- Dzień Różnorodności to czas, kiedy w sposób szczególny możemy cieszyć się z tego, że jesteśmy różni: różnimy się poglądami, miejscem urodzenia, kulturą, orientacją seksualną czy religią. I to nas wzbogaca, pozwala ciekawiej i pełniej żyć - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Dlatego zapraszam wszystkie gdańszczanki i gdańszczan do wspólnego świętowania. Pokażmy, jak wiele nas łączy. Bo łączy nas przecież Gdańsk, czyli miasto wolności, solidarności, równości i otwartości. Do udziału zachęcam też przyjaciół Miasta oraz gościnie i gości.
Impreza rozpocznie się 20 maja o godzinie 12 na 100czni przy ul. Jerzego Popiełuszki 5 w Gdańsku. Do dyspozycji gości będzie przestrzeń ogrodu społecznego, czyli strefa spotkań, rozmów, „chill-outu”. Każdy może przynieść swoją roślinę i ją tam posadzić.
Podobnie jak w zeszłym roku, będzie można skosztować dań z kuchni społecznej, czyli dania przygotowanego wspólnie przez tych, którzy pojawią się w 100czni i będą mieli ochotę wspólnie kroić, obierać, przyprawiać, gotować, a na końcu smakować.
W ramach Dnia Różnorodności zaplanowano też etnowarsztaty. Wykład "Religie świata" przybliży takie wyznania jak buddyzm, islam i hinduizm.
- Dzieci dowiedzą się, dlaczego hinduscy bogowie mają tak dużo rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach Indii i dlaczego każdy hindus musi wykąpać się choć raz w życiu w Gangesie. W prosty sposób nauczą się, dlaczego do meczetu nie wolno chodzić w butach, dlaczego muzułmanie nie mają świętych obrazów i po co zabierają ze sobą w podróż małe dywaniki. Na koniec poznają historię księcia Siddharthy, który z miłości do ludzi chciał im pomóc w codziennych udrękach i jak powstała filozofia zwana buddyzmem - zapowiadają organizatorzy warsztatów.
Będzie też szansa poznawać świat poprzez… herbatę przygotowując pięć, zupełnie różnych naparów. Będą herbaty słodkie, gorzkie, słone a nawet takie, które herbatami wcale nie są. To będzie wędrówka przez Chiny, Indie i Tybet, a nawet do Afryki. Uczestnicy dowiedzą się, skąd wzięło się słowo „herbata”, jaką wodą zalewamy zieloną, a ile kostek cukru potrzeba na szklaneczkę tureckiej.
- Dzień Różnorodności to element kampanii Łączy nas Gdańsk. Poprzez te kampanię chcemy pokazać, że największym kapitałem każdego miasta są ludzie, a Gdańsk od zawsze jest miejscem, gdzie krzyżują się historie osób z całego świata. Razem tworzymy unikalną jakość – podkreśla Piotr Kowalczuk.
Czytaj także: Łączy nas Gdańsk. Udana inauguracja - w sobotę poznasz smaki świata
Zobacz wideoczat: Łączy Nas Gdańsk - mówią ambasadorowie kampanii