Wybory do rad dzielnic 2024. Wyzwania radnych w nowej kadencji

Jesienią, dokładnie 13 października, mieszkańcy Gdańska wybierać będą nowe składy gdańskich rad dzielnic. Zachęcamy już dzisiaj do wzięcia udziału w wyborach, ale też do kandydowania do tych rad - to dobre miejsce dla aktywistów i społeczników. Poniżej prezentujemy sukcesy minionej kadencji i plany na nową - według opinii przewodniczących zarządów pięciu gdańskich dzielnic.
31.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, po środku biegnie ulica dwukierunkowa i po środku torowisko, po obu stronach ulicy rosną zielone drzewa, a za nimi pełna zabudowa kamienic
13 października wybieramy radnych dzielnic. Czym powinni się zająć?
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

WYSPA SOBIESZEWSKA

Władysław Sidorko, przewodniczący zarządu dzielnicy Wyspa Sobieszewska, przyznaje, że celem na kolejne lata dla radnych gdańskiej wyspy będą na pewno remonty ulic, które stanowią dojazdy do plaży, a więc ul. Turystycznej, Lazurowej i Trałowej. Planują też zająć się kwestiami odwodnieniowymi na ul. Boguckiego i Świbnieńskiej. 

W minionej kadencji rozpoczęły się prace związane z montażem oświetlenia na ul. Przegalińskiej. Udało się też wyremontować odcinek ul. Świbnieńskiej, od skrzyżowania z ul. Boguckiego w kierunku lasu. Wzdłuż ul. Świbnieńskiej, na wale przeciwpowodziowym w kierunku Przegaliny, wybudowano z kolei kilkukilometrowy odcinek drogi rowerowej.

- Są plany miasta na zagospodarowanie centrum Sobieszewa. Powstać ma tu Centrum Społeczno-Kulturalne. To na pewno będzie kwestia, której będziemy się przyglądać w nowej kadencji - nie ukrywa przewodniczący Władysław Sidorko.

W roku 2027 Sobieszewo będzie gościć uczestników Światowego Jamboree Skautowego, co na pewno będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym dla całej dzielnicy.

ORUNIA GÓRNA - GDAŃSK POŁUDNIE

Zenobia Glac-Ściebura, przewodnicząca zarządu dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, za największy sukces minionej kadencji uważa budowę łącznika pomiędzy ul. Łuczniczą a Niepołomicką.

- Na początku chodziło nam o “drobną” drogę z płyt, która zapewni przepustowość w tej okolicy, a skończyło się na drodze dwukierunkowej z chodnikiem i oświetleniem - przypomina Zenobia Glac-Ściebura. 

Udało się też stworzyć teren rekreacyjno-sportowy przy ul. Srebrnej (na razie pierwszy etap), m.in. dzięki środkom Budżetu Obywatelskiego. Celem na kolejną kadencję będzie realizacja kolejnych etapów zagospodarowania tego terenu. 

Powstała także ciekawa przestrzeń sportowo-rekreacyjna przy ul. Podleckiego, która również będzie rozwijana. Rada dzielnicy organizowała w ostatnich latach zajęcia, warsztaty dla seniorów, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem z ich strony. 

Wyzwaniem na najbliższe lata ma być budowa schodów prowadzących z Oruni Górnej do Parku Oruńskiego, na wysokości ul. Dywizji Wołyńskiej, za przedszkolem. Celem nowej kadencji będzie też budowa szkoły ponadpodstawowej w tej dzielnicy. 

Kto może kandydować na radnego dzielnicy i gdzie znaleźć formularze zgłoszeniowe?

ANIOŁKI

Powstanie klubu sąsiedzkiego to z kolei duże osiągnięcie zakończonej kadencji na Aniołkach. Monika Mazurowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Aniołki, podkreśla, że to sukces z punktu widzenia całej dzielnicy.

- Klub ten ma bogatą ofertę zajęć dla różnych grup wiekowych. Integruje on lokalną społeczność - podkreśla przewodnicząca Monika Mazurowska.

W ostatnich latach udało się przeprowadzić, lub rozpocząć, prace remontowe m.in. w szkole podstawowej i budynku dawnej Cafe Halbe Allee. Miasto wybudowało też przejście naziemne na al. Zwycięstwa, na wysokości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

- Bardziej zadbane są tereny parkowe w dzielnicy, w tym Park im. Daniela Gralatha i Wronia Górka. Do tego powstał nowy plac zabaw na Aniołkach, a kolejny został zmodernizowany - wylicza Monika Mazurowska.

