• Start
  • Wiadomości
  • Wykonawca krajowego gazociągu lądowego wybrany. Jego fragment powstanie w Gdańsku

Wykonawcy gazociągu wybrani. Jego fragment powstanie w jednej z gdańskich dzielnic

W drugiej połowie 2027 roku planowany jest montaż w Zatoce Gdańskiej pływającego terminalu, do którego dostarczany będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Z terminala gaz będzie tłoczony gazociągami w różne zakątki Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rządowa spółka Gaz-System wybrała właśnie wykonawców budowy gazociągów lądowych.
29.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwa duże statki, stojące na wodzie, obok siebie
Na Litwie terminal FSRU zaczął swoją działalność w porcie w Kłajpedzie w grudniu 2014 r.
fot. AB Klaipėdos nafta

Na początek wycinka drzew

Prace przygotowawcze pod planowaną inwestycję już trwają. W listopadzie rozpoczęła się wycinka drzew na terenie lasu w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie. Tędy przebiegać będzie jeden z odcinków gazociągu łączącego pływający terminal gazowy z lądem. Wycinki potrwają do 20 grudnia br. Prowadzone są na terenie około 12 hektarów, a wykarczowany zostanie pas o szerokości 35 metrów. 

Po zakończeniu robót budowlanych, w ramach których zamontowany zostanie rurociąg, wykarczowany pas zostanie zalesiony gatunkami drzew, które obecnie rosną na tym terenie. Nasadzonych zostanie około 100 tys. drzew. Nowe nasadzenia nie pojawią się w miejscu, w którym znajdzie się instalacja - będzie to pas o szerokości 6 metrów. Zgodnie z przepisami, w odległości 3 metrów od osi rurociągu drzewa rosnąć nie mogą. 

Rurociąg gazowy na odcinku “wychodzącym z morza i wchodzącym w ląd” umieszczony zostanie pod plażą i wydmami za pomocą mikrotunelingu (na wysokości wejścia na plażę nr 21), dzięki czemu nie będą prowadzone na niej żadne wykopy.

zdjęcie z drona, widać las i wycięty szeroki pas drzew po środku, w tle budynki terminala naftowego
Gazociąg przebiegać będzie niedaleko terminala naftowego PERN
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Kamień milowy dla planowanego terminala gazowego na Zatoce Gdańskiej

Pływający terminal gazowy trzy kilometry od plaży

Na Zatoce Gdańskiej zbudowany zostanie terminal gazowy FSRU, który ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Określenie "terminal FSRU" to skrót od angielskiej nazwy: Floating Storage Regasification Unit, czyli Pływająca Magazynowa Jednostka Regazyfikacji. Będzie to instalacja - statek na stałe zacumowany na Zatoce Gdańskiej, przystosowany do odbioru skroplonego gazu ziemnego ze statków - metanowców. Jednostka będzie przystosowana do jego regazyfikacji, czyli procesu technologicznego, który umożliwia zmianę jego stanu skupienia z cieczy na gaz.

Terminal wraz z falochronem osłonowym zaplanowano w pobliżu toru podejściowego do Portu Północnego i po lewej stronie toru podejściowego z Wisły Śmiałej (patrząc od strony lądu). Zbudowany zostanie około 3 kilometrów od linii brzegowej. 

mapka
Gaz - System brał pod uwagę kilka wariantów przebiegu gazociągu. Wybrano wariant W1 (niebieski)
Mat. Gaz - System

W ramach inwestycji powstanie, poza stanowiskiem postojowym terminalu, także gazociąg podmorski o długości około 3 km oraz gazociąg lądowy na terenie leśnym Górek Zachodnich. Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w 2025 roku. Do użytkowania zostanie oddana na przełomie 2027 i 2028 roku.

Terminal gazowy FSRU na Zatoce Gdańskiej. Ważna inwestycja, która budzi wiele obaw

zdjęcie z drona, po lewej las, po prawej fragment wód zatoki gdańskiej częściowo porośnięte jakimś mchem
Fragment gazociągu ułożony zostanie też w niedalekim sąsiedztwie przystani jachtowej w Krakowcu-Górkach Zachodnich
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Odcinek gazociągu Kolnik - Gdańsk

Spółka Gaz-System podpisała umowy na budowę w sumie trzech gazociągów lądowych o łącznej długości 250 km. Wartość tych kontraktów wynosi 954 mln zł. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest w grudniu 2026 r.

- Postępowania przetargowe na wybór wykonawców prac budowlanych dla lądowych komponentów Programu FSRU zakończyliśmy półtora miesiąca przed planowanym terminem. W tym roku, począwszy od kwietnia, podpisaliśmy łącznie 28 umów z dostawcami materiałów, usług i prac budowlanych. Mając wszystkie pozwolenia administracyjne i komplet wykonawców możemy przystępować do prac w terenie - podkreśla Sławomir Hinc, prezes Gaz-System.

W ramach budowy infrastruktury lądowej Programu FSRU na trasie od Gdańska do tłoczni gazu w Gustorzynie powstaną trzy gazociągi:

  • odcinek Kolnik - Gdańsk o długości około 34 km (odcinek przyłączeniowy FSRU), prowadzący od suchego spawu tj. pierwszego połączenia spawanego na lądzie (po wyjściu z mikrotunelu) do stacji pomiarowej, którego wykonawcą został PORR S.A,
  • odcinek Gardeja - Kolnik o długości ok. 88 km,
  • odcinek Gustorzyn - Gardeja o długości ok. 128 km.

Krakowiec - Górki Zachodnie. Obawy mieszkańców o lądową część gazociągu

grafika
Mat. Gaz-System

Jest umowa na czarterowanie jednostki

W kwietniu br. Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines, na okres 15 lat z możliwością dalszego przedłużenia. W ramach umowy czarteru Gaz-System zagwarantował sobie również prawo do wykupu jednostki FSRU. Za budowę nietypowego statku odpowiedzialna będzie południowokoreańska stocznia HD Hyundai Heavy Industries, z którą White Eagle Energy Ltd. zawarł równolegle umowę.

Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym terminala FSRU. Powinny zakończyć się w lipcu 2025 r.

Projekt, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Spółka Gaz-System zwraca uwagę, iż terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej zagwarantuje stabilność i ciągłość dostaw oraz dywersyfikację źródeł energii dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa infrastruktury gazowej, która umożliwia odbiór gazu skroplonego z dowolnej części świata, a także związana z tym rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, są traktowane jako inwestycje strategiczne - kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

- Terminal FSRU w rejonie Gdańska wpisuje się w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii - przypomina Iwona Dominiak, rzeczniczka spółki Gaz-System.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo