• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Górny. Powstaną dwa nowe biurowce przy al. Grunwaldzkiej [WIZUALIZACJE]

Wrzeszcz Górny. Powstaną dwa nowe biurowce przy al. Grunwaldzkiej [WIZUALIZACJE]

Dwa powojenne budynki w pierzei al. Grunwaldzkiej w Górnym Wrzeszczu zostały szczelnie opakowane w rusztowania i siatki osłaniające. W najbliższych miesiącach będą rozebrane prawie doszczętnie i przebudowane na nowoczesne biurowce.
20.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dwa budynki w pierzei przy al. Grunwaldzkiej w opakowaniu. To znak, że niedługo znikną

Czy wrzeszczańska inwestycja firmy Torus, znanej z budowy kompleksu biurowego Alchemia w Oliwie, także będzie nosiła “chemiczną” nazwę - jeszcze nie wiadomo, ale jest to mocno prawdopodobne. W jednym z rozbieranych obecnie budynków, pod numerem 48/50, do 2011 roku mieściła się bowiem siedziba firmy Chemia, później przez jakiś czas działał tu oddział jednego z banków. Na parterze pod sąsiednim adresem (nr 46) funkcjonował ostatnio sklep z odzieżą używaną.

To już przeszłość. Oba sąsiadujące ze sobą budynki, pochodzące z połowy lat 50.tych ubiegłego wieku, zostaną gruntownie przebudowane, a właściwie rozebrane prawie “do zera”, ponieważ ich konstrukcja nie spełniała dzisiejszych norm obciążeniowych i wymogów bezpieczeństwa dla biurowców.

Wizualizacja biurowca budowanego przez firmę Torus przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu

Tak będzie się prezentował nowy wrzeszczański biurowiec w nocy. Jak będzie wyglądał ten drugi, od strony ul. Wassowskiego, deweloper na razie nie zdradza

Prace rozbiórkowe już się rozpoczęły i potrwają do połowy grudnia, po czym realizowane będą dwa etapy budowy. Docelowo powstaną dwa budynki z łącznikiem o łącznej powierzchni najmu blisko 10 tys. mkw. w tym ponad 8 tys. mkw. z przeznaczeniem na biura. Najpierw wzniesiony zostanie biurowiec od strony al. Grunwaldzkiej (w miejsce dwóch rozbieranych obecnie obiektów), później kolejny, na wewnętrznej działce od strony ul. Wassowskiego.

- Wrzeszcz zdecydowanie potrzebuje dzisiaj inwestycji, które pozwolą podnieść rangę tej dzielnicy i ożywić ją biznesowo. W miejscu substandardowej zabudowy powstanie nowoczesny obiekt biurowy, tworząc nową wartość dla tej części Gdańska - uważa Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus i podkreśla, że wynajem powierzchni w nowym biurowcu będzie także w zasięgu mniejszych podmiotów.

Budynek biurowo-usługowy od strony al. Grunwaldzkiej będzie mieć pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Zaprojektowany został tak, by wpisać się w pierzeję al. Grunwaldzkiej i stanowić kontynuację istniejącej zabudowy. Na poziomach od parteru do poziomu +4 budynek stanowić będzie jedną bryłę, dostosowując się wysokością do budynków sąsiednich. Od strony alei Grunwaldzkiej elementy infrastruktury technicznej zlokalizowane na dachu będą wycofane w stosunku do głównej elewacji. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe dostępne jednocześnie od strony ulicy i z holu budynku.

Przewidziano dwadzieścia miejsc parkingowych dla samochodów, jak również szatnie dla rowerzystów i miejsca dla rowerów. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2019 roku.

Piesi będą mogli swobodnie przechodzić obok powstającej inwestycji przez cały okres prac

W drugim etapie, nie wcześniej niż w listopadzie 2018 r., ruszą prace przy drugim obiekcie, który będzie miał nieco większą powierzchnię pod wynajem. Główne wejście do zespołu budynków znajdować się będzie się od strony al. Grunwaldzkiej. Od strony ul. Wassowskiego teren będzie dostępny dla ruchu kołowego i pieszego.

Projekt wrzeszczańskiej inwestycji Torusa powstał w tej samej pracowni architektonicznej, co

zespół biurowy Alchemia - w warszawskiej APA Wojciechowski.

Jak podkreśla inwestor, budynki będą certyfikowane w ramach wielokryterialnej oceny ekologicznej LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), mają więc spełniać wymogi zrównoważonego, energooszczędnego budownictwa.

Proces certyfikacji rozpocznie się jeszcze w trakcie budowy, w związku z tym zaplanowano szereg działań mających na celu minimalizację oddziaływania na bezpośrednie otoczenie.

Na czas prac w pierzei al. Grunwaldzkiej powstało tymczasowe zadaszenie zabezpieczające, umożliwiające swobodne przemieszczanie się pieszym, wzmocniono także chodniki w obrębie dojazdu na plac budowy (od strony ul. Wassowskiego), drogi dojazdowe mają być utrzymywane w czystości, a sąsiednie działki zabezpieczone przed zanieczyszczeniami (wodą, błotem) z terenu inwestycji.

Wszystkie odpady powstające w trakcie procesu budowlanego będą sortowane, a ponad 90 proc. z nich zostanie wykorzystana ponownie, także na terenie samej inwestycji (gruz przy budowie wewnętrznego układu drogowego inwestycji).

Argon w całej okazałości, od strony al. Grunwaldzkiej, po prawej stoi jeszcze rozebrany obecnie budynek, w którego miejscu stanie Neon

ARGON GOTOWY, NEON W BUDOWIE


Rozbiórka we Wrzeszczu nie jest pierwszą w tym roku realizowaną przez firmę Torus. Kilka tygodni temu rozebrano mały budynek sąsiadujący z otwartym niedawno biurowcem Argon w Alchemii. W tym miejscu powstaje ostatni już “pierwiastek” biurowego kompleksu w Oliwie, czyli Neon.

Rzut powierzchni biurowej Neonu, podobnie jak w przypadku Argonu będzie miał kształt litery H, jednak na każdej kondygnacji funkcjonować będą dwa oddzielne trzony. Pozwoli to na ulokowanie na każdym piętrze nawet ośmiu najemców. Elewację budynku zaprojektowano w taki sposób, by spinała klamrą kompozycyjną elementy fasady Alchemii I („krawaty” z kolorowej siatki i słupy od strony al. Grunwaldzkiej na budynkach Aurum i Platinum) oraz Alchemii III, czyli Argonu (okładzina elewacyjna w części przyziemia na kondygnacjach od parteru do trzeciej wykonana jest z kształtek ceramicznych).

W Neonie będzie blisko 35,5 tys. mkw. powierzchni najmu, z czego pod biura przeznaczono ok. 33 700 mkw., a część usługowo-handlowa na parterze zajmie ok. 1430 mkw.

W ramach inwestycji powstaną 322 miejsca parkingowe dla samochodów zlokalizowane w większości w budynku oraz 325 miejsca parkingowe dla rowerów. Planowane jest rozszerzenie oferty usługowo-handlowej kompleksu o kolejne lokale gastronomiczne oraz (co będzie nowością w Alchemii) o przedszkole o powierzchni powyżej 400 mkw. Planowany termin oddania budynku do użytku to wrzesień 2019 roku.

Jeśli chodzi o Argon, łączna powierzchnia pod wynajem w tym najbardziej charakterystycznym obiekcie Alchemii (stoi na rogu al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej) wynosi blisko 38 tys. mkw., z czego ponad połowa została już wynajęta (m. in przez Lufthansa Systems Poland, Luxoft, Grupa Wirtualna Polska). Na Argonie zamontowano listwy ledowe umożliwiające oświetlenie budynku w formie animacji lub napisów.

Pomiędzy Argonem i Neonem powstanie pieszy pasaż usługowo-handlowy z elementami małej architektury.

Wizualizacja budynku Neon w kompleksie Alchemia, od strony peronu SKM Przymorze - Uniwersytet

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask