• Start
  • Wiadomości
  • Wybory prezydenckie. Jak głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika?

Wybory prezydenckie. Jak głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika?

18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Przypominamy, że 5 maja mija termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnościami. Korespondencyjnie mogą też oddać głos osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Z kolei, do 9 maja można składać wnioski o głosowanie poprzez pełnomocnika. W artykule wyjaśniamy szczegółowo, jak można głosować korespondencyjnie oraz za pośrednictwem pełnomocnika.
22.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać osobę wrzucającą kartę do głosowania do przezroczystej urny wyborczej. Osoba ma na sobie czerwoną kurtkę, a scena odbywa się najprawdopodobniej w lokalu wyborczym — w tle widać stoły i krzesła. Całość sugeruje udział w procesie wyborczym, takim jak wybory parlamentarne, prezydenckie lub referendum.
Komisje wyborcze w dniu 18 maja będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Głosowanie korespondencyjne

O głosowanie korespondencyjne mogą ubiegać się: 

  • wyborcy z niepełnosprawnościami (o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności)
  • osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Wnioski o zamiarze głosowania w sposób korespondencyjny przyjmuje tylko i wyłącznie Delegatura Krajowego Biura Wyborczego. Mieści się ona w gmachu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ul. Okopowej 21/27

Wniosek o chęci głosowania w sposób korespondencyjny można pobrać ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.  

Wypełnione wnioski o zamiarze głosowania w sposób korespondencyjny Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku przyjmuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.45-15.45., w sekretariacie - pokój 462, IV piętro.

Najwygodniej można to zrobić online za pomocą ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

UWAGA! Data składania wniosków o zamiarze głosowania korespondencyjnego upływa w poniedziałek, 5 maja

Głosowanie przez pełnomocnika

O ten typ głosowania mogą starać się podobnie jak w przypadku głosowania korespondencyjnego wyborcy niepełnosprawni oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Składanie wniosków o głosowanie poprzez pełnomocnika upływa w piątek, 9 maja.

UWAGA! Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju. Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawa wyborcze.

Czytaj także: Wybory prezydenckie. 205 komisji w Gdańsku

Pełnomocnictwo można przyjąć:
 
  • tylko od jednej osoby lub 
  • od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika
Pełnomocnikiem nie może być:
 
  • osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania
  • mąż zaufania
  • obserwator społeczny
  • osoba kandydująca w wyborach
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można pobrać na stronie internetowej.
 
W przypadku chęci głosowania przez pełnomocnika wnioski przyjmuje Urząd Miejski. Gdańsku jest to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców, w godzinach ich pracy:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego)
  • nr 4, ul. Wilanowska 2
Do wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, należy dołączyć:
 
  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem
  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania (nie dotyczy wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat)
  • kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa, w stosunku przysposobienia/opieki/kurateli - gdy taki stosunek istnieje

Całą procedurę głosowania przez pełnomocnika można też załatwić online za pomocą ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

UWAGA! Akt pełnomocnictwa sporządza się odrębnie na pierwsze głosowanie (tzw. I turę - 18 maja 2025 r.) oraz na ponowne głosowanie (tzw. II turę - 1czerwca 2025 r.), jeżeli będzie ono przeprowadzane. Natomiast wyborca, który nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, najpóźniej w 9. dniu przed dniem ponownego głosowania.

Kto kandyduje na prezydenta?

O najwyższy urząd w państwie rywalizuje 13 kandydatów, w tym dwie kobiety.

Będą to ósme bezpośrednie wybory prezydenckie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Najmniej jak do tej pory - sześciu kandydatów na najwyższy urząd w państwie - było w 1990 r.   

Państwowa Komisja Wyborcza na wybory prezydenckie 2025 roku zarejestrowała 13 kandydatów. Są to: (w kolejności alfabetycznej): 
 
  • Artur Bartoszewicz - lat 51, nauczyciel akademicki, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Magdalena Biejat - lat 43, wicemarszałek Senatu, Nowa Lewica
  • Grzegorz Braun - lat 58, poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja Korony Polskiej
  • Szymon Hołownia - lat 48, marszałek Sejmu, Polska 2050 Szymona Hołowni
  • Marek Jakubiak - lat 65, przedsiębiorca i poseł, Federacja dla Rzeczypospolitej   
  • Maciej Maciak, lat 54, dziennikarz, portal Włocławek, Ruch Dobrobytu i Pokoju
  • Sławomir Mentzen - lat 38, doradca podatkowy, Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Karol Nawrocki - lat 42, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski z poparciem Prawa i Sprawiedliwości
  • Joanna Senyszyn - lat 76, dziennikarka Tygodnika "Fakty po Mitach"
  • Krzysztof Stanowski, lat 42, dziennikarz, Kanał Zero, bezpartyjny
  • Rafał Trzaskowski - lat 53, prezydent Warszawy, Platforma Obywatelska RP
  • Marek Woch - lat 46, Kancelaria Rzecznika Przedsiębiorców Prosta SA, Bezpartyjni Samorządowcy - Łączy nas Polska
  • Adrian Zandberg - lat 45, poseł, Partia Razem
plakat wybory 2025
mat. Urząd Miejski

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się po dwóch tygodniach jeśli 18 maja żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej większości. Ostateczne głosowanie odbędzie się 1 czerwca - na kartach do głosowania figurować będą nazwiska dwóch osób, które uzyskały najlepszy wynik w I turze. 

Ponad 200 lokali wyborczych, w tym kilkanaście zamkniętych

Wiadomo już, że wybory prezydenckie w Gdańsku zorganizowane zostaną w 205 obwodowych komisjach wyborczych. Ich pełną listę wraz z adresem oraz nazwami ulic, jakie obejmuje każda komisja wyborcza, można znaleźć w wykazie Komisarza Wyborczego w Gdańsku.

Czytaj także: 13 osób chce być prezydentem Polski. Czy to rekordowa liczba kandydatów?

18 spośród 205 komisji wyborczych ma charakter zamknięty - nie będą z nich korzystać zamieszkali w sąsiedztwie mieszkańcy. Są to areszty śledcze, szpitale, domy pomocy społecznej i domy studenckie. 

Głosujmy, nie śpijmy

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi przypominamy co zrobić, aby wziąć udział w głosowaniu. 

Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie w tej gminie jest wpisany do rejestru wyborców. Kto nie ma pewności, czy znajduje się w spisie wyborców, może to sprawdzić online, za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl.

To plakat informacyjny dotyczący wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 18 maja 2025 roku, skierowany do mieszkańców Gdańska.
mat. Urząd Miejski
 
Sprawdzenie, czy wyborca figuruje w spisie wyborców będzie też możliwe do 13 maja w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1, 3 lub 4, w godzinach pracy placówek. 

Jak zmienić miejsce głosowania?

Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe, to rozwiązaniem, które pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców - w języku urzędowym jest to zmiana miejsca głosowania.
 
Dopisanie się do spisu wyborców to dobre rozwiązanie dla osób, które studiują, pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają.
Na zdjęciu widzimy przezroczystą urnę wyborczą z godłem Polski – białym orłem w koronie na czerwonym tle. Urna znajduje się w lokalu wyborczym, a w tle można zauważyć ludzi uczestniczących w głosowaniu – jedna kobieta idzie w kierunku urny z kartą do głosowania, inne osoby są przy stołach, prawdopodobnie członkowie komisji wyborczej lub wyborcy. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone, ściany są żółte, a całość wskazuje na trwające wybory w Polsce.
Prezydent RP zostanie wybrany na 5-letnią kadencję
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Dopisywanie do spisu (zmiana miejsca głosowania) było popularną procedurą w poprzednich wyborach: Sejmu i Senatu, samorządowych i Parlamentu Europejskiego.
 
UWAGA! Wszystkie formalności związane z dopisaniem się do spisu wyborców można już załatwiać od piątku, 4 kwietnia, za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej gov.pl
 
To druga strona plakatu informacyjnego dla mieszkańców Gdańska w związku z wyborami Prezydenta RP, które odbędą się 18 maja 2025 roku.
mat. Urząd Miejski
 
Wniosek obejmuje także II turę wyborów - wyznaczoną po dwóch tygodniach na niedzielę 1 czerwca - chyba, że wyborca po pierwszym głosowaniu ponownie zmieni miejsce głosowania (może to zrobić do 29 maja). 
 
Usługa online dopisania do spisu wyborców jest dostępna do 15 maja, do godz. 23.59. Lepiej jednak nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.

Czytaj także: Bruksela. Gdańsk pomaga Ukrainie, Mołdawii i Gruzji w drodze do UE

Osoby, które nie chcą korzystać z internetu, mogą dopisać się do spisu wyborców osobiście. W Gdańsku jest to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców, w godzinach ich pracy:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2

Jak uzyskać zaświadczenie o głosowaniu poza Gdańskiem?

Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów będzie potrzebne każdemu z zameldowanych mieszkańców Gdańska, który wie, że 18 maja z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania.
 
UWAGA! W przeciwieństwie jednak do procedury dopisania się do spisu wyborców zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać wyłącznie osobiście (lub przez pełnomocnika) w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.
Na zdjęciu widzimy stanowiska do głosowania w lokalu wyborczym w Polsce. Każde stanowisko składa się z małego stolika, krzesła oraz parawanu z godłem Polski i barwami narodowymi – biało-czerwonymi. Na parawanach znajdują się instrukcje do głosowania, a na stołach leżą długopisy, gotowe do użytku przez wyborców.
Po upadku komunizmu w 1989 r. w bezpośrednich wyborach Polacy wybierali prezydenta już siedem razy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W Gdańsku zaświadczenie do głosowania można otrzymać w jednym z trzech wymienionych powyżej Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku, 15 maja, do godz. 16.00.
 
Z takim zaświadczeniem, opatrzonym hologramem, będzie można głosować w dowolnym miejscu w Polsce (oczywiście, także w Gdańsku), ale także za granicą - w obu turach wyborów prezydenckich. 

Czytaj także: Koniec konsultacji społecznych. “Biały Dwór” z największym poparciem

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) miasta Gdańska przygotował zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Warto zapoznać się ze stroną BIP, aby rozwiać nasze wątpliwości związane z głosowaniem.
Wszystkie informacje nt. wyborów w Gdańsku - na podstronie poświęconej wyborom.
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Majówka z historią i naturą w Twierdzy Wisłoujście