Drukowane na starych tkaninach i prześcieradłach. Wystawa prac Natalii Żuk w Klubie Żak

Artystka Natalia Żuk stworzyła drukowane na szarym płótnie i prześcieradłach linoryty, korzystając z materiałów  podarowanych jej przez najstarsze pokolenia kobiet z rodziny. O tym, jak ciekawy eksperyment powstał z tego połączenia, będzie można się przekonać od czwartku, 6 lipca - wernisaż wystawy „Porośnie” odbędzie się o godzinie 19:00. Prace można oglądać w Galerii Żak do 27 sierpnia. Wstęp wolny.
06.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plakat wystawy na przystanku autobusowym
Klub Żak zaprasza do swojej galerii na nową wystawę prac Natalii Żuk. Można ją oglądać w lipcu i sierpniu
mat. Klubu Żak

Jedną z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego otwarto w Gdańsku. FOTO

„Porośnie” to wystawa pozornie przenosząca widza do lat niewinności i beztroski, bynajmniej nie będąca jednak cukierkową projekcją z feerią pastelowych barw. 

Prace Natalii Żuk (szczególnie instalacja drukowana na płótnie) w dużej mierze przywołują skojarzenia z wyszywaniem, szyciem, dawnym stylem życia, wiejskim klimatem. Artystka nadrukowuje na płótno motywy związane z naturą - między innymi kształty trawy, kwiatów, owadów czy zwierząt. Kawałki materiału, rozwieszone na sznurkach i przyczepione klamerkami, unoszą się w przestrzeni niczym suszące się pranie. Instalacja tworzy kształt ścieżki, bądź korytarza, umożliwiających widzom przejście pomiędzy poszczególnymi pracami.

Ekspozycja przypomina odbiorcy o bliskości natury ale też wywołuje wspomnienia i uczucia związane z dzieciństwem - przechodzenie pomiędzy zadrukowanymi płótnami przypomina trochę zabawę w chowanego, oniryczny klimat linorytów potęguje rodzaj przenośni. 

Jest to również wystawa o śladach przemocy i śmierci ukazanych subtelnie i nienachalnie. Opowiada o przemijaniu, o zabliźniających się ranach i powolnym porastaniu wszelkich murów przez naturę, o jej mocy i sile życia w ogóle. Można tu zobaczyć kompozycje z serii „Sarajewskie impresje”, które wiążą się z tematem wojny - artystka odbyła podróże po Bałkanach, a jej celne oko dostrzegało ślady konfliktu zbrojnego w Sarajewie, co odbiło się w jej pracach graficznych.

Wernisaż wystawy „Porośnie” odbędzie się w czwartek, 6 lipca, o godzinie 19:00, w galerii Klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197). Prace można oglądać do 27 sierpnia. Wstęp wolny. 

natalia_zuk_gdy_sie_dowiesz_co_sie_dzialo_w_sarajewie_wym_100x70_linoryt_kolorowy_2018
Natalia Żuk - linoryt kolorowy „Gdy dowiesz się, co się działo w Sarajewie” (2018)
brak autora

O artystce

Natalia Żuk (ur. 1993) jest absolwentką Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obroniła dyplom – serię linorytów „Sarajewskie impresje” zainspirowa­nych pobytem w stolicy Bośni i Hercegowiny, a także podróżami po Bałkanach.

Linoryt jest głównym środkiem wyrazu artystki, techniką, dzięki której pokazuje ona swoje wrażenia i wspomnienia. Od 2018 roku Natalia bierze czynny udział w trójmiejskich slamach po­etyckich, na których prezentuje swoje wiersze, piosenki, a czasem też improwi­zacje.

Uczestniczyła w kilkunastu zbiorowych i indywidualnych wystawach grafiki, fotografii oraz linorytu, między innymi w autorskiej wystawie fotograficznej „Nauczyciele-analiza” w Filii nr 50 Wojewódz­kiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z 2015 roku, indywidualnych wy­stawach linorytów „Po kawałku” w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie z 2019 roku, „Nie-układna” w gdańskim LOFT Pubie w 2022 roku, a także zbiorowych w „Paleo” we Władysławowie. Od 2021 roku współtworzyła fundację „Sztukowirówka- centrum inicjatyw artystycznych”, w której zajmowała się przede wszystkim oprawą graficzną i fotografowaniem wydarzeń oraz prowadziła warsztaty plastyczne. W 2022 roku jej projekt „Wyryte/ wyklejone/ zapisane w pamięci”, łączący linoryt, kolaż i poezję, został wyróżniony Stypendium Kulturalnym Miasta Gdańska.

Zainaugurowano działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta