• Start
  • Wiadomości
  • Współczesna mitologia polityczna - spotkanie z dr hab. Marcinem Napiórkowskim

Współczesna mitologia polityczna - spotkanie z dr hab. Marcinem Napiórkowskim

Polska wyobraźnia polityczna rozdarta jest między dwie wizje: liberalną oraz konserwatywno-patriotyczną. Czy przyszła pora na zaproponowanie trzeciej wizji? Czy w ogóle da się ją zbudować? Współczesnej mitologii politycznej poświęcone będzie spotkanie online z kulturoznawcą i publicystą, dr. hab. Marcinem Napiórkowskim. Zaprasza Klub "Tygodnika Powszechnego" w Trójmieście w czwartek, 22 października, o godz.18.00.
20.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kwiecień 2018 roku, dr hab. Marcin Napiórkowski w Ratuszu Głównego Miasta był gościem gościem Gdańskiej Debaty Obywatelskiej Mity polityczne - wczoraj i dziś  z okazji 100-lecia Niepodległości
Kwiecień 2018 roku, dr hab. Marcin Napiórkowski w Ratuszu Głównego Miasta był gościem gościem Gdańskiej Debaty Obywatelskiej "Mity polityczne - wczoraj i dziś" z okazji 100-lecia Niepodległości
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Klub "Tygodnika Powszechnego" w Trójmieście zaprasza na kolejne spotkanie.

"Wyobraźnię zbiorową zawsze organizują mitologie. To one dostarczają opowieści i znaków pozwalających na synchronizację naszych zbiorowych wysiłków, nadziei i lęków. Polska wyobraźnia polityczna rozdarta jest między dwie wizje: liberalną, postrzegającą Polskę jako pewien projekt modernizacyjny, oraz konserwatywno-patriotyczną, odwołującą się do figury oblężonej twierdzy.

Czy przyszła już pora na zaproponowanie trzeciej wizji? Czy w ogóle da się ją zbudować? I czym miałaby ona być: syntezą dwóch dotychczas funkcjonujących modeli, czy czymś zupełnie nowym i jakościowo od nich odrębnym?"

- pisze Jolanta Rokicka w zaproszeniu na spotkanie z kulturoznawcą i publicystą, dr. hab. Marcinem Napiórkowskim, które odbędzie się w czwartek, 22 października. Rozmowę poprowadzi Dariusz Szreter z „Dziennika Bałtyckiego”.

Transmisja w czwartek, 22 czerwca, na Facebook.com/klubtygodnika, klubtygodnika.pl/tv oraz www.gdansk.pl. Początek o godz. 18.00. 

 

Gość debaty:

Marcin Napiórkowski (ur. 1985) - doktor habilitowany, semiotyk kultury. Ukończył kulturoznawstwo (IKP UW, 2006) i socjologię (ISNS UW, 2008), a także studia doktoranckie z filozofii w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (2010). W latach 2013-14 odbył staż podoktorski na University of Virginia, w roku 2015 uzyskał habilitację (kulturoznawstwo). Wykorzystuje narzędzia semiotyki i strukturalizmu do badań nad „współczesnymi mitologiami”. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako konsultant, wykładowca i prowadzący szkolenia od wielu lat współpracuje z firmami, organizacjami oraz instytucjami kultury, pomagając obalać szkodliwe mitologie i kształtować kulturę komunikacyjną opartą na rzetelnej wiedzy. Jest autorem ponad stu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz pięciu książek, w tym Mitologii współczesnej (2013) i Kodu kapitalizmu (2019). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Więzi” czy „Znaku”. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, prowadzi też bloga „Mitologia współczesna” poświęconego semiotyce kultury, zwłaszcza dzisiejszym formom wyobraźni mitycznej (www.mitologia współczesna.pl). 

Marcin Napórkowski w kwietniu 2018 roku był gościem Gdańskiej Debaty Obywatelskiej "Mity polityczne - wczoraj i dziś" z okazji 100-lecia Niepodległości. Mówił m.in. o mitach dawnych: Piłsudskiego albo Dmowskiego i mitach współczesnych: Lecha Wałęsy czy Smoleńska. Jak powstają, jak kształtują naszą świadomość i zbiorową tożsamość. 

Zobacz zapis Gdańskiej Debaty Obywatelskiej "Mity polityczne - wczoraj i dziś" 


Prowadzący:

Dariusz Szreter (ur. 1963) - publicysta, felietonista, dziennikarz prasowy i radiowy. Z wykształcenia historyk filozofii, absolwent KUL. Z pomorskimi mediami związany od 1990 roku. Pracował m.in. w Gazecie Gdańskiej, Radiu Plus, Radiu Eska Nord, którego był pierwszym redaktorem naczelnym. Od 1997 związany z Dziennikiem Bałtyckim, gdzie obecnie kieruje działem publicystyki. Zajmuje się problematyką społeczną, polityczną i zagadnieniami historii idei. Jest też dziennikarzem muzycznym, prowadził autorską audycję w Radiu Gdańsk oraz Gdynia Radio. Był pomysłodawcą i współautorem scenariusza filmu dokumentalnego o Czesławie Niemenie: „Czy mnie jeszcze pamiętasz”.


Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Gdańska.

 

TP napiorkowski

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej