Dzisiaj XLI sesja Rady Miasta Gdańska - oglądaj na gdansk.pl od godz. 9

Czwartek, 28 października, jest dniem XLI sesji rady Miasta Gdańska. Obrady rozpoczną się o godz. 9, a bezpośrednią transmisję jak zwykle przeprowadzi nasz portal. O najważniejszych punktach sesji rozmawialiśmy z przedstawicielami klubów radnych w programie "Wszystkie Strony Miasta". Wśród tematów - plany utworzenia Parku Południowego, a także Parku Kulturowego w Śródmieściu. Poniżej przedstawiamy zapis tej rozmowy i szczegółowy porządek XLI sesji RMG.
28.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gośćmi programu Wszystkie Strony Miasta  byli (od lewej) Andrzej Stelmasiewicz (WdG), Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS)
Gośćmi programu "Wszystkie Strony Miasta" byli (od lewej) Andrzej Stelmasiewicz (WdG), Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS)
zdj. Grzegorz Mehring, Dominik Paszliński/gdansk.pl


Gośćmi programu „Wszystkie strony Miasta” byli Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk z klubu Prawa i Sprawiedliwości i Andrzej Stelmasiewicz, radny Klubu Wszystko dla Gdańska. Tradycyjnie, oprócz spraw związanych z programem XLI sesji Rady Miasta Gdańska poruszane były inne, aktualne obecnie kwestie.

Porządek XLI sesji RMG (123.74 KB)

Liczne konsultacje społeczne

W Gdańsku prowadzone są teraz liczne konsultacje społeczne. Rozmowa z gośćmi w programie dotyczyła dwóch procesów - utworzenia Parku Południowego i utworzenia Parku Kulturowego w Śródmieściu. W tym drugim przypadku Miasto chciałoby mieć większy wpływ na to, co dzieje się w historycznym centrum, tak, by równoważyć ruch turystyczny z codziennym życiem mieszkańców.

- To jest bardzo dobry kierunek. Przykład innych miast w Polsce, które już to wprowadziły, pokazuje, że rzeczywiście taka uchwała pozwala wdrażać narzędzia, które są skuteczne przy egzekwowaniu ładu przestrzennego i ładu społecznego – tłumaczyła Kamila Błaszczyk (KO). - Co jakiś czas dostajemy od mieszkańców maile z informacjami, że nie podoba im się na przykład forma działalności niektórych lokali gastronomicznych, że na przykład swoje nagłośnienie wystawiają na zewnątrz w nocy, co przeszkadza mieszkańcom. Nam zależy na harmonijnym życiu Śródmieścia.

- Na szczęście jest duża liczba ludzi "chorych na Gdańsk" (i to jest bardzo pozytywna dobra choroba), którzy się angażują w przeróżne inicjatywy. Te wszystkie konsultacje są niezmiernie ważne – mówił radny Stelmasiewicz (WdG). - Ta swego rodzaju kwadratura koła jest w każdym śródmieściu, nie tylko w Gdańsku. W Krakowie mają to samo, w Paryżu mają to samo, w Madrycie i Barcelonie mają to samo.

- Jeżeli chodzi o Śródmieście, to dobrze, że jest w konsultacjach, bo jest tak, jak tutaj powiedzieli koledzy, trzeba po prostu dyskutować i trzeba znaleźć jakiś złoty środek - dodała Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Natomiast na pewno Śródmieście to jest takie miejsce, gdzie ludzie głównie przyjeżdżają po to, żeby poznać się, żeby się bawić. Zresztą widzimy po ilości apartamentowców oddanych do użytkowania, ile tam ludzi wynajmuje mieszkania. To jest tak, że przyjeżdżają głównie tutaj, po to właśnie żeby po prostu obejrzeć Gdańsk i dobrze się zabawić.
I jeżeli zaczniemy to teraz ograniczać, to nie wiem, czy my pójdziemy w dobrym kierunku.

Radni byli natomiast jednomyślni w kwestii utworzenia Parku Południowego. Wszystkim ta decyzja się podoba, mimo że odbywa się kosztem terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Elżbieta Strzelczyk przy okazji przypomniała, że ważne byłoby też utworzenie parku w Letnicy, gdzie bardzo rozwija się ostatnio budownictwo mieszkaniowe.


Wspólny bilet będzie kontynuowany

Wśród spraw najistotniejszych w programie najbliższej sesji Rady Miasta znalazło się udzielenie pomocy samorządowi województwa. Sprawa dotyczy udziału Miasta we wspólnym bilecie komunikacyjnym tzw. gdańsko-marszałkowskim. Koalicyjni radni zapowiedzieli kontynuowanie projektu.

- Projekt troszeczkę został przez pandemię storpedowany, bo jak już miał startować, wybuchła pandemia i mieszkańcy w tym pierwszym okresie w ogóle nie mieli szansy korzystać z możliwości, jakie daje ten bilet. Uważam, że to, że w ramach biletu okresowego można korzystać z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gdańska, diametralnie zmienia sposób komunikacji i ułatwia ją - podkreśliła Kamila Błaszczyk (KO). - Dopóki bilet metropolitalny nie zafunkcjonuje, będziemy musieli to kontynuować.

- Wielki bilet metropolitalny w znacznym stopniu zależy od uznania Gdańska i szeroko rozumianych okolicznych gmin za metropolię. I tutaj wszystko jest w rękach posłów Sejmu, bo nie możemy się ciągle doczekać tej gdańskiej, czy pomorskiej ustawy metropolitalnej, a ona dałaby metropolii większy zastrzyk finansowy. Większy odsetek od podatków, a to umożliwiłoby właśnie wprowadzenie tego wielkiego biletu metropolitalnego, który się jednak wiąże z bardzo dużymi kosztami. Dlatego apelujemy do Sejmu o uchwalenie wreszcie gdańskiej ustawy metropolitalnej – powiedział Andrzej Stelmasiewicz (WdG).

- Nie wiem dlaczego i nikt nie umie mi odpowiedzieć, dlaczego to tak długo trwa. I to nie chodzi o ustawę metropolitalną, bo myślę, że oczywiście, pewnie wprowadziłaby jakieś ułatwienia, natomiast na pewno nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten bilet funkcjonował już w tej chwili, w tych warunkach prawnych – mówiła radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

 

Utrzymanie bonifikat za wykup mieszkania

Podczas sesji 28 października radni głosować mają w sprawie bonifikat za wykupione przed laty mieszkanie. Miasto zamierza przyjąć około 20 uchwał „w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu komunalnego, mieszkalnego czy innych bonifikat". Te głosowania to właściwie połowa programu sesji.

- Każda sprawa dotyczy innej rodziny i innej sytuacji, ale wszystkie są na swój sposób podobne. Chodzi o to, że gdańszczanie jakiś czas temu, bo teraz już tego praktycznie nie ma, mogli starać się o wykup mieszkania komunalnego od miasta z 90 albo 95 proc. bonifikatą i mnóstwo gdańszczan z tego skorzystało – wyjaśniała Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Za każdą taką uchwałą kryje się osobna, czasami bardzo skomplikowana historia ludzka. W uzasadnieniach, który dołączone są do tych uchwał, czasami widzimy, jak ciężkie i trudne są losy niektórych osób i jak ta ustawa, która teoretycznie jest prosta, czasami powoduje, że Miasto żądając zwrotu tej bonifikaty byłoby nawet bezduszne w niektórych momentach – dodała wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Radny Andrzej Stelmasiewicz liczy na to, że dyskusji w przypadku powyższych uchwał nie powinno być i głosowanie pójdzie sprawnie.


Podsumowaniem programu była wymiana zdań na temat otwartego niedawno Nowego Muzeum sztuki NOMUS. Goście programu z zadowoleniem przyjęli zarówno fakt rewitalizacji starego, stoczniowego obiektu warsztatów szkolnych, jak i pojawienie się nowej placówki kulturalnej. Poszerza ona ofertę kulturalną miasta i znakomicie wpisuje się w zmieniający się charakter Młodego Miasta. Radni zachęcili do odwiedzenia nowego muzeum.


Transmisję z XLI sesji rady Miasta Gdańska nadamy na portalu gdansk.pl - czwartek, 28 października godz. 9.00.

Zobacz program:

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej