Wyniki naboru SzekspirOFF. Te produkcje zobaczymy podczas 27 Festiwalu Szekspirowskiego

Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense ogłosiły wyniki naboru do konkursu SzekspirOFF, organizowanego w ramach 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia. Wpłynęło 46 zgłoszeń. Wyłoniono pięć produkcji.
05.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młody aktor trzyma w wysoko uniesionej dłoni czaszkę
W ramach 27. Festiwalu Szekspirowskiego ponownie będzie można zobaczyć produkcje niezależne za sprawą nurtu SzekspirOFF. Ponownie odbywa się też konkus SzekspirOFF Produkcje, w którym dofinansowane są realizacje spektakli przygotowywanych specjalnie na festiwal
fot. Dawid Linkowski

Scena Magazyn - nowe ciekawe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Konkurs SzekspirOFF Produkcje, organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, realizowany jest po raz czwarty. Jego celem jest finansowe wsparcie produkcji najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. 

W tegorocznym naborze wzięły udział OFF-owe, niezależne zespoły teatralne oraz twórcy indywidualni. Kwota wsparcia dla każdej nagrodzonej produkcji wynosi 20 tysięcy złotych. Nagrodzone projekty zaprezentowane zostaną podczas 27. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia, a oceni je międzynarodowe jury i przyzna nagrody SzekspirOFF o łącznej puli 15 tysięcy złotych. 

27. Festiwal Szekspirowski od 27 lipca do 5 sierpnia w Gdańsku pod hasłem „Cudowna jest głupota tego świata!”

- Stawka była mocna i różnorodna, więc wybór był naprawdę trudny. Wybraliśmy pięć produkcji, i aż trzy z nich będą eksplorowały temat szekspirowskich błaznów - każda jednak znajduje w nim zupełnie inny potencjał. W zwycięskich koncepcjach mocno zarysowują się też tematy społeczne, jak kryzys na granicy białoruskiej, czy trudne warunki pracy w polskim środowisku teatralnym - mówi Katarzyna Knychalska, kuratorka nurtu SzekspirOFF 2023, która wyłoniła laureatów wspólnie z organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego.

publiczność w teatrze, nad nią otwarty dach, wnętrze teatru wyłożone jasnym drewnem
Festiwal Szekspirowski to międzynarodowe wydarzenie teatralne, na którym m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prezentowane są najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata
fot. Dawid Linkowski

Laureaci Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2023

• „Biedny błazen” – Maciej Gorczyński / Daniel Leżoń / Iwona Bandzarewicz / Piotr Korzeniak

• „Chcę przespać ten jałowy czas, kiedy nie ma jej przy mnie” – Klaudia Hartung-Wójciak / Nostalgic Boys

• „...EJAJ” – Zuzanna Kasprzyk

• „Imperium” – Strefa WolnoSłowa

• „VERY FUNNY” – Patrycja Kowańska i Dominika Knapik

Konkurs dla reżyserów

W tym momencie Gdański Teatr Szekspirowski prowadzi nabór na konkurs o nagrodę Nowego Yoricka dla reżyserów, będących na początku swojej kariery zawodowej. Nowy Yorick zostanie wręczony w ramach 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, a walczyć o niego będą trzy, sfinansowane przez Festiwal prezentacje „work in progress”, przygotowane przez laureatów z trzema polskimi teatrami – Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy. 

27. Festiwal Szekspirowski. Nowy Yorick - konkurs dla reżyserów!

O Festiwalu Szekspirowskim

Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 26. lat. 

Dotychczas zaprezentowało się na nim ponad 240 różnych zespołów teatralnych z ponad 40. krajów. Pokazywano realizacje takich wybitnych twórców, jak Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie, podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata).

Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru. Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 roku Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11. partnerów - z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii oraz Serbii, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata.

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Więcej informacji: festiwalszekspirowski.pl.

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE