Co będzie robione na Wroniej Górce?
Pod koniec 2024 r. mają zakończyć się prace związane z zagospodarowaniem dojścia do Wroniej Górki od strony ul. Wroniej. W minionym tygodniu podpisano umowę na realizację zadania z firmą Mille Sun. Koszt prac to ponad 257 tys. złotych.
Inwestycja obejmuje uporządkowanie terenu i zagospodarowanie dojścia wraz z nasadzeniami na Wronią Górkę od strony ulicy Wroniej do istniejących schodów. W ramach przedsięwzięcia planowane jest wykonanie ścieżki pieszej ze schodami terenowymi, budowę placu zabaw wraz z małą architekturą i stojakami na rowery. Dużą część terenu planuje się zostawić w stanie naturalnym. W pobliżu placu zabaw pojawi się również oświetlenie.
Wronia Górka - jaka jest
Teren Wroniej Górki obejmuje powierzchnię blisko 11 hektarów. Jest to teren leśny rozpościerający się pomiędzy cmentarzem Garnizonowym i Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich oraz ul. Giełguda od strony południowej, osiedlem „Focha” i akademikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od zachodu, Placem Zebrań Ludowych od wschodu. Od strony południowej otacza on tzw. Kolonię Przybyszewskiego - zgrupowanie domków, w przeważającej większości substandardowych. Na teren Górki prowadzi kilka wejść. Jedno z nich znajduje się od strony ul. Wroniej. Kolejne wejście prowadzi od ul. Giełguda. Na ten teren prowadzą też dojścia z ul. Kopernika (odgrodzone szlabanem), od strony Placu Zebrań Ludowych, a także z ul. Giełguda na wysokości budynku nr 25A.
Na terenie lasu przeważa tzw. las świeży, w którym dominującym gatunkiem jest dąb i buk. W poszyciu rośnie też bez czarny, śnieguliczka, klon, lipa i dąb. Pozostałą część stanowi tzw. las mieszany świeży, gdzie dominuje sosna, buk i dąb, a w poszyciu rosną: bez czarny, klon, jawor, głog i dąb oraz podlegający ochronie gatunkowej bluszcz pospolity.
Wybierz się na Wronią Górkę. Wspaniałe miejsce do rekreacji i odpoczynku