• Start
  • Wiadomości
  • Dzisiaj XXVI sesja Rady Miasta Gdańska - oglądaj transmisję na naszym portalu, od godz. 9

Dzisiaj XXVI sesja Rady Miasta Gdańska - oglądaj transmisję na naszym portalu, od godz. 9

Na czwartek, 27 sierpnia, na godz. 9.00 zaplanowana została XXVI sesja Rady Miasta Gdańska. Obrady toczyć się będą w formule zdalnej, za pośrednictwem internetu. Nasz portal jak zwykle przeprowadzi transmisję online z przebiegu sesji. O najważniejsze sprawy związane z obradami, ale też z sytuacją społeczno-polityczną pytaliśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” przedstawicieli klubów radnych.
27.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Goście programu Wszystko dla Gdańska : Cezary Śpiewak - Dowbór (KO) i Katarzyna Czerniewska (WdG)
Goście programu "Wszystko dla Gdańska": Cezary Śpiewak - Dowbór (KO) i Katarzyna Czerniewska (WdG)
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Sesja XXV odbyła się ostatnio w tradycyjnej, bezpośredniej formule. Powrót do formuły sesji zdalnej to konieczność związana ze wzrostem zachorowań w Polsce i na Pomorzu na Covid-19. Na sali obrad w Nowym Ratuszu jest wówczas tylko przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak wraz ze współpracownikami z biura rady. Radni natomiast wypowiadają się i głosują korzystając z aplikacji internetowej.

 

PORZĄDEK XXVI SESJI - DOSTĘPNY NA STRONIE RADY MIASTA GDAŃSKA

 

Również online za pośrednictwem komunikatora internetowego rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z przedstawicielami klubów radnych. Naszymi gośćmi byli:

  • Katarzyna Czerniewska, wiceprzewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska
  • Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji obywatelskiej

 

1 września rozpocznie się nowy rok szkolny, a decyzją ministra edukacji narodowej lekcje odbywać się mają tradycyjnie w klasach lekcyjnych. Uczniowie pójdą więc do szkół. Samorządy cały czas zwracają uwagę na niespójność i „nieżyciowość” wielu zaleceń ministerialnych, na niebezpieczeństwa sanitarne związane z dużą liczbą dzieci i nauczycieli w szkołach. Jak na przykład zapewnić dystans społeczny w szkole, do której uczęszcza kilkuset uczniów? Nowy rok szkolny 2020/2021 na kilka dni przed inauguracją jest wciąż jedną wielką niewiadomą.

- Muszę powiedzieć, że myślę o tym nadchodzącym roku szkolnym z niemałym niepokojem. Jestem mamą trójki dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Sytuacja z wiosny, kiedy musieliśmy przejść na nauczanie domowe, była bardzo trudna. Z dnia na dzień zostałam nauczycielką nauczania wczesnoszkolnego. Muszę powiedzieć, że nie myślę z wytchnieniem o tym, że oto teraz otwiera się szkoła i że będę mogła w pełni poświęcić swój czas pracy zawodowej i pracy na rzecz Gdańska. Jesteśmy tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, a właściwie nie ma żadnych informacji, które mogłyby rodziców uspokoić. Nie wiemy, jak będzie wyglądać samo rozpoczęcie roku szkolnego i czy będę obowiązywały wszystkie obostrzenia sanitarne, który były wprowadzone z chwilą uruchomienia w końcówce roku szkolnego oddziałów przedszkolnych. Nie wiemy tak na prawdę nic i zwyczajnie boimy się o nasze dzieci, bo nie wiemy, co je tam spotka. Chcielibyśmy, by mogły koncentrować się na nauce i zabawie, chodzi o dzieci młodsze w nauczaniu przedszkolnym, ale nie mamy żadnych informacji. Trudno o spokój w tych ostatnich dniach wakacji - mówiła Katarzyna Czerniewska (WdG).

- Problem jest taki, że mamy wytyczne. Rząd pod pretekstem pewnej elastyczności, moim zdaniem pseudoelastyczności, w rzeczywistości zrzucenia odpowiedzialności na dyrektorów szkół i organy prowadzące, czyli w większości samorządy, dał pewne wskazówki ogólnikowe. Unia Metropolii Polskich zgłosiła postulaty związane z tymi wytycznymi, żeby skonkretyzować szereg z tych ogólnikowych wytycznych, żeby też ministerstwo edukacji narodowej przejęło odpowiedzialność za to, co sugeruje, żeby to nie były rekomendacje, a przepisy prawa, moim zdaniem, w randze rozporządzenia ministra. Teraz jest tak, że jak będzie dobrze, to rząd ogłosi, że jest to sukces rządu, bo wydano wytyczne. Jak będzie niedobrze, to były to tylko wytyczne i rząd powie, że dyrektorzy szkół mieli swobodę w dostosowaniu się do sytuacji. Paradoksalnie uważam jednak, że szkoły będą dobrze przygotowane do sytuacji, przede wszystkim nauczyciele, bo to ich ciężka praca, żeby sprawić, by było bezpiecznie. Martwię się natomiast, jak sobie z tym poradzi Sanepid - wyjaśniał Cezary Śpiewak-Dowbór (KO).

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska jednym z omawianych punktów będzie poświęcony sezonowej grypie zdrowotny program polityki zdrowotnej dla mieszkanek i mieszkańców miasta Gdańska w wieku 65 i więcej lat pn. "Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia - program na lata 2020-2025". Będzie to kolejna szansa dla gdańskich seniorów, żeby zadbać o własne zdrowie i skorzystać z finansowanego przez Miasto szczepienia. Nasi goście zachęcali do zainteresowania się tym projektem.


Zobacz cały program

 

Sprawdzian dla wszystkich. Odprawa dyrektorów placówek oświatowych przed nowym rokiem szkolnym. WIDEO i ZDJĘCIA


Rozmowa z naszymi gośćmi w dużej mierze dotyczyła też spraw historycznych. 1 września przypada 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Miasto Gdańsk zapoczątkowało przed laty wraz z harcerzami tradycję obchodów tej ważnej daty rano o 4.45 na Westerplatte. Angażował się w to osobiście śp. Paweł Adamowicz. W tym roku w wyniku specustawy rząd odebrał Miastu teren Westerplatte i teraz organizatorem obchodów jest MON. Radni przyznają, że zostali poinformowani o otrzymaniu zaproszeń na obchody. Naszych rozmówców poprosiliśmy o komentarz do tej nowej sytuacji.

- Cóż powiedzieć? Jest to przykre, że po tylu latach organizowania przez Miasto godnych uroczystości na terenie Westerplatte, w sytuacji, gdy to Miasto Gdańsk i harcerze byli inicjatorami organizowania tych uroczystości, a w tym roku zapadła odgórna decyzja, że teraz za organizację będzie odpowiadało ministerstwo obrony narodowej. Nie tak powinniśmy rozmawiać. Można było skierować zaproszenie do współorganizacji. W sytuacji, gdy ktoś przychodzi i mówi, że teraz to ja będę organizował, pozostaje niesmak - komentowała Katarzyna Czerniewska (WdG).

- Jest to taki troszeczkę fortel prawny, ponieważ inny jest cel tego wywłaszczenia, a do innego celu państwo polskie będzie teraz tę działkę wykorzystywało – mówił o specustawie i dekomunalizacji terenu Westerplatte Cezary Śpiewak-Dowbór (KO). - Niezależnie od tych wszystkich „myków” prawnych, które zostały wykonane przez dzisiaj rządzące Prawo i Sprawiedliwość, budzi to pewien niesmak.

Inną ważną rocznicą, która będzie świętowana w najbliższych dniach jest 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Z tej okazji zaplanowano mnóstwo wydarzeń – pod wspólną nazwą Święta Wolności i Demokracji - mających uświetnić tę rocznicę. Wszystkie przebiegać one będą z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Otwarcie historycznej Bramy nr 2, debaty, koncert, strefa społeczna i wiele innych. Program jest bogaty i zróżnicowany. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Nasi goście zachęcali do wzięcia udziału w obchodach. Szczegóły można znaleźć na stronie 1980gdansk.pl.

XXVI sesję Rady Miasta Gdańska będzie można śledzić na bieżąco w dniu obrad na portalu gdansk.pl.

Początek transmisji 27 sierpnia o godz. 9.00. Zapraszamy!

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna