Na otwarcie wystawy do Gdańska przyjechało wielu gości ze świata niemieckiej dyplomacji. Był m.in. ambasador RFN na Słowacji Joachim Bleicker, który w latach 2008 - 2011 pełnił rolę konsula generalnego w Gdańsku. Obecna konsul generalna w naszym mieście - Cornelia Pieper - sprawuje swoją funkcję od 2014 r. Otwierając wystawę konsul generalna powiedziała m.in.: - To osobowości, a nie pryncypia są kołem zamachowym dziejów, mówił Oskar Wilde. Na naszej wystawie przybliżamy osobowości konsulów o zróżnicowanych biografiach i powiązaniach z różnymi systemami społecznymi. Sylwetki to odzwierciedlają różne etapy współpracy polsko - niemieckiej.
Punktem wyjścia dwystawy jest uznanie Lothara Foerstera jako pierwszego konsula Niemiec w Gdańsku. Pokazano także późniejsze lata funkcjonowania konsulatu w Wolnym Mieście Gdańsku - po przejęciu w 1933 roku władzy w Niemczech przez narodowych socjalistów. Kolejne momenty dziejowe to: likwidacja konsulatu po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. i aneksja Gdańska przez Rzeszę Niemiecką, otwarcie i funkcjonowanie konsulatu NRD od 1962 r. aż po zjednoczenie Niemiec i uruchomienie obecnego konsulatu generalnego RFN w roku 1990.
Ekspozycja została przygotowana przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kuratorem wystawy jest prof. Grzegorz Protasiuk, jego asystentką przy projekcie była Emilia Wernicka.
Cornelia Pieper zaznaczyła, że w 2020 roku wspominana jest także 30. rocznica zjednoczenia Niemiec i 150. jubileusz powstania niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wystawa będzie więc pokazywana przez cały rok, a jej punktem kulminacyjnym będzie bardziej obszerna wystawa okolicznościowa w Zbrojowni Sztuki.
Miasto Gdańsk reprezentował Piotr Kowalczuk, z-ca prezydent Gdańska: - Kiedy mówimy o tym, że to osobowości tworzą historię i nadają jej ton, jak wspomniała pani konsul, to patrząc na ten panteon 20 konsulów Niemiec w Gdańsku, widać że utworzyli oni coś niesamowitego na przestrzeni tych stu lat - podkreślił. - Zespół pani konsul Cornelii Pieper potrafi budować relacje, bardzo trudne, jeśli chodzi o historię Gdańska, o czym zresztą często pani konsul mówi. Relacje budujemy jednak dzięki temu, że tacy ludzie przybywają do Gdańska, by pełnić misję dyplomatyczną.
Piotr Kowalczuk przypomniał również, że w przyszłym roku świętować będziemy 45.lecie “najlepszego partnerstwa, jakie zdarzyło się między polskim, a niemiecki miastem, czyli partnerstwie między Bremą a Gdańskiem”.
Wystawę oglądać można w konsulacie generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, przy al. Zwycięstwa 23 (Wrzeszcz)