ŚRÓDMIEŚCIE
Przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście, Marcin Bildziuk, za sukces minionej kadencji uważa m.in. stworzenie atrakcyjnego zieleńca przy ul. Stajennej. Na terenie całej dzielnicy zamontowano dużo nowych ławek - także z inicjatywy radnych. Rada dzielnicy wspierała różne inicjatywy sąsiedzkie, w tym wydarzenia integracyjne organizowane oddolnie przez mieszkańców, m.in. święta ulic. Radni chętnie pomagali też, i aktywizowali, seniorów mieszkających w tej dzielnicy, m.in. organizując im różne warsztaty, spotkania integracyjne i świąteczne, oraz wyjazdy.
- Jeśli chodzi o wyzwania na kolejną kadencję, to na pewno będą to kwestie bezpieczeństwa w dzielnicy, np. problem hałasu w nocy, które pochodzi z lokali działających na Głównym Mieście. To też kwestie związane z czystością w tej dzielnicy - wylicza Marcin Bildziuk.
RUDNIKI
W ocenie Dawida Króla, przewodniczącego zarządu dzielnicy Rudniki, ważnym wydarzeniem w tej części miasta była budowa boiska w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 29 i budynków mieszkalnych, pomiędzy ul. Miałki Szlak i ul. Prostą. Obiekt powstał dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.
- Udało się też w tej kadencji oświetlić ul. Gdańskiego Kolejarza w ramach programu Jaśniejszy Gdańsk, o co przez dłuższy czas zabiegaliśmy jako radni - podkreśla przewodniczący Król.
Wyzwaniem na najbliższe lata w Rudnikach będą, w jego opinii, uciążliwości związane z prowadzoną w tej części miasta działalnością przemysłową.
- Chodzi o ciężarówki, zanieczyszczenia i hałas, które otaczają naszych mieszkańców z każdej strony. To jest duży problem, dlatego wyzwaniem będzie pogodzenie wszystkich interesów. Mamy świadomość, że miasto musi się rozwijać i muszą powstawać nowe miejsca pracy. Jednak kluczową kwestią jest prawo mieszkańców do bezpieczeństwa i do spokojnego życia, w zdrowiu - zaznacza Dawid Król.
Ilu kandydatów na radnych dzielnic powinno się zgłosić, by odbyły się wybory?
KRAKOWIEC - GÓRKI ZACHODNIE
Dominik Bób, przewodniczący zarządu dzielnicy Krakowiec - Górki Zachodnie, zaznacza, że w minionej kadencji udało się zamontować tzw. małą architekturę w dzielnicy, w tym ławki, a także oświetlenie na niektórych ulicach. Powstał również nowy plac zabaw.
Cieszy go, że udało się zaktywizować lokalną społeczność i zorganizować kilka festynów dzielnicowych.
- Staraliśmy się też w ostatnich latach o infrastrukturę plażową, ponieważ zależy nam, by nasza dzielnica miała charakter jak najbardziej turystyczny. Na to będziemy kładli też nacisk w kolejnej kadencji - przyznaje przewodniczący Bób.
Wyzwaniem dla radnych w nowej kadencji będzie, w jego opinii, planowana budowa krajowego gazociągu, którego odcinek przebiegać będzie przez tę dzielnicę.
- Będziemy pośrednikami pomiędzy mieszkańcami, miastem a spółką Skarbu Państwa, która realizować będzie tę inwestycję. Póki co, spółka ta jest otwarta na dialog - podkreśla Dominik Bób.
Wyzwaniem ma być też “ściągnięcie” nowych mieszkańców do dzielnicy, do mieszkań komunalnych.
PIECKI - MIGOWO
Sukcesem minionej kadencji, w opinii przewodniczącego zarządu dzielnicy Piecki - Migowo, Grzegorza Giżewskiego, jest zagospodarowanie terenu tzw. Parku Uphagenów, który znajduje się w rejonie ul. Piecewskiej, za budynkiem przychodni. Został on stworzony dzięki środkom rady dzielnicy i Budżetu Obywatelskiego.
- Udało nam się też, w pewnym stopniu, “ożywić” dzielnicę - poprzez organizację koncertów, spotkań z seniorami czy plenerowych projekcji filmowych - zwraca uwagę przewodniczący Giżewski.
W dzielnicy pojawiły się nowe ławki, zmodernizowano kilka placów zabaw, w budynkach szkolnych wygłuszono korytarze dzięki środkom rady dzielnicy.
- Planem na kolejną kadencję powinna być na pewno modernizacja kolejnych placów zabaw, zadbanie o tereny zielone i tworzenie nowych, jak również dalsza integracja mieszkańców dzielnicy - ocenia Grzegorz Giżewski.
Kto może kandydować na radnego dzielnicy i gdzie znaleźć formularze zgłoszeniowe?
LETNICA
Marzena Kolmer, przewodnicząca zarządu dzielnicy Letnica, ma już konkretne cele na kolejną kadencję. To m.in. budowa kolejnych chodników i dróg w tej dzielnicy.
- Zdaję sobie sprawę, że w naszej społeczności znajdują się osoby z niepełnosprawnościami i istotne dla mnie jest wprowadzenie ułatwień w ich codziennym życiu - podkreśla przewodnicząca Kolmer.
W najbliższych latach zamierza też zabiegać o przystanki komunikacji miejskiej w dzielnicy, uruchomienie autobusu dla Letnicy, a także przedłużenie tras linii 149 i 249.
- Ważne jest, aby mieszkaniec miał, pieszo, maksymalnie siedem minut drogi do przystanku komunikacji publicznej - dodaje.
W jej opinii, w Letnicy brakuje parków, skwerów, placów zabaw i parków kieszonkowych. To także będzie wyzwanie na kolejną kadencję, podobnie jak starania o dalszą rewitalizację Letnicy i budowę Domu Sąsiedzkiego.
W zakończonej już kadencji udało się doprowadzić do “zakwalifikowana do remontów” 10 budynków komunalnych. Zimą pojawiły się, po raz pierwszy w historii dzielnicy, iluminacje świąteczne. Powstało też nowe przejście dla pieszych, by mieszkańcy nie chodzili skrótami na przystanki tramwajowy i autobusowy.