Wystawa “APARATY made in POLAND”
Na wystawie “APARATY made in POLAND” w sali Haxo Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum zgromadzono ponad sto eksponatów ukazujących dzieje polskiego przemysłu fotooptycznego. Najstarsze eksponaty to obiektywy wykonane przez Adama Prażmowskiego w latach 1878 - 1888.
Pierwszą tak dużą wystawę, poświęconą wyłącznie historii rodzimego sprzętu fotograficznego, zawdzięczamy dwóm kolekcjonerom - Grzegorzowi Mehringowi i Mariuszowi Jedynakowi. Pierwszy z nich to doświadczony fotoreporter (aktualnie naszego portalu gdansk.pl), drugi to autor trzech publikacji na temat historii polskiego przemysłu fotooptycznego, a właściwie już czterech, ponieważ odpowiada także za treści zawarte w bogato ilustrowanym katalogu wystawy.
O wystawie pisaliśmy już w obszernej zapowiedzi:
Druh i inne “Aparaty made in Poland” - pierwsza tak duża wystawa polskiego sprzętu fotograficznego
Goście wystawy “APARATY made in POLAND”
W wernisażu uczestniczyli goście specjalni - projektanci, konstruktorzy i wytwórcy wielu z prezentowanych na ekspozycji aparatów: “Startu”, “Druha”, “Alfy”... :
- Stefan Surdy - główny konstruktor Warszawskich Zakładów Foto-Optycznych
- Antoni Stolarek - główny technolog WZFO, syn budowniczego WZFO
- Piotr Matejuk - konstruktor WZFO, dyrektor Polskich Zakładów Optycznych
- Remigiusz Kwieciński, absolwent Technikum Mechaniki i Optyki przy Polskich Zakładach Optycznych, pracował przy produkcji
- Wojciech Wybieralski oraz Olgierd Rutkowski z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorzy designu m.in. aparatów i rzutników
- Naszym gościom należą się ogromne brawa, bo to ich zaangażowaniu zawdzięczamy dzisiejszą wystawę. Tworzyli piękne rzeczy w niełatwych czasach PRL - mówił Grzegorz Mehring.
Przyjechała także Anna Bednarek - wnuczka Pawła Sobkowskiego, właściciela przedwojennej fabryki Kamera Polska z Chodzieży, która opowiadała o fabryce swego przodka stojąc przy gablocie wypełnionej egzemplarzami wywodzących się z niej produktów. Grzegorz Mehring, który przeprowadził spacer kuratorski po wystawie, do wypowiedzi zapraszając wszystkich zaproszonych gości, zaskoczył Annę Bednarek prezentem - aparatem Filma z fabryki jej dziadka.
Część wystawy poświęcona jest Markowi Mazurowi, zmarłemu w 2015 roku gdańskiemu konstruktorowi unikalnych, często miniaturowych aparatów, którego rodzina udostępniła na wystawę dziewięć jego dzieł. O tym, jak tworzył, opowiadała jego córka Monika.
Podczas wystawy odbyła się premiera 22-minutowego filmu o historii polskiego przemysłu fotooptycznego. Wypowiadają się w nim wszyscy wymienieni powyżej twórcy. Będzie go można oglądać na wystawie, a także na kanałach internetowych Hevelianum.
Do kiedy można zwiedzać wystawę “APARATY made in POLAND”?
Wystawa będzie czynna od 16 czerwca do 3 września
wstęp wolny
oprowadzania kuratorskie prowadzone przez Grzegorza Mehringa odbywać się będzie w każdą środę od 21 czerwca do 30 sierpnia w godz. 17:00–18:00
- bilety na oprowadzanie: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
kuratorzy wystawy: Mariusz Jedynak, Grzegorz Mehring, Michał Ślubowski
organizatorzy: Miasto Gdańsk, Hevelianum