• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. Jak będzie wyglądał teren po dawnym targowisku na Zaspie?

Wszystkie Strony Miasta. Jak będzie wyglądał teren po dawnym targowisku na Zaspie?

Skwer Bohaterskiego Mariupola, dyskusja nad zagospodarowaniem dawnego pasa startowego na Zaspie Młyńcu, a także nowe zasady przewozu osób niepełnosprawnych, rowerów, bagażu i zwierząt w pojazdach komunikacji miejskiej. To jedne z ważniejszych tematów zaplanowanej na 28 kwietnia 49. sesji Rady Miasta Gdańska. W studiu gdansk.pl w programie "Wszystkie Strony Miasta" wspólnie z przedstawicielami wszystkich klubów radnych rozmawialiśmy o tym, które punkty obrad mogą budzić największe emocje.
26.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
cztery osoby w wirtulanym studiu siedzą na krzesłach, w tle obrazy sali plenarnej gdańskiej Rady Miasta
Program "Wszystkie Strony Miasta". Nz. od lewej Marek Wałuszko - prowadzący, Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) i Bogdan Oleszek (WdG)
zdj. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Zaproszenie do programu „Wszystkie Strony Miasta” przyjęte zostało przez Kamilę Błaszczyk, wiceprzewodniczącą klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbietę Strzelczyk, radną klubu Prawa i Sprawiedliwości i Bogdana Oleszka, reprezentującego klub Wszystko dla Gdańska.

Budżet Obywatelski 2023. Mieszkańcy zgłosili 509 projektów do przyszłorocznej edycji! 

Początek rozmowy dotyczył kwestii związanych z wojną w Ukrainie. Radni stwierdzili, że podczas czwartkowej sesji podjęta zostanie jednomyślnie uchwała w sprawie nadania jednemu ze skwerów we Wrzeszczu (u zbiegu ul. Partyzantów i ul. Matki Polki) imienia Bohaterskiego Mariupola. Jak zaznaczyli nasi rozmówcy, to był wniosek wszystkich trzech klubów w Radzie. W bardzo negatywny sposób zareagowali natomiast goście programu na odpowiedź, która dotarła do Gdańska z Sankt Petersburga, po tym, jak nasze miasto z powodu agresji na Ukrainę zerwało współpracę partnerską z tym rosyjskim miastem.

- To jest ohydny list, aż trudno go tutaj tłumaczyć. Znamy trochę realia, jak tam wygląda sytuacja w Petersburgu, że partia Putina Jedna Rosja jest przy władzy. List jest ohydny, bo oni wzywają nas do rzetelnej informacji na temat tej wojny. My mamy taką rzetelną informację – mówił Bogdan Oleszek (WdG).

- To jest odpowiedź na wypowiedzenie partnerstwa przez miasto Gdańsk Sankt Petersburgowi. To jest tak wstrętna odpowiedź i tak pełna manipulacja, że chyba lepiej byłoby już zamilczeć nad tym, po prostu zostawić to – powiedziała radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Myślę, że to jest właśnie, nie dość, że w swojej treści bardzo ohydny i kłamliwy przekaz, to też w pewnym stopniu pokazuje, jak propaganda może manipulować społeczeństwem i całą polityką. Brak wolnych mediów zapewne przyczynia się do skuteczności takich działań władz rosyjskich – dodała przewodnicząca Kamila Błaszczyk (KO).

Zobacz cały program:


W porządku obrad 49. sesji znajdzie się też wiele projektów uchwał dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wśród nich zwraca uwagę projekt obejmujący obszar w dzielnicy Zaspa Młyniec. To teren dawnego pasa startowego, na którym przez wiele lat funkcjonowało targowisko. Głosy zarówno mieszkańców Zaspy jak i radnych są, co do wyglądu tego miejsca bardzo zróżnicowane.

- Jest to miejsce dyskusyjne dla wielu ludzi od wielu lat, dlatego, że to jest w tej chwili bardzo brzydkie miejsce na Zaspie, czyli dawny pas startowy, kawałeczek od Hynka do alei Rzeczypospolitej – wyjaśniła Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Muszę powiedzieć, że brałam udział w dwóch dyskusjach publicznych na temat tego planu. No i nie jesteśmy do końca zadowoleni, jako i mieszkańcy i przedstawiciele. Nie zostały uwzględnione wszystkie uwagi mieszkańców. To znaczy część została, bo troszeczkę zwiększono ilość powierzchni biologicznie czynnej.

Radna Elżbieta Strzelczyk ma też uwagi dotyczące układu komunikacyjnego w tym miejscu. Część mieszkańców wnioskowała o budowę ronda. Radna wskazuje też, że nowa zabudowa pozbawi obecnych mieszkańców miejsc parkingowych.

- Rzeczywiście to jest takie miejsce, które budzi wiele obaw – mówiła Kamila Błaszczyk (KO). - Natomiast miasto musi podążać drogą zagęszczania do wewnątrz (…). Z tego, jak przebiegały te dyskusje, widać, że sporo z tych uwag mieszkańców zostało uwzględnione, bo też nigdy nie jest tak, że wszystkie stuprocentowo uwagi są uwzględniane. Czasami one są wzajemnie sprzeczne. Wydaje mi się, że to, co zostało w tym projekcie, który jest w tej chwili poddany pod głosowanie Rady Miasta, czyli dodatkowe ciągi komunikacyjne, które zostały tam przedstawione plus stopniowanie wysokości, czyli, że wysokość tych budynków nie będzie jednakowa, tylko będzie się zmniejszać w kierunku morza, pozwoli nadać temu miejscu śródmiejski charakter.

- To jest temat, który ja pamiętam tak długo, jak jestem radnym. On zawsze wraca – dodał radny Bogdan Oleszek (WdG). - Na pewno coś trzeba zrobić z tą częścią miasta, z tą dzielnicą. Ona musi rzeczywiście przybrać jakiś normalny kształt, bo nam się kojarzy jeszcze z tym pasem startowym, czy targowiskiem. To na pewno trzeba ucywilizować i to pewnie będzie z korzyścią dla mieszkańców. Liczę tylko na to, że w jakiś sposób nastąpi kompromis.

W punkcie 17. porządku obrad znajduje się projekt "Uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu ręcznego pojazdami gminnego transportu zbiorowego".

Wyspa Sobieszewska, Westerplatte, zoo - sezonowe linie autobusowe od majówki, łatwy przewóz rowerów

- To jest efekt rozmów i dialogu z kierowcami autobusów, motorniczymi tramwajów. Dotychczasowe przepisy niejednoznacznie definiowały sam przewóz między innymi rowerów, bo tu była główna oś tutaj sporu, ale też zwierząt. W pewnej mierze prowadzący pojazdy bali się swojej odpowiedzialności. W tej chwili regulamin po zmianach dosyć jednoznacznie określa, że może znaleźć się w pojeździe tylko tyle rowerów, ile jest na piktogramie przy drzwiach i w jaki sposób one mają być zamocowane i że to pasażer wprowadzający do pojazdu rower będzie za to odpowiedzialny – wyjaśniała Kamila Błaszczyk (KO).

- Trudno było kierowców obciążać odpowiedzialnością za to, w jaki sposób rower jest zamocowany. Natomiast w tej chwili to jest po prostu doprecyzowujące, jakie rowery mają być i ile, czy w ogóle mogą być przewożone, w których pojazdach i gdzie. Są pojazdy takie, które mają w środku na to miejsca, a są też takie pojazdy, które będą miały przyczepki do przewożenia rowerów – mówiła radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Wydaje się, że to powinno rozwiązać problem, Tym bardziej, że teraz w tej uchwale jest sprecyzowane, którym wejściem ma prawo wejść ktoś, kto posiada rower, gdzie go postawić i ile tych rowerów może być. Jeśli zobaczy, że już tam jakiś stoi, to niestety nie skorzysta – dodał Bogdan Oleszek (WdG).

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska radni podejmą też uchwałę w sprawie gotowości Miasta Gdańska do organizacji w roku 2025 Międzynarodowej Konferencji VELO-CITY. Przy głosowaniu w tej kwestii goście programu „Wszystkie Strony Miasta” nie spodziewają się dyskusji i różnicy zdań.

Porządek XLIX sesji RMG (119.05 KB)

Z obrad 49. sesji Rady Miasta Gdańska nadana zostanie transmisja – 28 kwietnia od godz. 9.00, na portalu gdansk.pl. Zapraszamy!

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord