Mariusz Waras, artysta totalny: - Industrialny pejzaż jest obecny we mnie od początku
Artystka wizualna, malarka, absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i malarstwa gdańskiej ASP, dziś adiunkta na tym wydziale. Tytuł doktory sztuki uzyskała w 2022 r. Wielokrotna finalistka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów malarskich, która ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, ECS-u oraz NOMUS-u.
Kiedy za cykl obrazów „All-over. Struktura tłumu” otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska na Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2015, powiedziała: - Fascynuje mnie multiplikowanie figur. Tworzę tłum poprzez nawarstwianie obrysu i postaci. Pokazuję anonimowy tłum, który płynnie przemieszcza się w zdynamizowanych czasach ponowoczesności.
Anna Czekanowicz-Drążewska wzruszona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Od początku twórczości Pela nie ogranicza się do klasycznego malowania na płótnie. Sięga po kredki, pastele, markery, farby ftalowych, ostatnio haftuje, ale zawsze człowiek jest w centrum jej zainteresowań.
Stworzyła, wyeksponowany w styczniu 2022 roku podczas projektu "Słowo dobre / Słowo złe" w Europejskim Centrum Solidarności - Stół Dobrych Słów. Przedsięwzięcie odnosiło się do tragicznej śmierci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (13 stycznia 2019 roku) i do siły, z jaką potrafią ranić i zabijać złe słowa.
Magdalena ma sztukę we krwi. Jest córką malarki Beaty Polak-Peli, wnuczką zasłużonego dla odbudowy Gdańska i Warszawy historyka i konserwatora zabytków, Tadeusza Polaka.
Kocha psy.
Rozmowę z wybitną artystką poprowadzi w czwartek, 19 grudnia 2024 r. o godz. 12 Anna Umięcka.