Na placu budowy są już geodeci, którzy wykonują niezbędne pomiary. Dokonać trzeba było też już niezbędnych wycinek. Wykonawca prac czeka obecnie na dostawę materiałów budowlanych. Prace powinny więc ruszyć w najbliższych tygodniach.
Zbiornik "Jaśkowa Dolina" będzie miał pojemność 9261 metrów sześc. Głównym założeniem budowy tego obiektu jest czasowe zretencjonowanie, a następnie powrotne odprowadzenie wody z opadów nawalnych do istniejącej kanalizacji deszczowej. Chodzi o to, by maksymalnie odciążyć kanalizację w czasie intensywnych deszczy. Obiekt będzie znajdować się w obszarze potoku Jaśkowego.
Zbiornik będzie podzielony na dwie części. Pierwszą stanowić będzie piaskownik, w którym następować będzie proces osadzania zawiesin i piasków dla ochrony zbiornika przed zamulaniem. Następnie woda będzie przelewać się do części dolnej zbiornika, czyli tzw. zbiornika właściwego. Jego główna czasza w części dolnej będzie zasilana wodami gruntowymi. Nadmiar wody będzie odprowadzany przelewem szczelinowym do koryta wspomnianego potoku Jaśkowego.
Otoczenie zbiornika, podobnie jak wiele innych tego typu obiektów w Gdańsku, będzie spełniało funkcję rekreacyjną. Zbudowany zostanie pomost widokowy na brzegu południowym, którego krawędź wychodzić będzie nad lustro wody. Na brzegu północnym powstanie cypel, na którym wykonana zostanie drewniana altana oraz ławki parkowe. Inwestycja powinna zakończyć się pod koniec listopada 2021 r.
Inwestycję realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe „BIMEL” Sp. z o.o. Koszt robót wyniesie ponad 9,5 mln złotych. Prace zakończą się w listopadzie 2021 r.
Budowa zbiornika Jaśkowa Dolina jest realizowana w ramach programu unijnego pn. „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk - etap II”.
Program ten uwzględnia także, już trwającą, budowę przepompowni na Stogach, u styku ul. Stryjewskiego, ul. Tamka i ul. Siennej. Przepompownia będzie zbierała wodę z deszczówki i przenosiła ją do ujścia przy Martwej Wiśle. W ramach tej inwestycji wybudowane zostaną też trzy pompy zatapialne i niewielki zbiornik. Inwestycja ma zapobiec podtopieniom do jakich dochodzi w rejonie ul. Stryjewskiego przy nawalnych deszczach i wysokich stanach wody na Martwej Wiśle. Przebudowany zostanie również kolektor deszczowy, którego ujście zostanie poprowadzone do rzeki.
W ramach tego unijnego programu zakończono w ostatnich dniach trzeci etap przebudowy dróg w Osowej, połączony z budową kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej. Roboty prowadzone były na ul. Koziorożca, Zeusa i Keplera.
W ubiegłym roku, w ramach tego przedsięwzięcia zakończono: budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera, Kasprowicza, budowę zbiornika retencyjnego Strzelniczka II wraz z regulacją potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II oraz budowę rowu M-4.