• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. 300 harcerzy na żeglarskiej spartakiadzie, w niedzielę - piknik przy Zielonym Moście

Wyspa Sobieszewska. 300 harcerzy na żeglarskiej spartakiadzie, w niedzielę - piknik przy Zielonym Moście

Spartakiada Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich to coroczna impreza z długą tradycją. Po wielu latach przerwy - na jubileusz swojego 50-lecia - wraca do Gdańska, na Wyspę Sobieszewską. Harcerskie zmagania rozpoczynają się już 22 września, a 25 września harcerze zapraszają wszystkich od godz. 11.30 na wspólny apel oraz pikniki z grami i zabawami w okolice Zielonego Mostu.
20.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spartakiada od lat była związana z Puckiem, ale w tym roku harcerze przyjeżdżają do Gdańska.

Pierwsza Spartakiada odbyła się w czerwcu 1964 roku i była (tak jak dziś) zawodami żeglarskimi dla drużyn, które spędzają swoje zbiórki i obozy pod żaglami. W tym roku impreza, przez wiele lat związana z Puckiem, po raz pierwszy w całości odbywa się w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej, a jej zwieńczeniem będzie uroczysty apel na Zielonym Moście oraz gry i konkursy dla wszystkich chętnych dzieci (nie tylko harcerzy)!

- W organizację Spartakiady zaangażowanych jest kilkudziesięciu harcerzy - wolontariuszy, którzy aktywnie działają w drużynach żeglarskich i morskich, a pasją, jaką jest dla nich żeglarstwo starają się zarazić uczestników zawodów. Organizację Spartakiady zaczynamy już wiosną - mówi hm. Weronika Pyda-Ledwoń, komendantka Spartakiady i Pilot Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Zawody zaczynają się w czwartek wieczorem, trwają do niedzieli, w tym czasie odbywa się szereg konkurencji (w 4 kategoriach wiekowych), które oprócz weryfikacji wiedzy i umiejętności mają przynosić po prostu dobrą zabawę i mocne wrażenia. Uczestnikami Spartakiady są zuchy i harcerze (dzieci i młodzież w przedziale 6-20 lat) realizujące harcerską specjalność wodną. Drużyny typują kilkuosobowe reprezentacje, które współzawodniczą ze sobą w kilkunastu różnych konkurencjach. Każdy pion (kategoria) wiekowy jest dostosowany do wieku uczestników mając na uwadze zarówno wymagania, jak i tryb prowadzenia konkurencji (czyli odpowiednia ilość zabawy w zabawach).

Tak rok temu żeglarskie zmagania wyglądały na Zatoce Puckiej.

Spartakiada na przestrzeni lat wypracowała kilka stałych konkurencji. Do najważniejszych należą: gry i zabawy wodne, bieg harcerski (sprawdzenie wiedzy harcerskich i orientacji z mapą), turniej nawigatorów, bieg jungów (sprawdzenie umiejętności bosmańskich, około-żeglarskich i ratunkowych), turniej szant, turniej wiedzy o morzu i regionie, zawody wioślarskie, turniej węzłów, turniej marynistyczny.

- Uczestniczę w Spartakiadzie od początku mojego przynależenia do morskiej drużyny harcerskiej - najpierw jako uczestnik, potem jako instruktorka i organizatorka - podkreśla Dominika Padoł, dziś organizatorka Spartakiady. - Ostatni weekend września na stałe wpisał się w moim kalendarzu, zawsze zostawiając po sobie niezapomniane emocje. Na spartakiadzie pierwszy raz pływałam na kajaku, pierwszy raz szyłam sukienkę i przede wszystkim robiłam niesamowite rzeczy razem z grupą moich harcerskich przyjaciół. W bardzo różnych, trudnych, ale przede wszystkim niespodziewanych warunkach, w grupie działa się najlepiej. Spartakiada, wg mnie, powinna mieć na drugie ENERGIA! 

50. Spartakiada Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich jest współorganizowana przez Chorągiew Gdańską ZHP i Miasto Gdańsk w ramach „Programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej” oraz wspierane przez Fundację Gdańską i PFRON. W trakcie Spartakiady harcerze zorganizują zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sobieszewie, a wyjątkowym gościem będą żeglarze z Litwy.


NIEDZIELA, 25 września

9.00 -11.00 przejazd/przepłyniecie z Wyspy Sobieszewskiej do centrum Gdańska

11.30 - 12.00 apel kończący 50. Spartakiadę opuszczenie bandery, zakończenie sezonu żeglarskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP

12.15 - 12.30 wspólne zdjęcie parada naszych jachtów na Motławie oraz poczęstunek jubileuszowym tortem

12.15 - piknik i gry i zabawy dla wszystkich chętnych (zielony teren obok Zielonego Mostu, zejście z Zielonej Bramy).

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna