• Start
  • Wiadomości
  • Wsparcie osób po stracie. Centrum "eMOCja" - pierwsze takie miejsce na Pomorzu - już działa

Wsparcie osób po stracie. Centrum "eMOCja" - pierwsze takie miejsce na Pomorzu - już działa

- Setki osób, które przyjdą tu z trudnymi emocjami - wyjdą z mocą - mówił Ewa Liegman, prezes Zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom podczas otwarcia „eMOCji” - Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie, nowej siedziby Hospicjum Pomorze Dzieciom i Hospicjum „Tulipani”. Centrum mieści się w budynku dawnego komisariatu na Stogach.
17.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Holistyczne_Centrum_Wsparcia_po_Stracie_eMOCja_otwarcie_180820_800px
Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie „eMOCje” to nowa siedziba Hospicjum Pomorze Dzieciom i Hospicjum „Tulipani”. Centrum mieści się w budynku dawnego komisariatu na Stogach
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

W Centrum "eMOCja", które mieści się przy ulicy Ugory 9 na gdańskich Stogach, wsparcie znajdą osoby w najtrudniejszym życiowym momencie - po stracie bliskich albo po otrzymaniu diagnozy o nieuleczalnej chorobie.

 

eMOCja - pierwsze takie miejsce w Polsce wspierające osoby po stracie. Powstaje w Gdańsku

 

W piątek, 17 lipca 2020 roku otwarto Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie, w którym osoby doświadczające śmierci dziecka, partnerów życiowych, samobójstw bliskich osób, wczesnych strat (poronień, strat okołoporodowych), diagnozy nieuleczalnej własnej lub osób bliskich znajdą pomoc i wytchnienie dzięki szerokiemu wsparciu. To wsparcie na wielu płaszczyznach: polegające na  pracy z ciałem, pomocy psychologicznej i duchowej, indywidualnej i grupowej, również m.in. poprzez prowadzone przez specjalistów warsztaty podnoszące świadomość.

 

Holistyczne_Centrum_Wsparcia_po_Stracie_eMOCja_otwarcie_180825_800px
Darczyńcy, dzięki którym powstało Centrum, podczas jego uroczystego otwarcia w piątek, 17 lipca 2020 roku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Budynek po dawnym komisariacie na Stogach użyczył w imieniu miasta pod koniec 2019 roku Paweł Adamowicz, zmarły tragicznie prezydent Gdańska, a remont i przystosowanie zaniedbanych pomieszczeń trwało tylko osiem miesięcy przy ogromnym wsparciu darczyńców. 

- Ta uroczystość to hołd przede wszystkim dla dzieci, które odeszły pod naszą opieką, zostawiając po sobie pewność, że życie nie kończy się, ale się zmienia, a śmierć jest wielką tajemnicą - powiedziała Ewa Liegman. - Okazuje się, że też trzeba umieć ją przeżyć, a więc uczymy się. W tym budynku zdarzył się cud. Jeszcze parę miesięcy temu bez pieniędzy a z wiarą i nadzieją, nikt z nas nie ośmieliłby się nawet marzyć, że wszystkie historie anonimowych bohaterów Hospicjum Pomorze Dzieciom zamienią się w przestrzeń pomagania jeszcze większej liczbie nieuleczalnie chorych osób i ich bliskich.  

Nowy budynek, którego remont kosztował 1,5 mln zł, pozwoli pomagać większej liczbie osób i poszerzyć zakres pomocy. Na prawie 500 mkw. znajdują się pokoje dla dzieci nieuleczalnie chorych przystosowane do pobytu z bliskimi, pokoje do terapii, do pracy z psychologami, na spotkania grup wsparcia. 

 

Wsparcie dla gdańszczan w żałobie. Hospicjum czeka na tych, którzy utracili bliskich

 

- Byłam tu wielokrotnie, kiedy wnętrza budynku wyglądały zupełnie inaczej - mówiła podczas otwarcia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziś widzę samych przyjaciół tego miejsca, Stogów, Gdańska, miasta wolności i solidarności. Często traktujemy to hasło jak slogan, ale doświadczenia tego roku, także związane z epidemią, pokazują, jak rozumiemy w Gdańsku solidarność. To też solidarność z najbardziej potrzebującymi. To miejsce jest dowodem na taką solidarność. To piękna idea. W tym miejscu często dochodzi do pożegnań, ale po każdej nocy wstaje dzień i z każdego wydarzenia, trudnych sytuacji, które przepracowujemy, zostanie jakieś zadanie, misja do spełnienia, coś co możemy zrobić, żeby otaczający nas świat w skali mikro był lepszy. 

 

Holistyczne_Centrum_Wsparcia_po_Stracie_eMOCja_otwarcie_180831_800px
Krzysztof Mroczek odsłania stojący przed wejściem pomnik Anioła, któremu twarzy użyczyła Martyna, tragicznie zmarła córka
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Podczas uroczystości odsłonięto pomnik Anioła, któremu twarzy użyczyła 13-letnia Martyna. Zrobił to Krzysztof Mroczka, ojciec tragicznie zmarłej dziewczynki. 

- Martyna miała 13 lat, kiedy zginęła w wypadku samochodowym na przejściu dla pieszych przed swoją szkołą - mówił ojciec Martyny. - Jestem wdzięczny, że to właśnie Martyna może być patronką takiego miejsca i może "pracować" wśród świetnych ludzi. Kiedy Martyna zginęła, wiele osób mówiło: "nie wyobrażam sobie tego, co czujesz". I rzeczywiście, tego nie można sobie wyobrazić. To koniec świata, straszny, obezwładniający ból, mózg tego nie przyjmuje do wiadomości. Ale wierzę, że spotkam się z Martyną. 

Hospicjum w Centrum Wsparcia eMOCja będzie kontynuowało swoje dotychczasowe działania: udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu pediatrycznej opieki paliatywnej dla nieuleczalnie chorych dzieci. Organizacja wysoce specjalistycznej opieki w ostatniej fazie choroby dziecka wymaga zatrudnienia interdyscyplinarnego zespołu, dostępnego 24 godziny na dobę, zapewnienia wysokiej klasy sprzętu medycznego łagodzącego uporczywe objawy, utrzymania floty samochodowej i siedziby hospicjum.

Dzięki hospicjum możliwy jest powrót nieuleczalnie chorych dzieci do rodzinnego domu, czyli zapewnienie ciągłości opieki po wypisaniu śmiertelnie chorego dziecka ze szpitala. Hospicjum domowe stoi na straży uporczywej terapii dzieci, dla których współczesna medycyna nie zna ratunku, by zamiast przedłużającej się hospitalizacji w fazie terminalnej, umożliwić pobyt rodzinie razem, w swoim naturalnym środowisku: godne życie w czasie choroby i godną śmierć. 

Holistyczna opieka gwarantowana przez hospicjum obejmuje wsparciem nie tylko umierające dziecko, ale i całe jego najbliższe otoczenie: rodziców, rodzeństwo w czasie choroby, jak i po śmierci dziecka.

 

Holistyczne_Centrum_Wsparcia_po_Stracie_eMOCja_otwarcie_180844_800px
Jeden z pokoi w Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W "eMOCji" uzyskamy:

1. POMOC W ŻAŁOBIE

- konsultacje psychologiczne dla osób po stracie, w żałobie, w kryzysach życiowych

- terapia powikłanej żałoby;

- grupy wsparcia dedykowane konkretnym rodzajom straty (strata dziecka, partnera, rodzica, samobójstw, nagła strata, strata okołoporodowa);

- warsztatowe grupy wsparcia dla dzieci oraz młodzieży po stracie;

- warsztaty darmowe - życie po stracie, życie w chorobie.

 

2. POMOC W POWROCIE DO ŻYCIA PO STRACIE BLISKICH, W CHOROBIE

- warsztaty dotyczące poczucia własnej wartości;

- warsztaty pracy z ciałem;

- spotkania filmowe, prelekcje i wykłady tematyczne/ spotkania autorskie;

- poszukiwanie i przekazywanie informacji o możliwościach zaangażowania się w różne aktywności i działania na terenie miasta ( przy wsparciu animatora);

- miejsce spotkań – czytelnia;

- koncerty relaksacyjne;

- warsztaty medytacyjne.

 

3. SZKOLENIA I EDUKACJA

- szkolenia dla personelu medycznego dotyczące komunikacji z pacjentem w ostatnich fazach życia i jego bliskimi w obliczu śmierci;

- szkolenia i warsztaty dla psychologów i zawodów pokrewnych dotyczące umierania, straty, żałoby;

- szkolenia i warsztaty dla studentów psychologii, medycyny dotyczące umierania, straty, żałoby;

- programy edukacyjne dla przedszkoli, szkół, studentów;

- spotkania dla zespołów firm;

- spotkania dla więźniów;

- warsztaty dla pracowników firm o kryzysach, zmianach, stracie i śmierci w ujęciu zawodowym.

 




TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim