Spotkanie odbyło się we wtorek, 3 października, i rozpoczęło się na ul. Konopnickiej. Stan tutejszej jezdni i chodnika jest kiepski. Na 2019 rok zaplanowano ich modernizację. Arkadiusz Kowalina, przewodniczący zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny, zasugerował, by po przeprowadzeniu prac remontowych zasadzić tu głogi czerwone i białe. - Byłoby to zgodne z historycznymi nasadzeniami - argumentował.
Koniecznie poszerzyć trzeba przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzka i Partyzantów, na wysokości centrum handlowego "Manhattan". W przyszłym roku zmodernizowany zostanie też odcinek ul. Partyzantów wzdłuż wspomnianego centrum. Leżące tu obecnie nierówne betonowe płyty zastąpione zostaną nową asfaltową nawierzchnią.
Przechodząc obok "Dolarowca" dzielnicowi radni zasugerowali, by wyremontować otaczający go chodnik, prowadzący do pobliskiego przystanku autobusowego. Inwestycję wpisano na listę na rok 2020. Urzędnicy przeanalizują jednak, czy możliwa będzie jej realizacja już w przyszłym roku w ramach wspomnianej modernizacji ul. Partyzantów.
Jeszcze w tym miesiącu załatane zostaną z kolei dziury w jezdni na pobliskiej ul. Matki Polki.
Jest kilka kwestii, które rozwiązać trzeba, przy dobrej woli mieszkanców ul. Partyzantów. Jedną z nich jest problem ze śmieciami. Na wysokości budynku przy ul. Partyzantów 18, przy chodniku, stoi kilka wolnostojących kontenerów na odpady. Korzystają z nich mieszkańcy pobliskich wspólnot mieszkaniowych. Jak tłumaczyli urzędnicy, kwestię tę starano się już dawno rozwiązać, sugerując wspólnotom wygospodarowanie miejsca na ich terenie. Tak się jednak nie stało. We wtorek padł więc pomysł, by zaproponować wspólnotom wydzierżawienie od Miasta terenu, na którym obecnie stoją kontenery i wybudować tu estetyczną wiatę śmietnikową. W tej sprawie Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych zorganizuje spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami.
W kiepskim stanie technicznym jest budynek przy ul. Partyzantów 24. Obecnie trwają wykwaterowania, ale w obiekcie zajęte są jeszcze trzy lokale. Sześć tygodni po tym, kiedy zostanie całkowicie opuszczony przez ostatnich mieszkańców, będzie można go rozebrać.
- Teren, na którym się znajduje, przeznaczony jest do sprzedaży - przyznał wiceprezydent Piotr Grzelak.
W ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni rozebrane zostaną komórki stojące na tyłach tego budynku. Obecnie przebywają w nich głównie osoby bezdomne, które w ciągu dnia przesiadują m.in. przy pobliskim śmietniku, zazwyczaj spożywając alkohol.
Okazuje się, że solą w oku okolicznych mieszkańców jest znajdujący się przy tej ulicy prywatny parking. Dzielnicowi radni zwracali uwagę głównie na mało estetyczne ogrodzenie, a także brak, ich zdaniem, swobodnego i wygodnego przejścia z ul. Partyzantów do Parku de Gaulle'a. Urzędnicy przyznali, że w kwestii ogrodzenia i samego parkingu niewiele mogą zrobić, ponieważ jest to teren prywatny. Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zgłoszone zostanie jednak uszkodzone, stwarzające przez to niebezpieczeństwo, ogrodzenie.
W przyszłym roku, w ramach programu "Jaśniejszy Gdańsk", doświetlony zostanie Park de Gaulle'a, dzięki czemu będzie tu bezpieczniej po zmroku. Na 2020 rok zaplanowano z kolei remont jezdni na ul. Brzozowej.
Gospodarskie spacery w dzielnicach są przygotowaniem do cyklicznych spotkań prezydenta Gdańska i jego zastępców z mieszkańcami danej dzielnicy. W przypadku Wrzeszcza Górnego takie spotkanie zaplanowano 19 października (czwartek) w gmachu Szkoły Podstawowej nr 39 przy ul. Obywatelskiej 1. Początek o godz. 17.00.