Rada dzielnicy udostępnia swoją siedzibę prężnie działającemu na Aniołkach klubowi seniorów “Bursztynek”, dzięki czemu może prowadzić swoją działalność.

Wyzwaniem na kolejne lata będą dla radnych remonty ulic i chodników, a także kwestie parkowania. Radni zadbać chcą też o tereny przy SKM Politechnika.

- Myślimy o rewitalizacji, “odczarowaniu” tego miejsca - sprawieniu, by było bardziej bezpieczne i atrakcyjne - przyznaje przewodnicząca Aniołek. 

Ilu kandydatów na radnych dzielnic powinno się zgłosić, by odbyły się wybory?

SIEDLCE

Wojciech Widzicki, przewodniczący zarządu dzielnicy Siedlce, za jeden z sukcesów ostatniej kadencji uważa stworzenie atrakcyjnego punktu widokowego na Winnej Górze. 

- To początek naszego pomysłu na zagospodarowanie tego dotychczasowego nieużytku. Prowadzone są już kolejne prace na tym terenie, które zakończą się w nowej kadencji. Będziemy tego pilnować - zapowiada Wojciech Widzicki. 

W ostatnich latach udało się wyremontować kilka ulic na Siedlcach, m.in. Zakopiańską, Brukową i Nad Jarem. Radni angażowali się też w prace nad koncepcją zagospodarowania parku przy ul. Bema. W opinii przewodniczącego rady dzielnicy sukcesem jest też prężnie działający Dom Sąsiedzki “Zakopianka”, który przyciąga dziesiątki mieszkańców.

- Wyzwaniem na kolejne lata będzie na pewno remont ulicy Malczewskiego. Ta inwestycja jest obecnie projektowana - podkreśla Widzicki. - Takim będzie też kwestia miejsc gromadzenia odpadów, które często są zaniedbane. Tutaj na pewno trzeba będzie podejmować próby dogadania się wspólnot mieszkaniowych, które współdzierżawią, korzystają z jednej wiaty śmietnikowej. Mamy już kilka sukcesów w tym zakresie. Zdarza się, że czasem do jednej wiaty przynależy dziesięć lub więcej wspólnot.

CHEŁM

Agnieszka Rezmer, przewodnicząca zarządu dzielnicy Chełm, za największy sukces minionej kadencji uważa organizację różnych zajęć dla mieszkańców. Te cieszyły się zresztą bardzo dużym zainteresowaniem.

- To były bezpłatne zajęcia: od animacji dla dzieci, przez zabawy podwórkowe, po zajęcia dla seniorów. Odbywały się między innymi na placu przy ulicy Styp-Rekowskiego, ale też przy współpracy z domem sąsiedzkim i osiedlowym klubem. Niektóre organizowane były w siedzibie rady dzielnicy, a także w Jarze Wilanowskim - wylicza Agnieszka Rezmer. 

Radni organizowali też festyny dzielnicowe, kina plenerowe, spektakle teatralne “pod chmurką”, a w ostatnim czasie nawet strefę kibica podczas meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej w trakcie mistrzostw Euro 2024. Seniorzy z Chełmu stworzyli z kolei w ostatnich latach klub seniora, który działa przy tutejszej radzie dzielnicy - korzystają z jej siedziby. Agnieszka Rezmer przyznaje, że sporym wyzwaniem w tej dzielnicy, liczącej ponad 30 tys. mieszkańców, jest utrzymanie więzi społecznych. 

- Chełm to tak naprawdę trzy osobne osiedla, które łączą się w jedną dzielnicę - zwraca uwagę przewodnicząca rady dzielnicy. - Mamy tu dużo terenów spółdzielczych i mało terenów gminnych, dlatego nie nastawiamy się, jako radni, na projekty inwestycyjne. 

Wyzwaniem w nowej kadencji będzie zapewnienie oferty i infrastruktury dla mieszkańców w wieku 8-14 lat, a więc już nie małych dzieci, ale jeszcze nie nastolatków.

- Tutaj będziemy musieli znaleźć jakieś rozwiązania, by zaktywizować tę grupę wiekową - przyznaje Agnieszka Rezmer.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy