Wybory do rad dzielnic 2024. Czym zajmują się Rady Dzielnic, do kiedy zgłaszać kandydatów?

Jesienią, dokładnie 13 października, mieszkańcy Gdańska wybierać będą nowe składy gdańskich Rad Dzielnic. Kandydaci na radnych mogą zgłaszać się do 13 września, pierwsi kandydaci na radnych swoje wnioski już złożyli. Radni dzielnic działają w większości społecznie (jedynie zarząd otrzymuje wynagrodzenie) na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy.
04.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok na centrum dużego miasta, wieżowce, kopuły kościołów i stare kamiennice, między nimi drzewa
Radni dzielnic zabiegają o remonty chodników i ulic, zagospodarowanie publicznych przestrzeni, organizują lokalne festyny i wiele innych akcji na rzecz dzielnicy
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Budżet Obywatelski. Jasień, Kokoszki, Matarnia i Osowa z parkami i zieleńcami 

Czym zajmuje się Rada Dzielnicy?

Z końcem czerwca 2024 roku zakończyła się ponad pięcioletnia kadencja gdańskich rad dzielnic. Obecnie pracują jedynie zarządy dzielnic - taka sytuacja potrwa do najbliższych wyborów, które wyznaczono na 13 października 2024 roku. 

Rada Dzielnicy zajmuje się sprawami publicznymi o znaczeniu lokalnym i sprawami powierzonymi jej przez Radę Miasta, służącymi zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia mieszkańców dzielnicy. 

Radni dzielnic działają w większości społecznie (jedynie zarząd otrzymuje wynagrodzenie) na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy. To oni zabiegają o remonty chodników i ulic, zagospodarowanie publicznych przestrzeni, ale też organizują lokalne festyny i wiele innych akcji na rzecz dzielnicy.

Rozbudowa szkoły przy ulicy Srebrnej na finiszu. Miejsce dla 700 dzieci

Do zadań Rady Dzielnicy należy m.in. wybór, planowanie i ocena realizacji zadań dotyczących bezpośrednio obszaru dzielnicy, działanie na rzecz rozwoju samorządności społeczności lokalnych, wnioskowanie do Rady Miasta, Prezydenta Miasta i miejskich jednostek organizacyjnych w sprawach istotnych dla mieszkańców dzielnicy, współdziałanie z organami Miasta, szkołami i placówkami oświatowymi, placówkami kultury, placówkami służby zdrowia, stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami, organizacjami społecznymi i innymi organizacjami mieszkańców zainteresowanych rozwiązywaniem spraw związanych z ich miejscem zamieszkania.

Plakat z napisem Kandyduj do rady dzielnicy, poniżej - Zgłoszenia, Wybory, Kadencja, znajdują się na nim także numery telefonów i kod

Kto może zostać kandydatem na radnego dzielnicy?

Do wyborów zgłaszać się mogą mieszkańcy danej dzielnicy, w której chcą kandydować, i którzy są ujęci w stałym rejestrze wyborców na terenie danej dzielnicy. Muszą być pełnoletni. Wykształcenie czy zainteresowania nie mają w tym przypadku znaczenia - o mandat radnego dzielnicy może starać się każdy, kto ma “duszę” społecznika i lubi działać na rzecz innych. 

Kandydować nie może natomiast radny miasta Gdańska, a także osoba zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czy na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej Urzędu, jak również osoba skazana prawomocnym wyrokiem.

Do danej rady dzielnicy musi być zgłoszonych więcej kandydatów niż jest mandatów do obsadzenia. Co najmniej o jednego więcej.

Nadchodzą wybory do rad dzielnic 2024. Co udało się radnym w zakończonej już kadencji?

Do kiedy można zgłaszać swoje kandydatury?

Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej - wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14-18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.

Z prawej strony tablica z napisem Rada Dzielnicy Rudniki, w centrum i po lewej stronie fragment parku latem, trawa, zielone drzewa, bawiące się dzieci
Festyn dzielnicowy z okazji jubileuszu 25-lat Rady Dzielnicy Rudniki w czerwcu 2022 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zarówno formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego, jak i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej. 

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica już po remoncie, gotowa do zamieszkania

W takiej sytuacji trzeba je samodzielnie wydrukować i po wypełnieniu dostarczyć do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.

Można też w tym samym miejscu, w Urzędzie Miejskim, pobrać gotowe papierowe druki - zarówno formularza zgłoszeniowego, jak i arkusza na podpisy. Po ich wypełnieniu należy dostarczyć także do Komisji ds. Wyborów.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo