Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II
Medale św. Wojciecha (S. Adalbertusa) i Księcia Mściwoja II (Mestwina II) Rada Miasta Gdańska ustanowiła w 1996 roku.
- Wykonane w srebrze medale otrzymują ci, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju jak i na świecie.
- Kapituła nagradza osoby, które podejmują publicznie pożyteczne inicjatywy. Medale przyznawane są za wyróżniającą się pracę bądź zainteresowania, które wyrastają ponad przeciętność.
- Działania dostrzegane i nagradzane przez Kapitułę dotyczą wszystkich dziedzin życia: kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki.
Dodatkowo Medal św. Wojciecha jest wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii.
Medale Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II - rok 2023
Medale zostaną wręczone w poniedziałek, 2 grudnia 2024 r., podczas X, uroczystej, sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. Początek uroczystości o godz. 18, wydarzenie będzie transmitowane na portalu gdansk.pl.
Medale św. Wojciecha otrzymają:
- prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki / Politechnika Gdańska - za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wdrożeniowe, rozpoznawalne i uznane w wymiarze światowym, za powołanie w Gdańsku jednego z największych europejskich korozyjnych ośrodków dydaktyczno-badawczych oraz za zbudowanie silnej gdańskiej szkoły naukowej „Spektroskopii impedancyjnej”;
- Maciej Grabski - za zbudowanie i utworzenie centrum biznesowego i biurowego Olivia Centre, przyciągającego licznych inwestorów krajowych i zagranicznych, stanowiącego nowoczesną i innowacyjną wizytówkę Gdańska;
- prof. dr hab. Dorota Kolak-Michalska - za niezwykłe dokonania artystyczne, którymi jako wybitna aktorka Teatru Wybrzeże rozsławia Gdańsk poza jego granicami.
Medale Księcia Mściwoja II otrzymają:
- Natalia Partyka - za wybitne osiągnięcia sportowe rozsławiające Gdańsk w kraju i na świecie oraz determinację w dążeniu do wyznaczonego celu i życiową postawę będącą wzorem do naśladowania;
- prof. dr hab. Piotr Stepnowski - za podniesienie rangi Uniwersytetu Gdańskiego wśród europejskich uczelni wyższych, osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad zanieczyszczeniem środowiska oraz zaangażowanie w powstanie i działania Związku Uczelni im. D. Fahrenheita;
- Komitet Obrony Demokracji – Region Pomorze - za nieugiętość i konsekwencję w działaniu na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz za obronę Konstytucji RP.
oprac. IB