- W twórczości Piotra Szwabe (pseud. vel Pisz) pytania o sztukę: co właściwe nią jest, kiedy staje się uniwersalnym przekazem, gdzie jest zapisem stanu emocjonalnego artysty, a gdzie publicystyką lub performatywnym wygłupem, nabierają szczególnego wymiaru - opisuje kurator Przemysław Jędrowski najnowszą wystawę gdańskiego artysty, zatytułowaną „Smaki Raju Codziennego”, która prezentowana będzie w Modern Art Gallery na Garnizonie (ul. Bolesława Leśmiana 11).
W otwartej pod koniec ubiegłego roku galerii, stanowiące koncept kreatywnej przestrzeni wystawienniczej, łączącej różne sztuki, zobaczymy m.in. najnowsze prace malarza o rozpoznawalnym stylu, będącego także poetą i animatorem kultury, aktywnym w artystycznym trójmiejskim światku (jest między innymi stypendystą kulturalnym Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego).
- Piotr Szwabe stworzył jeden z najlepszych gdańskich murali - spikselowany portret Lecha Wałęsy (2008) na bloku, w którym noblista mieszkał, oraz wyjątkową interpretację „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (2017). Z drugiej strony jego obrazy sprawiają wrażenie amatorskich i prymitywnych technicznie. Ta nieliniowość, koegzystencja przebłysków geniuszu i warsztatowych błędów, lub celowych odpuszczeń artysty, to swoista wariacja na temat zasady nieoznaczoności Heisenberga - tłumaczy Przemysław Jędrowski.
Obrazy artysty, które będziemy mogli zobaczyć w gdańskiej galerii, stawiają odbiorcy niezwykle szerokie pole do interpretacji - każdy może widzieć jego prace na swój sposób, i każde odczytanie może być właściwe. Jedni zobaczą w obrazach i wierszach artysty zapis przejmujących emocji - inni dosadne komentarze dotyczące niezmiennie od kilku lat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce ze wszystkimi grzechami rządzących i obywateli tego kraju. Wytrawny obserwator dostrzeże też wiele kulturowych symboli i odniesień do innych słynnych artystów i malarzy - m.in. jednego z najsłynniejszych amerykańskich przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego, Jacksona Pollocka.
- W swoim malarstwie Piotr Szwabe przetwarza sceny z codzienności, prywatnego życia, intensywnie przyglądając się najbliższemu otoczeniu. Intryguje go drobnomieszczańska tandeta i polityczna poprawność. Zachwyca sztuka i przestrzeń natury. Niezmiennymi składnikami jego prac są szczerość i nonkonformizm - brak ukłonów wobec świata sztuki i tego wokół nas - zaprasza Przemysław Jędrowski.
Wernisaż wystawy „Smaki Raju Codziennego” odbędzie się w piątek, 10 września. Początek o godzinie 18:00. Wystawę można oglądać do końca września, codziennie, z wyjątkiem niedziel: pn-pt 10:00-18:00, sb 11:00-14:00. Wstęp wolny.
O artyście:
Piotr Szwabe vel Pisz (ur. 11 maja 1975 roku w Gdyni) - stypendysta College of Art w Londynie w klasie prowadzonej przez Jorga Immendorffa, malarz ścienny i sztalugowy, instalator form przestrzennych, kurator, amator podróżnik, stypendysta kulturalny Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Współtwórca trójmiejskiej formacji artystycznej „Pracownia Ludzie Gdańsk” (aktywny udział 1998-2000) oraz malarskiej grupy SAM im. Vincenta Van Gogha (aktywny udział 2003-2006). Jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Mieszka w Gdańsku.