• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do Rady Dzielnicy Suchanina już oficjalne. A co porabiają radni Matarni i Przymorza Wielkiego?

Wybory do Rady Dzielnicy Suchanina już oficjalne. A co porabiają radni Matarni i Przymorza Wielkiego?

To już pewne. 4 grudnia odbędą się wybory do Rady Dzielnicy Suchanino. Taką datę wyznaczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. We wrześniu grupa inicjatywna z Suchanina: Juliusz Grabowski, Szymon Mazurkiewicz i Ewa Okuniewska, złożyła w gdańskim magistracie podpisy mieszkańców i wniosek o zorganizowanie wyborów do Rady tej dzielnicy Gdańska. Zbierali je przez 1,5 roku – w sumie ponad 1400 mieszkańców Suchanina poparło wniosek.
29.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

4 grudnia odbędą się wybory do Rady Dzielnicy Suchanino. Mieszkańcy, zapamiętajcie tą datę!

By można było utworzyć Radę Dzielnicy, potrzebnych będzie 15 kandydatów na radnych i... zainteresowanie samych mieszkańców. Bowiem co najmniej 5 proc. osób mieszkających na Suchaninie, objętych rejestrem wyborczym, będzie musiało oddać swój głos w wyborach do rady. Co ważne, lista kandydatów na radnych jest na razie otwarta – można ich zgłaszać Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych do 4 listopada. Jeżeli mieszkańcy przekroczą w grudniu wspomniany 5-procentowy próg, wówczas w Gdańsku powstanie 33 Rada Dzielnicy.

Na początku czerwca br. mieszkańcy zdecydowali o powstaniu takich jednostek samorządowych w Matarni i na Przymorzu Wielkim. Jak radzą sobie świeżo upieczeni radni?

Radni Matarni walczą o ładniejszą przestrzeń publiczną w swojej dzielnicy. Już widać pierwsze efekty.

Rada Dzielnicy Matarnia postawiła na tzw. twarde inwestycje. Dzięki ich zaangażowaniu służby miejskie wyremontowały schody przy ul. Złota Karczma i odnowiły ekrany akustyczne przy ul. Słowackiego. Lasy Państwowe postawiły z kolei ławki przy ul. Astronautów. - Udało nam się też wstępnie załatwić sprawę z jednym z tutejszych dyskontów spożywczych. Okoliczni mieszkańcy skarżyli się bowiem na hałaśliwe nocne dostawy do sklepu. Zorganizowaliśmy wspólne spotkanie jego z przedstawicielami, ustaliliśmy parę uzgodnień, a teraz czekamy na ich realizację – przyznaje Irena Górska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Matarnia.

Irena Górska nie ukrywa, że od czasu powstania Rady potrzeby tej dzielnicy są bardziej słyszalne w mieście. Podkreśla też, że radnym świetnie współpracuje się z gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni oraz miejskimi radnymi. Nie wszystko udaje się jednak szybko załatwić. Radni Matarni borykają się jeszcze z problemem braku stałej siedziby. Obiekt, który ma pełnić tą funkcję wymaga bowiem remontu, a związane z tym formalności nadal trwają. Budynek ma być gotowy na początku grudnia br. - Jest to dla nas pewne utrudnienie, ale dajemy sobie radę. Mieszkańcy mają z nami kontakt – zapewnia przewodnicząca dzielnicy.

Tutejszym radnym marzy się stworzenie w przyszłości centrum kultury dla mieszkańców Matarni – miejsca, w którym wolny czas chętnie będą spędzać i młodsi i starsi. Chcą też zawalczyć o budowę strażnicy dla tutejszej jednostki Straży Pożarnej.

Radni Przymorza Wielkiego zapraszają mieszkańców na dyżury w swojej siedzibie przy ul. Jagiellońskiej 5.

Radni z Przymorza Wielkiego postawili z kolei na integrację. W miniony weekend zorganizowali pierwszy festyn dla mieszkańców dzielnicy. Był on zresztą połączony z otwarciem siedziby Rady, która mieści się przy ul. Jagiellońskiej 5. - Nie wiem, ile dokładnie osób nas odwiedziło, ale na pewno kilkaset. Mieliśmy okazję poznać i porozmawiać z mieszkańcami, a ci chętnie zgłaszali nam różne sprawy – opowiada Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie.

W ostatnich tygodniach na terenie Przymorza stanęły dwie gabloty informacyjne: przy ul. Jagiellońskiej 5 oraz przy ul. Kołobrzeskiej, na wysokości przychodni. O takie prosili mieszkańcy, jeszcze w czasie kampanii promującej udział w wyborach do Rady Dzielnicy. Zwracali uwagę, że nie wszyscy korzystają z komputera i internetu, a chcieliby wiedzieć co się dzieje w ich sąsiedztwie. Do końca października na Przymorzu Wielkim pojawi się jeszcze kilka takich witryn.

Krzysztof Skrzypski podkreśla, że radni wciąż uczą się zarządzania i gospodarowania m.in. publicznymi pieniędzmi. Dodaje też, że dobrze układa im się współpraca z miejskimi służbami. Przykład? Na wyraźną prośbę Rady pracownicy ZDiZ "oczyścili" jedno z nieformalnych, ale popularnych przejść dla pieszych na wysokości ul. Jagiellońskiej 11 – 13.

Jeżeli ktoś z Państwa nie miał okazji uczestniczyć w sobotnim festynie, a chce skontaktować się z przedstawicielami Rady, może to zrobić osobiście. Dyżury radnych Przymorza Wielkiego organizowane są od września, w każdą środę, w godz. 9 – 11 i 17 – 19.  

Przeczytaj także:

Przymorze Wielkie i Matarnia. Radni dzielnic: kto jest kto

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord