Wracają wieczorne koncerty na fontannę i carillon - od piątku 10 czerwca PROGRAM

Od piątku, 10 czerwca do Starego Miasta powrócą koncerty znanego duetu Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Wieczorne, plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku będą odbywać się w czerwcowe, lipcowe oraz sierpniowe weekendy.
10.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Letnie koncerty na fontannę i carillon w Gdańsku
Letnie koncerty na fontannę i carillon w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowatorskie koncerty carillon plus fontanna

Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska, w 2016 roku dołączył unikatowy gdański instrument - carillon Kościoła św. Katarzyny. Ten ostatni posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce. Najpotężniejszy dzwon o imieniu „Katarzyna” waży dokładnie 2835 kg.

– Gdańsk to pierwsze europejskie miasto, które wykorzystuje takie oryginalne i wizualnie atrakcyjne połączenie. Wraz ze spółką wodociągową GIWK przygotowaliśmy harmonogram koncertów na cały sezon. Do 15 lipca w każdy piątek, sobotę i niedzielę pokazy będą się odbywać o godzinie 21.30. Następnie, aż do końca sierpnia będziemy koncertować o 21.15, czyli po zakończeniu koncertów w ramach dwudziestej czwartej edycji Gdańskiego Festiwalu Carillonowego – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Gdańska kultura carillonowa została oficjalnie wpisana 19 października 2021 roku na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Jaki jest program koncertów carillonu i fontanny?

Weekendowy repertuar koncertów na Fontannę i Carillon składa się z utworów „Płynna materia” Beniamina Baczewskiego, „Echa Gdańska” Jakuba Nikiela oraz „Opowieści Fontanny Heweliusza”, autorstwa Kamila Cieślika. Pierwszy z utworów usłyszymy w piątki, drugi w soboty, a ostatni w niedziele. Od 15 lipca aż do 26 sierpnia, w każdy piątek, wykonywane będą naprzemiennie utwory „Nihil constat” Katarzyny Kwiecień-Długosz oraz wymienione wcześniej „Echa Gdańska” oraz „Opowieści fontanny Heweliusza”. W przeciwieństwie do pozostałych koncertów, będą one wykonywane na żywo przez uczestników Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, którzy przybędą na festiwal muzyczny m.in. z Belgii, Holandii oraz Litwy.

PROGRAM KONCERTÓW:

Tryb automatyczny

Kiedy: 10-12, 17-19, 24-26 czerwca; 1-3, 8-10 lipca, godz. 21:30-21:45
Kiedy: 16-17, 23-24, 30-31 lipca; 6-7, 13-14, 20-21, 27-28 sierpnia, godz. 21.15-21.30
Gdzie: Skwer Heweliusza – Stare Miasto / Gdańsk
Wstęp: wolny
Utwory: Płynna materia (piątki), Echa Gdańska (soboty), Opowieści Fontanny Heweliusza (niedziele)

Tryb ręczny (w ramach Gdańskiego Festiwalu Carillonowego)

Kiedy: 15, 22, 29 lipca; 5, 12, 19, 26 sierpnia, godz. 21.15-21.30

Miejsce koncertów: Skwer Heweliusza – Stare Miasto / Gdańsk
Wstęp: wolny

Pełny program koncertów znajduje się na stronie Gdańskich Carillonów.

Koncerty carillonu i fontanny cieszyły się w poprzednim sezonie popularnością
Koncerty carillonu i fontanny cieszyły się w poprzednim sezonie popularnością
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak powstała Fontanna Heweliusza?

Fontanna Heweliusza znajduje się na gdańskim Skwerze Heweliusza przy Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. Jej inauguracja nastąpiła 8 sierpnia 2014 roku. Powstała z inicjatywy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK) dla upamiętnienia prowadzonych w latach 2006-2012 prac w zakresie budowy i modernizacji gdańskiej infrastruktury wodno-ściekowej. Fontanna stanowi symboliczne oddanie wody miastu i nawiązuje do podobnej inicjatywy z końca XIX wieku, dotyczącej nieistniejącej już fontanny na Targu Maślanym.

Forma Fontanny Heweliusza jest efektem konkursu architektonicznego, przeprowadzonego w 2012 roku. Autorem zwycięskiego projektu jest architekt Roland Kwaśny.

Pod względem budowy fontanna jest dwuczęściowa – składa się z wodospadu i dysz. Daje wiele możliwości tworzenia wielu efektów wodnych i świetlnych. Działa w godzinnej sekwencji, składającej się z pięciu 12-minutowych programów o różnym charakterze:

1. oczekiwanie/samotność
2. tęsknota/niepokój
3. radość/spotkanie
4. euforia/spełnienie
5. program specjalny.

Ostatni program zawiera w sobie kulminację wszystkich nastrojów. Ten właśnie program został wykorzystany w ogłoszonym w 2016 roku konkursie kompozytorskim „Fontannie bije ten dzwon”, w którym zadaniem było napisanie muzyki na carillon kościoła św. Katarzyny i elektronikę, zsynchronizowaną z programem specjalnym Fontanny Heweliusza.

Laureatem pierwszego miejsca został Kamil Cieślik z utworem „Opowieści Fontanny Heweliusza”, drugie miejsce zajęła Katarzyna Kwiecień-Długosz z utworem „Nihil constat”, trzecie miejsce ex aequo zajęli Beniamin Baczewski z „Płynną materią” i Jakub Nikiel z „Echami Gdańska”. Zwycięski utwór w warstwie elektronicznej wykorzystuje orkiestrę symfoniczną, jest również możliwy do wykonania z orkiestrą na żywo. Premiera zwycięskiego utworu nastąpiła podczas inauguracji Fontanny Heweliusza – Wodowania Sztuk - 7 maja 2016 roku.

oprac. MW

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej