• Start
  • Wiadomości
  • Wspólny czat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i jej zastępczyni Moniki Chabior

Wspólny czat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i jej zastępczyni Moniki Chabior

Protest samorządów, domy opieki dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi, równość w dostępie do lekcji religii i etyki, ale także szczepienia przeciw grypie i zbliżające się “odpalenie świąt” w Gdańsku - to tematy poruszone podczas czatu prezydent Gdańska z mieszkańcami.
01.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
chabioDulk

Na początku internetowego spotkania z mieszkańcami, które odbyło się we wtorek, 1 grudnia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała o akcji protestacyjnej samorządów pn. “Pozostaje nam tylko ciemność”, które efekt - wygaszenie na godzinę oświetlenia części obiektów publicznych w centrach miast - można było zobaczyć także w Gdańsku (dokładnie w trakcie trwania czatu).

- Sto samorządów w kraju przyłączyło się do tego protestu. Chcemy zwrócić waszą - mieszkańców uwagę, na trudną sytuację finansową naszych samorządowych wspólnot. Dziś symbolicznie wyłączamy oświetlenie różnych budynków - tłumaczyła prezydent Gdańska. - Jednak kto wie: jeśli dalej w taki sposób będą zabierane pieniądze na funkcjonowanie gmin, być może będziemy musieli zdecydować o tym, które lampy wyłączyć, albo czego innego nie robić. To nie są pieniądze dla prezydenta, czy urzędników. To są pieniądze na dobrej jakości edukację i przestrzenie publiczne, czy na opiekę społeczną. Same zmiany podatkowe, które rozpoczęły się w 2019 roku, spowodowały że już dziś w budżecie Gdańska mamy mniej o 100 mln złotych. To bardzo duże pieniądze, za które moglibyśmy wybudować trzy - cztery przedszkola. Ciemnością chcemy pokazać, jak nie chcemy, żeby było.

Następnie Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła swoją nową zastępczynię - Monikę Chabior, dla której 1 grudnia był pierwszym dniem pracy na tym stanowisku i poprosiła, by przypomniała, za co odpowiada jako z-ca ds. edukacji i spraw społecznych.

- Tytuł to jedno, ale główne dziedziny, za które będę odpowiadać to edukacja, sprawy społeczne i zdrowie. Wielkie wyzwanie przede mną - odpowiadała Monika Chabior. - . Zespół już poznałam i entuzjastycznie podchodzę do nowej pracy. Nie mogę się już doczekać, kiedy obok mojego entuzjazmu dla edukacji, spraw społecznych i zdrowotnych, będę mogła wyżyć się menadżersko, bo zarządzanie to moja pasja. Uważam, że sprawy społeczne i nasze wartości związane z angażowaniem się w sprawy społeczne nabierają rzeczywistej wagi, gdy wdrażamy rzeczy, które ludzie mogą odczuć. Nie mogę się doczekać, gdy wszyscy zobaczą, że i dzięki mnie się coś tu dzieje. Zespół jest duży, zaangażowany i działa już od wielu lat razem. Zrobię wszystko, by się w niego dobrze wpiąć.

Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że w nocy z 30 listopada / 1 grudnia zakończyło się głosowanie w BO 2021 i że wzięło w nim udział ponad 40 tysięcy osób. Poinformowała także, że zwycięzców poznamy w sobotę, 5 grudnia, rano.

Pierwsze pytanie, na które padła odpowiedź podczas czatu, dotyczyła możliwości zbudowania żłobka miejskiego w Olszynce, o który wnioskowała jakiś czas temu rada dzielnicy.

- W Gdańsku budujemy żłobki zgodnie z planem opartym na informacjach dotyczących perspektywy rozwoju dzielnic. W tym momencie w Olszynce nie planujemy budowy żłobka, ale na granicy dzielnicy jest żłobek, na ul. Augustyńskiej. Nie zawsze jesteśmy w stanie budować placówki dla najmłodszych tam, gdzie wszyscy byśmy chcieli, ale staramy się je uruchamiać także tam gdzie państwo pracują - odpowiadała Monika Chabior. - Ci z państwa, którzy nie mogą sobie pozwolić na prywatny żłobek w dogodnej okolicy, a pracują, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach gdańskiego bonu żłobkowego. Zawsze można też przyjrzeć się innym rozwiązaniom, są np. instrumenty wsparcia w tworzenia żłobków z urzędu marszałkowskiego z RPO (Regionalny Program Operacyjny, środku unijne - red.) na wsparcie inicjatyw oddolnych. Zapraszam społeczników z Olszynki na dyskusję i wspólne zastanowienie się, w jaki sposób można to zrobić z wykorzystaniem szerszych narzędzi wsparcia.

 

Prezydent Gdańska przypomniała, że w placówkach opieki nad najmłodszymi mieszkańcami nie ma rejonizacji - w związku z tym powstanie żłobka publicznego w danej dzielnicy nie oznacza, że dostaną się do niego w pierwszym rzędzie dzieci w niej mieszkające.

 

Inny uczestnik czatu pytał, dlaczego nie ma w Gdańsku całodobowego domu pomocy społecznej przeznaczonego dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi.

 - W Gdańsku kierujemy się raczej na pomoc środowiskową, czyli wsparcie wytchnieniowe, psychologiczne, domy dzienne, klubu i domy samopomocy - wyliczała zastępca prezydent Gdańska. - Natomiast jeśli chodzi o opiekę całodobową, faktycznie współpracujemy z jednostkami spoza Gdańska. Musiałby pojawić się partner społeczny, który zechciałby wziąć na siebie jakąś odpowiedzialność za współpracę z nami w prowadzeniu takiej placówki. Dużo zależy też od całego systemu w Polsce. Może się zdarzyć, że nawet jeśli uruchomimy taki dom w Gdańsku, według systemu będą do niego kierowane osoby spoza naszego samorządu. Tematy zdrowia psychicznego i chorób dementywnych oraz ukierunkowanie wsparcia na obie te dziedziny, są mi bardzo bliskie. Będziemy ten temat jeszcze podejmować.

Aleksandra Dulkiewicz: - Mamy świadomość, że miejsc dla osób wymagających całodobowej opieki potrzeba o wiele więcej niż jesteśmy w stanie zapewnić. Kiedy dwa tygodnie temu składałam nowy projekt budżetu miasta na rok 2021, razem z moimi współpracownikami zadawaliśmy sobie pytanie, skoro jest mniej pieniędzy, to czego nie robimy, na co brakuje - na pewno brakuje pieniędzy i na pewno niedofinansowana jest opieka całodobowa nad osobami potrzebującymi jej ze względu na wiek czy choroby. 



W spotkaniu pojawiły się też “wątki drogowe”. Jeden z internautów zwrócił uwagę na brak przed Szkołą Muzyczną przy ul. Gnilnej informatora/miernika prędkości dla przejeżdżających tędy kierowców. Prezydent Dulkiewicz obiecała, że przyjrzy się tej lokalizacji, przypominając jednocześnie, że stawianie takich urządzeń przed szkołami często finansowane było dotąd w ramach budżetu obywatelskiego.

Jedna z uczestniczek czatu pisała w komentarzach o niewystarczający oznakowaniu przejścia dla pieszych przy ul. Niepołomnickiej/Przemian, w tej sprawie również zostanie podjęta interwencja.

 

Internauci zadali dwa pytania dotyczące Modelu Równego Traktowania w Gdańsku.

Pierwsze dotyczyło obecności religii i etyki w szkole i możliwości takiej organizacji pracy szkół, by lekcje te odbywały się na początku lub na końcu zajęć.

- Wszyscy się zgadzamy, by wszyscy mieli równy dostęp do tych lekcji. Ta kwestia nie dotyczy tylko osób, które są katolikami bądź osobami niewierzącymi, ale też osób, które  wyznają inne religie, czy światopoglądy. Na początku przyszłego roku planujemy zebrać informacje ze szkół na ten temat i będziemy szukać najlepszych rozwiązań, by poznać najlepsze praktyki i starać się je upowszechnić, ale to bardzo duże wyzwanie, z którym będziemy nadal pracować, bo to nie jest nic nowego, to nie przychodzi razem ze mną - odpowiedziała Monika Chabior.

 

Jak wygląda praktyczne wsparcie osób LGBT+ w Gdańsku - to było kolejne pytanie dotyczące Modelu.

Monika Chabior odpowiedziała, że realizowane jest ono poprzez Gdańskie Centrum Równego Traktowania. Miasto przeszło ewaluację tego projektu i otrzymało rekomendacje dotyczące ulepszenia sposobu działania Centrum.

- Chodzi o poszukiwanie konkretnych procedur, które pozwolą od zgłoszenia przejść do wdrożenia wsparcia poprzez nie tylko samo centrum, ale jego współpracę z konkretnymi jednostkami pomocowymi w Mieście. I to musimy dopracować, żeby ta pomoc mogła działać szybko, według procedury, a nie interwencjonistycznego podejścia - zaznaczyła zastępca prezydent. - Wsparcie i zapewnienie odnośnie równości jest oczywiste, bardzo ważny jest ten praktyczny wymiar. Jesteśmy w stałym kontakcie z Radą ds. Równego Traktowania z organizacjami pozarządowymi, które z nami działają.

 

Padło także pytanie, czy Gdańsk ma plany wprowadzenia szczepień przeciwko grypie dla nauczycieli.

- Od lat prowadzimy program takich szczepień dla seniorów, w tym roku chcieliśmy go poszerzyć, by dać większą ochronę seniorom, zapowiadaliśmy także takie wsparcie dla nauczycieli, ale niestety, nie możemy tych zamierzeń zrealizować z powodu braku szczepionek na grypę na rynku - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. - Z pierwotnego programu dla seniorów udało nam się zakupić jedną czwartą potrzebnych szczepionek. To ewidentne zaniedbanie tych osób, które powinny brać odpowiedzialność za obecność tej szczepionki na rynku, tym bardziej, że byliśmy zachęcani, by się szczepić.



Prezydent Dulkiewicz przypomniała także, że w najbliższą sobotę 5 grudnia, Gdańsk rozbłyśnie świątecznie, również w nowych miejscach, np. w Parku Reagana, w Parku Oruńskim, czy Hirona na Osowej, a w sercu Gdańska, nad Targiem Węglowym, rozpostarty zostanie dach ze światełek. Oprócz tradycyjnej choinki na Długim Targu, drzewka rozbłysną także w ośmiu dzielnicach Gdańska.

Na zakończenie Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła internautów, by 15 grudnia pojawili się przed ekranami swoich komputerów na “czacie specjalnym” z udziałem wszystkich jej współpracowników oraz sekretarz i skarbnik Miasta.

- Co roku w grudniu organizowaliśmy spotkanie obywatelskie w filharmonii, w tym roku z powodu pandemii nie ma takiej możliwości, ale chcemy się z wami spotkać w dużym gronie i opowiedzieć, co się udało zrealizować w mijającym roku i jakie mamy plany na następny. Zapraszam!

 

Czat można odtworzyć na profilu Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu