• Start
  • Wiadomości
  • Wykłady o sztuce. Hubert Bilewicz opowie o awangardzie i artystycznych rewolucjach

Wykłady o sztuce. Hubert Bilewicz opowie o awangardzie i artystycznych rewolucjach

Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr w Oknie zapraszają na cykl wykładów o sztuce współczesnej, które poprowadzi dr Hubert Bilewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwsze spotkanie, poświęcone artystycznej awangardzie, odbędzie się w poniedziałek, 12 kwietnia, online. Cykl potrwa do 27 grudnia.
12.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hubert Bilewicz pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Badawczo zajmuje się sztuką nowoczesną - zwłaszcza historią architektury i dizajnu
Hubert Bilewicz pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Badawczo zajmuje się sztuką nowoczesną - zwłaszcza historią architektury i dizajnu
fot. archiwum prywatne / Instytut Historii Sztuki UG

- Ostatnie stulecie w sztuce, to w dużej mierze historia rewelacji i rewolucji artystycznych, kolejnych rewolt i przewrotów, ciągłego kwestionowania konwencji formalnych, dewaluacji ikonograficznych, redefinicji funkcji sztuki, nieustannego dezawuowania jej istoty, a może nawet podważania jej istotności - opowiada dr Hubert Bilewicz, historyk sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego, popularyzator sztuki współczesnej, badacz najnowszej historii architektury i designu.

Pierwsze spotkanie w ramach prowadzonego przez niego cyklu wykładów online pt. „Zakwestionowania sztuki”, organizowanego przez Teatr w Oknie (inicjatywa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego), odbędzie się w poniedziałek, 12 kwietnia, online - poprzez platformę ZOOM. Hasłem przewodnim prelekcji będą „dehierarchizacje” - prowadzący powiedzie słuchaczy przez ostatnie stulecie, kiedy to narodziła się artystyczna awangarda, burząc dotychczasowe hierarchie, tradycyjne modele i obowiązujące normy twórcze. Znajdą się też nawiązania do zakwestionowania owej rygorystycznej „tradycji awangardowej” w sztuce późniejszej.

- Zacieranie granic między sztuką, a tym co nią nie jest, między praktyką artystyczną, a praktyką życiową, zamazywanie różnic między mediami, niechęć do arbitralnych hierarchii i niezmiennych kanonów czy ustalonych reguł stały się swoistymi imperatywami w sztuce współczesnej - zaprasza dr Hubert Bilewicz.

Cykl „Zakwestionowania sztuki” potrwa do 27 grudnia. Jak zapowiada prowadzący, comiesięczne spotkania poświęcone będą wybranym manifestacjom twórczym i osobistym gestom, postawom życiowym i strategiom artystycznym oraz realizacjom będącym ich wyrazem. Pod okiem historyka sztuki przyjrzeć się będzie można zarówno usiłowaniom zwieńczonym powodzeniem, jak również zamierzeniom kończącym się fiaskiem. - Katastrofy przecież także potrafią być piękne - przekonuje dr Hubert Bilewicz.

Początek wykładu zatytułowanego „dehierarchizacje” o godzinie 18:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba uczestników to maksymalnie 100 osób/połączeń, decyduj więc kolejność logowania. W dniu spotkania - 12 kwietnia - o godzinie 17:50 organizatorzy umieszczą w wydarzeniu na Facebooku link do spotkania na platformie Zoom: TUTAJ.

Kolejne spotkanie wyjątkowo odbędzie się w tym samym miesiącu - w poniedziałek, 26 kwietnia - i zatytułowane będzie „dematerializacje”. Poświęcone będzie idei podważenia, a nawet zanegowania konieczności materializacji dzieła sztuki, i odstąpienia od procesu fizycznego ugruntowania jego fundamentu bytowego, poprzez zarzucenie tradycyjnych procedur formotwórczych. Dr Hubert Bilewicz opowie o konsekwencjach, takich jak: otwarcie na przepastne obszary „niematerialności”, efemeryczności, ulotności, umowności, rozwiązań czysto koncepcyjnych czy realizacji stricte konceptualnych, i wielu innych ciekawych aspektach w sztuce ostatniego stulecia. Początek o godzinie 18:00. Link do wydarzenia na portalu Facebook: TUTAJ.

Harmonogram kolejnych spotkań w cyklu „Zakwestionowanie sztuki”:

  • 17 maja - destrukcje
  • 14 czerwca - dekonstrukcje
  • 12 lipca - demistyfikacje
  • 16 sierpnia - desakralizacje
  • 13 września - detabuizacje
  • 18 października - dewaluacje
  • 15 listopada - dekolonizacje
  • 27 grudnia - decentracje

TV

To przedszkole jest wzorem