III Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” odbędzie się mimo trwającej pandemii koronawirusa. Misją organizatorów jest inspirowanie osób 60+ do samokształcenia i zainteresowania się naukami społecznymi. Chodzi też o to, by seniorzy mieli poczucie, że są pełnoprawnymi obywatelami w naszym społeczeństwie. Jak wygląda projekt w tym roku, w czasie pandemii koronawirusa?
W programie „Wszystkie Strony Miasta” rozmawialiśmy na ten temat z naszymi gośćmi, którymi byli:
- Barbara Średniawa-Badowska – organizatorka i pomysłodawczyni Olimpiady „Senior Obywatel
- dr hab. Jan A. Wendt, prof. UG – koordynator merytoryczny Olimpiady „Senior Obywatel”, specjalista z zakresu geografii społeczno-politycznej
- Ta olimpiada wygląda zdecydowanie inaczej niż poprzednie, bo o ile wcześniej mogliśmy się spotykać, mogliśmy zapraszać kogo chcemy, tak teraz nie ma tych spotkań, nie ma tej rozmowy na żywo z naszymi wspaniałymi gośćmi. Wszystko jest online - mówiła w programie Barbara Średniawa – Badowska. - Daje się jednak prowadzić organizację olimpiady w tych trudnych czasach. Zgłosiło się już 13 starostw. Okazuje się, że niektórzy nawet cenią sobie możliwość zdobycia przy okazji wiedzy na temat internetu.
Przygotowaniom do finałów towarzyszą wykłady. Prowadzi je za pośrednictwem internetu znakomite grono specjalistów. Wykłady są możliwe do odtworzenia w dowolnym momencie, a dostęp do nich jest bezpłatny. Swoje wystąpienia publikują m.in. dr hab. Agnieszka Bógdał-Brzezińska (UW), prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (UG), dr hab. Rafał Ożarowski (WSAiB w Gdyni), dr hab. Jan A. Wendt (UG), redaktor Robert Silski i Przemysław Staroń (II LO w Sopocie).
Warto zajrzeć na strony:
Klub Olimpijczyka Srebrni Obywatele
Olimpiada Wiedzy
- Muszę powiedzieć, że zainteresowanie rośnie, ale też trzeba mówić prawdę w każdej telewizji. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że w ubiegłym roku podczas spotkań „na żywo” można było z tymi ludźmi, którzy przyszli rozmawiać, dyskutować, byli bardzo zainteresowani. Teraz informacja zwrotna jest w jakimś stopniu ograniczona. Sprawdza się natomiast kontakt mailowy. Zachęcamy osoby, które obejrzały poszczególne wykłady, nawet jeden, do przesyłania pytań mailem do wykładowców. I mamy już takie maile, na które poszczególni wykładowcy starają się osobom zaciekawionym tematyką, zgłaszającym pytania, często fachowe, odpowiadać – mówił dr hab. Jan Wendt.
Nasi goście podkreślali, że bardzo ważną wartością organizowanych przedsięwzięć związanych z olimpiadą była zawsze integracja środowiska seniorów, możliwość spotkania się. Teraz kontakty są ograniczone, widać natomiast w dobie pandemii większą integrację międzypokoleniową. Często dzieci lub wnuki, pomagając seniorom przełamać cyfrowe wykluczenie w internecie, mają po prostu więcej czasu dla swoich bliskich.
- Wspomagają nas młodzi ludzie. Pomagają swoim babciom, swoim dziadkom. Jest więc integracja międzypokoleniowa, na której zawsze nam zależało, żeby nie było getta, że są seniorzy, o których trzeba dbać i reszta. Nie! My jesteśmy razem z młodzieżą i ze wszystkimi. I to jest ta wartość dodana – mówiła Barbara Średniawa – Badowska.
Goście programu zwracali też uwagę, że w czasie pandemii internet wszedł bardzo mocno w nasze życie i zmienił je. Są jednak pewne ograniczenia związane z edukacją zdalną i trzeba mieć tego świadomość.
- Ja jestem już starszym człowiekiem, wiele lat pracuję jako nauczyciel. To nie zastępuje kontaktu z żywym człowiekiem i chyba nawet wirtualna rzeczywistość, jeszcze nie rozpowszechniona w kształceniu, nie jest w stanie tego zmienić. Może tutaj mój konserwatyzm przemawia, ale wydaje mi się, że kształcenie ludzi na różnych etapach, wymaga jednak osobistego kontaktu – mówił dr hab. Jan Wendt.
Olimpiadę „Senior Obywatel” udaje się realizować dzięki sile woli organizatorów i dobrej współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego. Swój patronat przyznali seniorom marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i europosłanka Magdalena Adamowicz. Pani Barbara ściśle współpracuje przy organizacji z członkinią zarządu województwa pomorskiego Agnieszką Kapałą-Sokalską. Zwycięzca olimpiady będzie mógł odbyć podróż do Brukseli i zapoznać się tam z funkcjonowaniem instytucji Unii Europejskiej.
W ubiegłym roku podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel" wyłoniono piętnastu laureatów, z których aż jedenastu reprezentowało Pomorze. Pierwsze miejsce zdobyła mieszkanka Gniewu.
Zobacz całą rozmowę: