• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. Prawie gotowe miasteczko dla 15 tysięcy harcerzy

Wyspa Sobieszewska. Powstaje miasteczko dla 15 tysięcy harcerzy

Na blisko 100 hektarach powstaje nietypowe miasteczko. Jak grzyby po deszczu wyrastają tu kolejne ogromne, namioty, a na zielone tereny docierają pierwsi harcerze z różnych zakątków naszego kraju. W dniach 6 - 16 sierpnia zaplanowano tu bowiem ogólnopolski zlot z okazji 100-lecia ZHP i 100-lecia Niepodległości.
02.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na Wyspie Sobieszewskiej powstaje miasteczko, które ma pomieścić nawet 15 tysięcy harcerzy
Na Wyspie Sobieszewskiej powstaje miasteczko, które ma pomieścić nawet 15 tysięcy harcerzy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na Wyspie Sobieszewskiej pojawi się około 15 tysięcy harcerzy, przede wszystkim z różnych zakątków Polski, ale też świata.

- Samych uczestników będzie 12,3 tysiąca. Do tego będzie około 1,2 - 1,3 tysiąca osób z kadry wspierającej. Trzeba też liczyć około tysiąca osób - gości harcerskich z całej Polski, które będą się tu "przewijać" każdego dnia - wylicza harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

W Gdańsku zapowiedziało się też pół tysiąca harcerzy z zagranicy, z 27 krajów, m.in. z Nepalu, Izraela, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych, a także Ukrainy.

- Skauci, którzy będą uczestniczyli w zlocie, będą tu w ramach tzw. gniazd chorągwi. Na przykład w chorągwi gdańskiej będziemy mieli 40 skautów z Izraela – mówi Glebko.

Kilkadziesiąt namiotów harcerskich już stoi. To w nich będą nocować uczestnicy zlotu, w wieku 6 – 21 lat. To jednak dopiero początek...

- Namiotów będzie w sumie kilka tysięcy. Rozłożone są już m.in. namioty tzw. "dziesiątki wojskowe", czyli najbardziej klasyczne, kóre pomieszczą 7-8 osób. Są też namioty typu NS, też wojskowe, półokrągłe. Mamy też namioty z białymi dachami, należące akurat do Chorągwi Gdańskiej, które wyprodukowano specjalnie dla nas przez jedną z firm. Przyjadą też Chorągwie, które będą miały ze sobą małe, turystyczne namioty. Dlatego będą przypadki, że nie każdy będzie spał na łóżku polowym, ale na ziemi, w swoim namiocie – nie ukrywa harcmistrz Artur Glebko.

W przygotowanie ogólnopolskiego zlotu zaangażowane jest miasto Gdańsk. Na potrzeby tego wydarzenia wybudowano drogę, nazwaną roboczo Nową Turystyczną. Miasto wydzierżawiło też teren od prywatnej firmy, na którym zbudowane zostanie harcerskie miasteczko. Zobowiązało się też do zasiania trawy.

- Ten teren dzierżawimy od sierpnia 2017 r., od momentu zakończenia zbiorów. Nie było łatwo zasiać tu łąkę, ze względu na zeszłoroczne opady, ale udało się, m.in. dzięki odpowiedniemu systemowi nawadniania. Właściciel terenu współpracował w tej kwestii ze spółką miejską Gdańskie Wody - przyznaje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Pięć marketów dla harcerzy

Na terenie miasteczka powstanie pięć marketów znanej sieci dyskontów spożywczych, w których będą mogli zaopatrzyć się uczestnicy zlotu.

- Przyjęliśmy taki sposób żywienia, który zakłada, że każda 40-osobowa drużyna dostanie tzw. wyprawkę zlotową, m.in. butle gazowe i palniki. Na każdą grupę będą pobierane produkty za pomocą karty przedpłaconej "Biedronki". Każda grupa sama będzie przygotowywac sobie posiłek. W ten sposób realizowane będą też kwestie edukacji i przygotowania do samodzielnego życia – wyjaśnia Glebko.

Bicie rekordu Guinnessa w ustawieniu "żywej flagi" Polski

7 sierpnia, o godz. 14, odbędzie się ceremonia otwarcia Zlotu ZHP. Na jej zakończenie zaplanowano założenie, przez blisko 14 tysięcy osób, białych i czerwonych koszulek. W ten sposób obecni uczczą przypadające w tym roku 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie Niepodległości Polski. Do tej pory rekord Polski w ustawieniu "żywej flagi" wyniósł tysiąc osób.

Atrakcje dla 12 tysięcy harcerzy

Każdego dnia 6 tysięcy młodych osób będzie opuszczać teren gdańskiej wyspy. 80 autokarami dojeżdżać będą m.in. do centrum Gdańska bądź na Kaszuby. Dlatego mieszkańcy tej dzielnicy muszą liczyć się ze zwiększonym ruchem autobusowym w godz. 6 - 8 rano, a także w godzinach popołudniowych. Autobusy będą przejeżdżać przez most pontonowy, następnie ul. Turystyczną, ul. Przegalińską i ul. Nową Turystyczną. Tutaj wsiądą harcerze, a pojazdy przemieszczą się w stronę Świbna, przez Przegalinę, do różnych części miasta.

Na miejscu, dla około 6 tysięcy harcerzy, którzy danego dnia nigdzie nie pojadą, zaplanowano liczne zajęcia edukacyjne, dostosowane do każdej grupy wiekowej.

- 11 sierpnia zaplanowaliśmy Dzień Regionów. Tego dnia 17 regionów będzie promować swoje rodzinne miasta, województwa, miejscowości, z których pochodzą. Będzie można przekonać się też jak wyglądają prace od strony harcerskiej, ale też turystycznej. Będzie można poznać tradycje, przysmaki, piosenki, a nawet gry i zabawy charakterystyczne dla poszczególnych zakątków Polski – zapowiada harcmistrzyni Monika Woźnica.

Nietypowe miasteczko zajmie powierzchnię 100 hektarów. Harcerze będą tu gościć w dniach 6 - 16 sierpnia
Nietypowe miasteczko zajmie powierzchnię 100 hektarów. Harcerze będą tu gościć w dniach 6 - 16 sierpnia
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, którzy będą chcieli odwiedzić gotowe już miasteczko harcerskie, będą musieli wcześniej zgłosić się do punktu Informacji Turystycznej mieszczącego się na wyspie, gdzie otrzymają specjalną przepustkę. Mieszkańcy innych dzielnic będą musieli zarejestrować się wcześniej w Amber Expo, i stamtąd, specjalnie przygotowanym autobusem, zostaną dowiezieni do miasteczka. Dziennie wydawanych będzie maksymalnie 500 akredytacji.

Rondo Rybaków

Przed dwoma dniami, we wtorek, Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska podjęła na nadzwyczajnym posiedzeniu dwie uchwały. Zdecydowano, że rondo, które powstaje przy budowanym moście zwodzonym przez Martwą Wisłę, nazwane zostanie Rondem Rybaków.

- Natomiast dla upamiętnienia największego Zlotu ZHP i 100-lecia jego działalności, ulica nazwana roboczo Nową Turystyczną, zostanie nazwana ul. 100-lecia ZHP – zdradził Ryszard Nowak, przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. - Teraz wystąpimy do Rady Miasta Gdańska o zatwierdzenie naszych propozycji.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta