Konieczna lista poparcia minimum 30 nieprzypadkowych osób
Nie zwlekajcie z decyzją o kandydowaniu do rad waszych dzielnic. Do 10 stycznia 2025 r. można składać wnioski ze zgłoszeniem kandydata na radnego. Warto dopełnić formalności jak najszybciej. Tym bardziej, że zbliża się wyjątkowy okres świąteczno-noworoczny. Co bardzo istotne, do takiego wniosku koniecznie trzeba dołączyć listę osób popierających daną kandydaturę. Należy zebrać minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy - to bardzo ważne. Nie mogą to być podpisy poparcia od przypadkowych mieszkańców. Kandydaci z Przymorza muszą mieć poparcie wyłącznie mieszkańców Przymorza, a kandydaci ze Stogów - tylko i wyłącznie listę popierających osób z tej dzielnicy. Inne podpisy będą nieważne, nie zostaną uznane przez Komisję Wyborczą.
Formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego, jak i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej.
Czym zajmują się rady dzielnic?
Radni dzielnic, nazywani nierzadko gospodarzami swoich małych ojczyzn, zabiegają o sprawy swoich mieszkańców. Modernizacja skwerów, uporządkowanie kwestii parkowania, montaż nowych ławek, śmietników, a także organizacja festynów integrujących lokalne społeczności, i angażowanie się ważne dla gdańszczan kwestie, to tylko kilka przykładów ich aktywności. Każdy, kto czuje w sobie duszę społecznika, lubi działać na rzecz innych, powinien spróbować swoich sił w radzie dzielnicy. Jest to także świetne miejsce dla osób z aspiracjami politycznymi - praca w radzie dzielnicy to możliwość poznania w praktyce tego, jak funkcjonuje miasto.
By wybory mogły się odbyć, do rady musi kandydować co najmniej jedna osoba więcej niż jest w niej miejsc. Na Stogach powinno zatem zgłosić się minimum 16 kandydatów, a na Przymorzu Wielkim - 22 kandydatów.
Skąd różnica w liczbie kandydatów? Otóż w gdańskich dzielnicach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys., rady dzielnic liczą 15 członków. Natomiast w tych powyżej 20 tys. - jest to 21 radnych.
Wybraliśmy radnych dzielnic na kadencję 2024-2029
Frekwencja wyborcza jest ważna
W tych wyborach liczą się pieniądze - dosłownie. Im więcej osób zagłosuje 9 lutego, tym większe będą roczne budżety tych rad dzielnic. Liczone jest to według przelicznika: 1 osoba zameldowana na pobyt stały razy kwota bazowa.
Kwota bazowa uzależniona jest od frekwencji podczas wyborów tj.:
- do 14% - 12 zł,
- między 14%-16% - 15 zł
- powyżej 16% - 18 zł
13 października wybory radnych dzielnic. Zachęcali prezydent i radni miejscy
Jakie warunki musi spełnić kandydat?
- Trzeba być ujętym w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy
- Należy wypełnić zgłoszenie kandydata na radnego (dostępne na stronie gdansk.pl w zakładce wybory)
- Dostarczyć zgłoszenie wraz z listami poparcia najpóźniej 10 stycznia 2025 roku, do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Gdańsku (osobiście lub przez pełnomocnika)