• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Dolny. Spacer prezydent Gdańska z radnymi dzielnicy

Wrzeszcz Dolny. Spacer prezydent Gdańska z radnymi dzielnicy

O ochronie przeciwpowodziowej, o przyszłości tzw. Kolonijek, o potrzebie remontów ulic i utrzymaniu zieleni. O tym, i nie tylko, rozmawiano podczas gospodarczego spaceru z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, jej zastępców: Piotra Grzelaka i Piotra Kryszewskiego, a także radnych dzielnicy na czele z Przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny Haliną Królczyk oraz miejskimi radnymi: Emilią Lodzińską, Wojciechem Błaszkowskim i Krystianem Kłosem.
19.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We wtorek, 18 października, odbył się kolejny gospodarczy spacer, tym razem po Wrzeszczu Dolnym, z udziałem prezydent Gdańska, jej zastępców, a także radnych miejskich i dzielnicowych
We wtorek, 18 października, odbył się kolejny gospodarczy spacer, tym razem po Wrzeszczu Dolnym, z udziałem prezydent Gdańska, jej zastępców, a także radnych miejskich i dzielnicowych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ochrona przeciwpowodziowa w Dolnym Wrzeszczu

Wtorkowy spacer rozpoczął się w parku nad Strzyżą, u zbiegu ulic Kubacza i Mierosławskiego. Rozmawiano w tym miejscu przede wszystkim o planach inwestycyjnych związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym w tej części miasta. Zgodnie z założeniami, zbudowany zostanie tzw. kanał ulgi potoku Strzyża, którego wylot zaplanowano właśnie w rejonie tego parku. W razie intensywnych opadów, i nadmiaru wody opadowej, ta będzie kierowana właśnie na teren parku. Obecnie dobiegają końca prace projektowe przyszłego kanału. Trwa też pozyskiwanie wszystkich niezbędnych przy tym projekcie decyzji administracyjnych.

W przyszłym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę prac. Sama realizacja robót potrwa około dwóch lat. Miasto będzie starało się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych, już z nowej perspektywy finansowej UE.

Strzyża. Spacer z udziałem władz Gdańska i radnych dzielnicy

Radni Wrzeszcza dopytywali o kolejne przeciwpowodziowe plany Miasta wobec tego rejonu Dolnego Wrzeszcza. Przedstawiciel Gdańskich Wód tłumaczył, iż w najbliższych latach nacisk kładziony będzie na to, by ograniczyć spływ wód opadowych do Wrzeszcza z górnego tarasu Gdańska i zatrzymać właśnie tam jak najwięcej wody. Dlatego budowany jest zbiornik retencyjny przy ul. Jaśkowa Dolina, i dlatego też zbudowany zostanie taki zbiornik przy ul. Wileńskiej. W dalszej perspektywie Miasto zamierza przebudować i poszerzyć koryto potoku Strzyża, tak by ewentualne większe ilości wody były przeprowadzane od parku nad Strzyżą aż do ujścia potoku do Martwej Wisły. To jednak na razie tylko plany. Trudno dziś określić, kiedy taka inwestycja mogłaby zostać zrealizowana.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas wtorkowego spaceru była kwestia zabezpieczenia przeciwpowodziowego tej części Gdańska
Jednym z głównych tematów poruszonych podczas wtorkowego spaceru była kwestia zabezpieczenia przeciwpowodziowego tej części Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Problemy w parku nad Strzyżą

W trakcie spotkania radni dzielnicy Wrzeszcz Dolny zwracali także uwagę na problem z libacjami alkoholowymi w tym parku. Przyznali, iż część mieszkańców zaproponowała nawet, aby usunąć z tego zieleńca ławki, by miłośnicy alkoholu nie mieli gdzie "biesiadować". Zaproponowano też, by przenieść w te najbardziej kłopotliwe miejsca kamery monitoringu, które - w opinii radnych - mogłyby zniechęcić pijących alkohol w tej okolicy. Na to zgody nie ma. Zastępczyni komendanta Straży Miejskiej poinformowała z kolei, że zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym, do SM wpłynęło zaledwie po jednym zgłoszeniu w sprawie spożywania alkoholu w tym parku. Radni dzielnicy zaapelowali jednak o zwiększenie patroli Straży Miejskiej w tym miejscu, bo problem, jak podkreślali, istnieje. Rozmawiano też o potrzebie napraw pobliskiego wybiegu dla psów. Ma się tym zająć Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Brak chodnika na ul. Mierosławskiego

Na ul. Mierosławskiego radni Wrzeszcza zwracali uwagę na brak chodnika wzdłuż całej ulicy. Dopytywano więc, czy jego budowa planowana jest w najbliższym czasie. Mało tego, w miejscach, gdzie częściowo chodnik się pojawia, najczęściej jest on zastawiony przez parkujące samochody. Ta ulica jest wpisana na listę miejskiego programu modernizacji ulic, ale jest na bardzo odległej pozycji - realizacja robót nastąpi co najmniej za kilkanaście lat. Niewykluczone jednak, że przy obecnie coraz trudniejszej sytuacji finansowej samorządów, modernizacja zrealizowana zostanie nawet za 20 lat. Dyskusja na temat tej ulicy trwała dość długo. Radni przekonywali, iż remont, a przede wszystkim budowa chodnika w tym miejscu jest niezbędna. Zaproponowali też, by na tej ulicy wprowadzić ruch jednokierunkowy i wyodrębnić pas do parkowania dla samochodów - by nie zastawiały chodnika. Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora GZDiZ, zwrócił uwagę, iż propozycje wprowadzenia ruchu jednokierunkowego budzą często sporo emocji wśród mieszkańców poszczególnych ulic. Nie wszystkim bowiem odpowiada to, że będą musieli dojeżdżać do swoich posesji dłuższą trasą. Radni odpowiedzieli na to, że przeprowadzą konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Prezydent Gdańska zaproponowała z kolei, by radni wskazali jedną z wielu wymienianych ulic w tej dzielnicy, która ich zdaniem powinna być priorytetowo zmodernizowana w najbliższym czasie. Zwróciła też ponownie uwagę, iż trudna sytuacja budżetowa naszego miasta będzie wymuszać coraz większe ograniczenia w inwestycjach miejskich.

Przymorze Małe. Prezydent Gdańska z gospodarską wizytą

Przechodząc tą ulicą dyskutowano również na temat uschniętych drzew, które pojawiły się w ramach nasadzeń zastępczych, m.in. tuż za kościołem znajdującym się na tej ulicy. Przedstawiciele GZDiZ tłumaczyli, że problem często nie leży w ich niewłaściwej pielęgnacji, ale w tym, że drzewa pochodzą ze szkółek, gdzie hodowane są w specjalnych warunkach, przez co nie zawsze przyjmują się później w miejskich warunkach. Przedstawiciele Wydziału Środowiska tłumaczyli z kolei, że zgodnie z obowiązującą ustawą, nie można usuwać takich nasadzeń przez trzy lata. Zdarza się bowiem, że drzewo, nawet jeśli wygląda na uschnięte, to jednak po jakimś czasie zaczyna wypuszczać liście czy pąki, i rozkwita. Radni dzielnicy podkreślali z kolei, że problem uschniętych drzew występuje na kilku ulicach Wrzeszcza.

Mieszkańcom ul. Mierosławskiego brakuje chodnika
Mieszkańcom ul. Mierosławskiego brakuje chodnika
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przyszłość tzw. Kolonijek

We wtorek rozmawiano także o terenach dawnych ogródków działkowych przy ul. Kolonia Uroda, na których pozostały pustostany. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, powstać ma tu w przyszłości zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Obecnie Wydział Skarbu reguluje stan prawny tego terenu. Kiedy zakończy się ta procedura, działka zostanie wystawiona na sprzedaż.

Miejsce to obecnie budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców. Często są tu podrzucane odpady, także wielkogabarytowe. Zdarza się, że w niektórych pustostanach mieszkają ludzie, dochodzi tu do głośnych libacji.

Obecnie miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości zajmuje się oczyszczaniem tego obszaru. Wywożone są zarówno śmieci, jak również rozbierane kolejne pustostany. W ostatnich tygodniach wywieziono stąd już ponad 280 ton odpadów, w tym rozbiórkowych.

W związku z tym, że przyszłość tego miejsca budzi spore zainteresowanie, w najbliższych tygodniach zorganizowane zostanie spotkanie dla mieszkańców z przedstawicielami miejskich jednostek, którzy opowiedzą o planach i założeniach dla tego obszaru. Spotkanie na pewno odbędzie się na terenie Wrzeszcza Dolnego. Konkretny termin i lokalizacja zostaną wkrótce podane.

Osowa. Gospodarczy spacer prezydent Gdańska

We wtorek rozmawiano też o przyszłości tzw. Kolonijek we Wrzeszczu Dolnym, czyli terenie dawnych ogrodów działkowych przy ul. Kolonia Uroda
We wtorek rozmawiano też o przyszłości tzw. Kolonijek we Wrzeszczu Dolnym, czyli terenie dawnych ogrodów działkowych przy ul. Kolonia Uroda
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inne sprawy

Przy ul. Mickiewicza rozmawiano o powracającym problemie wybrzuszeń w jezdni, na której ułożone jest torowisko tramwajowe. Niedawno zakończył się remont w tym miejscu, a już pojawiły się nowe nierówności. Przedstawiciele urzędu tłumaczyli, że ostatnie prace przeprowadzono w ramach bieżącego utrzymania. Torowisko na tej ulicy wymaga gruntownej przebudowy i modernizacji, i taka jest planowana. Trudno jednak określić obecnie ramy czasowe jej realizacji. Miasto na pewno będzie starać się o dofinansowanie zewnętrzne na przeprowadzenie tej inwestycji.

U zbiegu ulic Żywieckiej i Manifestu Połanieckiego zwrócono uwagę na prywatny budynek o jasnej elewacji. Problem w tym, że jej elementy odrywają się podczas silniej wiejących wiatrów, co stanowi spore zagrożenie. Budynek ten jest przeznaczony do rozbiórki, a w jego miejscu zrealizowana zostanie nowa inwestycja. Sprawa ta zostanie zgłoszona przez Urząd do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Przy ul. Manifestu Połanieckiego rozmawiano z kolei o kiepskiej, zapadającej się w pewnym momencie, nawierzchni jezdni. DRMG i GZDiZ mają sprawdzić w najbliższym czasie, co jest przyczyną tego zapadania.

Natomiast przy siedzibie Rady Dzielnicy poruszono problem z propozycją ogrodzenia niewielkiego zielonego terenu przylegającego do budynku, w którym dyżurują na co dzień radni. Z kolei pomiędzy blokami przy ul. Baczyńskiego, gdzie znajduje się m.in. plac zabaw i siłownia plenerowa, odbywają się często libacje alkoholowe, dochodzi również do aktów wandalizmu. Radni poprosili o częstsze patrole Straży Miejskiej w tym miejscu.

 

Kolejny spacer z udziałem prezydent Gdańska i radnych dzielnicy planowany jest w Oliwie.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury