• Start
  • Wiadomości
  • Obejrzyj wystawę czasową poświęconą majorowi Henrykowi Sucharskiemu w Muzeum Gdańska. WIDEO i ZDJĘCIA

Obejrzyj wystawę czasową poświęconą majorowi Henrykowi Sucharskiemu w Muzeum Gdańska. WIDEO i ZDJĘCIA

W Dworze Artusa od 21 sierpnia do 21 września można zwiedzać wystawę czasową o majorze Henryku Sucharskim, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku. We wtorek, 31 sierpnia, odbyła się uroczysta inauguracja wystawy "Sucharski. Oblicza". - Postać majora Henryka Sucharskiego uosabia dziś wszystkie ofiary drugiej wojny światowej - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
31.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczysta inauguracja wystawy Sucharski.Oblicza  odbyła się w wieczór 31 sierpnia
Uroczysta inauguracja wystawy "Sucharski.Oblicza" odbyła się w wieczór 31 sierpnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

21 sierpnia 1971 roku we Włoszech ekshumowano szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, polskiego dowódcy jednej z pierwszych bitew II wojny światowej. 

- Prochy majora sprowadzono do Polski kilka dni później 27 sierpnia. Następnie 31 sierpnia wystawiono je na widok publiczny w Dworze Artusa, a 1 września pochowano uroczyście na Westerplatte - przypominał dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

W Dworze Artusa, oddziale Muzeum Gdańska, w dniach 21 sierpnia - 21 września 2021 oglądać można wystawę "Sucharski.Oblicza", poświęconą pamięci majora Henryka Sucharskiego, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku.

Sprowadzenie do Gdańska przed 50 laty prochów majora Henryka Sucharskiego


We wtorek, 31 sierpnia, oficjalnie zainaugurowano wystawę "Sucharski. Oblicza" przed Dworem Artusa. 

- Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie (...) 50 lat lat temu w tym miejscu wił się długi ogonek gdańszczan, przyjezdnych i turystów. W ciszy i skupieniu czekali na swoją kolej, aby podejść do urny z prochami i oddać hołd majorowi Henrykowi Sucharskiemu. Uroczystość miała się zakończyć o godz. 20.00, ale było tak wielu chętnych przed Dworem Artusa, przed którym się znajdujemy, a w którym wystawiono urnę pozostał dłużej otwarty - przypominała podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Postać majora Henryka Sucharskiego uosabia dziś wszystkie ofiary drugiej wojny światowej, zarówno te wojskowe jak i cywilne. Te, które zginęły podczas drugiej wojny i te, które umarły potem. Te, które mają miejsca pochówku i te, które spoczywają w bezimiennych grobach. A także te, których prochy poniósł wiatr. Oddajemy im dziś cześć i należną pamięć. Niech nasze codzienne wybory nie sprowadzają na świat wojen. Nigdy więcej wojny. 


ZOBACZ UROCZYSTOŚĆ NA FILMIE

 

Na wystawie są prezentowane eksponaty ze zbiorów Muzeum Gdańska, Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. Wsparcia udzieliło także Muzeum Marynarki Wojennej oraz ks. Paweł Górny, proboszcz parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku.

Pięćdziesiąt lat temu sprowadzono do Gdańska prochy majora Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Westerplatte. ROZMOWA


- Wystawa opowiada o różnych obliczach Sucharskiego, nie tylko ikony niezłomności i obrony we wrześniu 1939 roku, ale również człowieka, który miał bardzo czułe relacje z rodziną - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska - Na wystawie zostały zgromadzone najcenniejsze pamiątki po Majorze Henryku Sucharskim, jakie obecnie znajdują się w Gdańsku. Są to pamiątki, jakie w latach 80-tych były społecznie przekazywane do Wartowni nr 1. Wśród nich jest kurtka mundurowa majora oraz list do bliskich pisany w nocy z 31 sierpnia na 1 września, który nie został nigdy wysłany.

Więcej o wystawie "Sucharski.Oblicza".


75. rocznica śmierci majora Henryka Sucharskiego - kwiaty przy urnie dowódcy z Westerplatte

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI I WYSTAWY

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord