niemałą zmianę - artysta zredukował szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostała architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca - potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się również tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo.

Ostatnie lata Beksiński poświęcił wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. został brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazał testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz za granicą - zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii czy Japonii.

Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek artystyczny Mistrza.

 

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”